Müzikte tabular yıkılıyor

Günümüzün dinleyicisi Türkiye’de büyük bir ‘kulak devrimi’ gerçekleştirdi. Komik gelebilir ama dinleyici alışkanlıklarının değişimini ve klişelerin kırılmasını ‘devrim’ diye adlandırmak uygun geliyor

Son dönem yerli R&B sahnemizde bir hareketlilik var. Giderek daha fazla yeni şarkı ve yeni sanatçı karşıma çıkıyor. Türkçe R&B çok telaffuz edilen bir tanım değil. Ama şimdilik… Pek yakında yeni yükselen alternatif müzik sahnesi olarak yerli R&B’den söz edildiğini duyacağız.

Yerli R&B daha çok yerli hip hop müziğinin ve cazın içinde gelişip büyüyen bir alt tür gibi görünse de son bir yılda ufaktan kendi ayakları üzerinde durmaya başladı. Arabeske de popa da çok yakışan R&B vokallerini giderek daha fazla yeni sanatçı ilginç buluyor ve müziğinde kullanıyor.

İşin aslı R&B gırtlağı denen ve siyah müzik geleneğinin bir özelliği olarak geçmişten günümüze uzanan özel vokal tarzı, pop müziğimize çok iyi uyum sağlayabiliyor. Tek tük örnekler eskiden de vardı ancak çok yabancı ve batılı tınlıyorlardı. Bugün bu değişiyor. R&B tarzının arabesk esintili melodilerin ön planda olduğu alt türlerle iç içe geçtiği pek çok güzel örnek var.

20 Türkçe R&B şarkısı

Günümüzün dinleyicisi Türkiye’de büyük bir ‘kulak devrimi’ gerçekleştirdi. Komik gelebilir ama dinleyici alışkanlıklarının değişimini ve klişelerin kırılmasını ‘devrim’ diye adlandırmak uygun geliyor. Çok uzun yıllar bu devrim gerçekleşemediği için ve bu doğal değişim / dönüşüm devamlı geciktiği için nice yetenekli zamanının ötesinde müzisyen, başarılı vokal, enstürmancı, besteci ve prodüktör hiç kimsenin maalesef duyamadığı parlak fikirleriyle tarihe karıştı. Bugün her hafta önüme gelen onlarca yüzlerce yeni şarkının arasında o kadar parlak fikirler, o kadar iyi müzikler var ki bunu düşününce geçmişe üzülmeden edemiyorum.

Uzman biri, Türkiye’nin genç kuşağının müzik dinleme eğilimlerini önceki dönemlerle karşılaştırarak ülkenin büyük bir değişime, dönüşüme doğru gittiğini görebilir. Müzikte tabular yıkılıyor, tarzlar arasında geçişlilik artıyor, tutuculuk hem dinleyicide hem sanatçıda artık son buluyor. Örnek vermem gerekirse mesela eskiden rock müzikler üreterek kariyerine başlayan bir sanatçıdan hayat boyu rock müzik üretmesi beklenir, tersi olunca büyük eleştiriler gelirdi. Bugün bir şarkıda rock, diğerinde soul, bir diğerinde caz ve ardından da elektronik dans parçası yapan bir sürü isim sayabilirim. Bu farklı bakış açıları ve geniş ufukları gözlemlemek çok eğlenceli ve bir müzik yazarı için çok büyük şans.

R&B’ye geri dönersek, genel anlamda pop ve arabesk esintili türlerle, elektronik altyapılı dans parçalarıyla karşımıza gelen bir sürü örnek var. Ben bazılarını seçip bir liste yaptım. Ama bu listenin dışında birçok başka sanatçı da var. Bilmediklerim de var elbette.

Hafta sonu yeni müzik dinlemek ve yeni isimlerle tanışmak için güzel bir fırsat olabilir.  

10:50 - Seda Erciyes

Huyu Suyu - Emir Taha

Zor - Lil Zey

Su Sonia - Vaat

Zei - Ara

Allahından Bul - Ezhel

Goko! - Mia & Eva

Geberebilirim - Mert Demir

Melisa Karakurt - Nefes

Aneeka - Işıkların Ortasında

Dilşad - Süslen

Nazar - Derya

Polen - Yangın Var

Duydum - Alaca

İçimde - Yusuf Hanay, Sude

Deprem Gibi - Feride Hilal Akın

Ediz Aksay -  Yanımda Kal

Albin Hasani - Melekler

Lara Di Lara - Yanında

İpek Özcan - Dönsün Dünya

Müzikte tabular yıkılıyor

Üç düet

Bu hafta yayınlanan Batu Akdeniz - Pamela düetinin adı “Başka Bir Gün”.  Bu güçlü melodilere sahip akustik rock şarkısının kayıtları İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirilmiş. Türkçe rock için ne kadar da uygun bir birleşim. Bu sonbahar şarkısı 90’ların popüler Türkçe rock bestelerini hatırlattı. Ne yalan söyleyeyim, özlemişim.

Fuat, geçen Aralık’tan bu yana sessizdi. “Krematoryum” adını taşıyan yeni EP’si şu sıra yayınlanan dikkat çekici rap albümlerinden. İlk single, Fuat’ın Eypio’yla birlikte seslendirdiği “Kapı”. Aga B’nin eşlik ettiği “2 Megalodon”a da dikkat. Aga B ve Fuat güzel bir ekip olmuş.

Pazar müziği

Oscar and The Wolf, “Livestream” aldı üç şarkılık mini albümü internete koydu. Yeni şarkılarla dolu uzunçalar “The Shimmer” 22 Ekim’de.

Hollandalı elektronik müzik ikilisi Weval’ın “Fire” isimli single’Inın B yüzü parçası da “Change for the Better”. Aynı isimli EP Kasım’da yayınlanacak.

Her iki kayıt da üst düzey olmuş.