Aleyna Tilki’nin global macerası

Bugün global çapta stream rekorları kıran Latin sanatçılar dahi “çok popüler yerel sanatçı”dan öteye geçemiyorlar çoğu zaman. Hele ki bir Türk’ün bunu becerebilmesi çok büyük mesele. O yüzden Aleyna Tilki’nin çok zor bir yola çıktığını görebiliyorum

Aleyna Tilki’nin global müzik piyasasına açılma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor, anladığım kadarıyla. Bu hafta Aleyna “Turkish Delight” adlı uçağın altında dans ederken görülüyor. Amerikalı DJ ve prodüktör Dillon Francis’in yeni albümü “Happy Machine”’in çıkış şarkısı olarak belirlendi Aleyna Tilki’nin söylediği “Real Love”. Şarkı videoyla geldi. Ben yazımı yazarken Youtube prömiyeri yapılıyordu. Stream hızı hiç fena değil. Başarılı olabilir. Aleyna Tilki şarkı icra ederken kullandığı İngilizce’sini çok geliştirdi. Aksan neredeyse hiç hissedilmiyor. Uluslararası piyasalara adım atmanın en önemli ikinci kuralı bu. Birincisi çok çalışmak, yılmamak, dayanıklı güçlü ve kalın derili olmak. İngiliz ya da Amerikalı değilseniz global sahnede yer etmeniz maalesef çok zor. Bugün global çapta stream rekorları kıran Latin sanatçılar dahi “çok popüler yerel sanatçı”dan öteye geçemiyorlar çoğu zaman. Hele ki bir Türk’ün bunu becerebilmesi çok büyük mesele. O yüzden Aleyna Tilki’nin çok zor bir yola çıktığını görebiliyorum. Bu yolda şu ana kadar başarılı.

Aleyna Tilki’nin global macerası

Global piyasaya şarkı üreten sanatçıların bu özellikteki -İngilizce- şarkıları yerel piyasada sanatçının alıştığı etkiyi yapmıyor. Bu da işin en zor yanı. Hem yereli hem globali beslemek de ince bir denge gerektiren zor bir iş. Ülkende starsın ama sınırı geçtiğin anda on binlerce star adayından sadece biri oluveriyorsun. Warner’ın global çapta öncelikli genç yeteneklerinden biri olmak kolay bir şey değil. Dillon Francis’in albümünün de Diplo’nun şirketi Mad Decent’tan yayınlandığını belirtelim. Yani gidişat güzel.

İki rock şarkısı

Emre Aydın, önceki haftalarda Çağan Şengül ile söylediği “Beni Anla” adlı parçayla gündeme gelmişti. Popüler olan rock parçalarının giderek azaldığı Türk müzik sahnesinde güzel bir çıkıştı. Bu hafta Onur Can Özcan’ın “Hırka” adlı şarkısını seslendirmiş. Bu cover elbette 20 yaşında hayatını kaybeden genç besteciyi anma amacını taşıyor. Şile’de bir deniz kazasında hayatını kaybeden Onur Can Özcan yaşasaydı sanırım bugün en etkili ve en popüler şarkıcı söz - yazarları arasında yer alacaktı. Çok yazık. Rock demişken, RAVİŞ bu hafta hareketli bir parçayı internete koydu. “Kalbimde Kalmasın”, eski usül Türkçe rock tadında enerjik ve romantik bir şarkı.

Öneri

Müzik çalışmalarına ABD’de devam eden Sırma, Kovid-19 döneminde bir “How Could We Ever Know” adlı bir parça yayınlamıştı. İngilizce parçalar yapan Türk sanatçılardan söz ederken hatırlamak iyi olabilir. Sırma’nın Serkan Çinioğlu ile yaptığı “Bizden Önce” ve “Bizden önce II”yi dinlemenizi tavsiye ederim. Genel anlamda elektronik ve veya özelde futur bass sevenler bir kulak vermeli.  

Ajda Pekkan albümü

Ne zamandır haberleri gelen, bilgileri ortada dolaşan, ama içeriği hakkında pek bir şey açıklanmayan yeni Ajda Pekkan albümünün detayları belli olmaya başladı. 15 Ekim’de yayınlanacak yedi parçalık “Ajda” adını taşıyan albümde hem yeni şarkılar hem de eski şarkıların yeni versiyonları bulunuyor. Bu albümün prodüktörü çok tecrübeli, yetenekli adeta Türk popunun DNA’sını yazmış bir isim, Ozan Çolakoğlu. Bu albümün Temmuz’da yayınlanması ve bir yaz albümü olması gerekiyordu. Kapak resmi de biraz yazlık. Ama Ajda Pekkan şarkılarının mevsimi, zamanı olmuyor. Ne zaman çıksa etkisini gösteriyor.

Maneskin mucizesi

2020’nin aksine 2021 İtalyanlar için çok başarılı bir yıldı. Kovid’i en ağır geçiren ülkelerden bir olarak 2020’de çok yıprandılar ama 2021’de hem Avrupa Kupası’nı hem de Eurovizyon’u ülkelerine götürerek teselli buldular. Maneskin bu yarışmanın birincisi olmuştu. Bu glam rock ekibinin rengârenk kıyafetleri ve şarkılarıyla dünya müzik sahnesinde gündeme oturması uzun sürmedi. “Zitti e Buoni”den başka “Beggin’” cover’ı ve Iggy Pop’lu “I Wanna Be Your Slave”le Türkiye’de trendlerin en tepesinde yer aldılar. Her hafta çıkan binlerce yeni şarkı arasında rap, reggaeton, EDM haricinde bir şarkının trend olması benim açımdan önemli bir gelişmedir. Maneskin her yönüyle incelemeye değer. Bu hafta “MAMMAMIA” adlı yeni bir şarkıyla geldi Maneskin. Bakalım trend ibresi yukarıları göstermeye devam edecek mi?