Düdüksüz tencere...

Başbakan “Tencere tava hepsi bir hava” diye gırgıra vurmuştu önceleri işi...
Şimdi ciddileşti... Tencere tava çalmayı “suç” ilan etti... Önceki gün dedi ki:
“Molotof kokteyli kullanmak suçtur, tencere tava kullanmak suçtur. Onun için tencere tavacıları da çekinmeden sizler yargıya taşıyacaksınız. Her şeyi devletten beklemeyin..”
Geçmişte Anadolu kasabalarından sevilmeyen bürokratlar ayrılırken arkalarından teneke çalınırmış. Ayrıca geçmişte muhalefet partilerinin mitinglerinde içinde yemek pişmiyor diye boş tencere eylemi yapılırdı. Tencere tava çalınırdı. Bu ses yöneticileri ürkütür.
Peki tencere tava çalmak suç mudur?
Yasal olarak suç değildir... Ama günümüzde suç kavramları da değişmiştir...
Nicos Poulantzas’ın “Faşizm ve Diktatörlük” adlı kitabında bu konuda aydınlatıcı görüşler vardır.
Totaliter rejimlerde suç artık yasaların çiğnenmesi değil, rejime düşmanlıktır.
“Rejimin (iktidarın) sağlığına zarar vermeye niyetlenebilecek” kişi suçludur.
Bu örnek ülkemizdeki yeni suç ve suçlu kavramına da ışık tutuyor.
Tencere tava çalan adam yasal olarak suç işlemiyorsa da iktidara iyi gözle bakmadığı için suçludur.
Bayrak satan adam Kazlıçeşme’de AKP mitinginde bayrak satarken suçsuz, Taksim’de Gezi eyleminde satarken suçludur. İktidar için kurşun atan polis suçsuz, iktidara uymayan tweet atan gazeteci suçludur. Bir meydanda iktidarı alkışlayan adam suçsuz, iktidar aleyhine slogan atan suçludur.
Bu kişiler hangi yasanın hangi maddesine göre suçludur, diye sormayın. O işi yargıya bırakın. İktidarı rahatsız etme derecesine uygun bir ceza elbet bulunacaktır.
Tramvay hangi durağa geldi... Sanırız fark ediyorsunuz.

Nur topu komşu!
PKK Bingöl’de 3 kişi kaçırdı, araçlarını yaktı. PKK asayiş birlikleri de Cizre’de yeniden ortaya çıktı. Önceki gece polisle çatıştılar.
MHP lideri Devlet Bahçeli geçenlerde dedi ki:
“PKK’nin geri çekilmesi ya da silah bırakması asla gerçekleşmeyecektir... PKK, moral depolamakta, yaralarını sarmakta, sadece yaşlı ve yıpranmış tetikçilerini geri çekmekte, ‘serhildan’ yani isyan provaları yapmakta, çözüm karambolünde silahlarını temizlemekte, özerklik için gün saymaktadır.
PKK’li eşkiyaların çekilmesiyle son bulacağı iddia edilen birinci safha, teröristlerin tüm yurda yayılmasına ve mevzilerini tahkim etmesine hizmet etmiştir. Cizre ve Diyarbakır’da sahneye çıkan sözde asayiş birlikleri bu bakımdan ibretlik bir misaldır.”
Gelişmeler Bahçeli’yi doğruluyor. AKP’de Galip Ensarioğlu gibi kimi isimler de aynı tedirginlik içindedir. Peki CHP bu tehlikeli gelişme karşısında ne diyor? Hiçbir şey... CHP konuyu Tanrı’ya (Tanrıkulu’na) emanet etmiş ve kepengi kapatmış durumda. Dünya yansa umurunda değil...
***
Bu arada Suriye politikamız nur topu gibi bir Kürt bebek doğurdu; PYD devletçiği... ABD, AB, Körfez ülkeleri ve Türkiye tarafından desteklenen ÖSO’nun Suriye Ordusu’nu meşgul etmesi ve Türk Ordusu’nun Suriye Ordusu’nu Kuzey’e yaklaştırmamasından yararlanan PKK/PYD bölgeye hakim oldu.
Şimdi komediye bakın... PKK’li terörist “Barış süreci” gereği elini kolunu sallayarak sınırdan çıkacak, gidecek, Suriye’den Türkiye’ye ateş açacak... Nitekim önceki akşam 2 erimiz ve 3 astsubay sınırdan açılan ateş sonucu yaralandı. PYD’ye karşı etkin harekat düzenlememize ABD izin vermeyecektir.
Başımıza yeni bir iş aldık...

Yarından itibaren yıllık izin hakkımızı kullanacağız...
Eş, dost ve okurları özleyeceğiz...
Esenlikle...


Fetva!
Halkımız merak ettiği dini konuları Diyanet’e telefon açıp “Alo Fetva” hattına soruyor... Halkın kafasını neler kurcalıyor, neleri mi soruyorlar? Bakınız neler:
- Kocam elimden tuttu, orucum kaçar mı?
- Hz. Adem ile Hz. Havva anamızın nikahını kim kıydı?
- Gelinim doğum yaptı. Yanına anahtar gibi metal bir şey asacak mıyım? Asmazsam şeytanlar gelip torunumu alır götürür mü?
- Yumurta haşlıyordum, çok kaynadı. Yumurta çok katı olursa içine cin girermiş. Cin çıksın diye hangi duayı okumam gerekir?
-Kocam beni aldatıyor. Dua okuyup pantolonunun paçalarını bağlarsam aldatmazmış, o dua hangisiydi?
- Baykuş öttü, duydum. Hangi duayı okursam rüyama girmez?
- İşe giderken eşimi öpsem orucum bozulur mu?
- İşyerinde ben oruçluyken insanlar karşımda yemek yiyor. Bu orucumun sevabını artırır mı?
- Evimin eşiğinde su gördüm. Bana büyü yaptıklarından şüpheleniyorum. Bu büyüyü bozacak büyü tavsiye eder misiniz?
- Alevilerin pişirdikleri yemek yenmez diye duydum. Ben bilmeden yedim, günah olur mu?

Erdoğan “Türkiye’de birkaç kişi ölünce dünya ayağa kalkıyor ama Mısır’da ölen onca kişiye kimse aldırmıyor?” diyor.
Bilmeyen de Türkiye’nin değil, Mısır’ın başbakanı konuşuyor sanacak...
Akif Kökçe


PAP
Karadenizli ilk kez gördüğü papağanın konuştuğunu görünce sormuş:
- Kaç dil pileysun?
- Üç dil... İngilizce, Fransızca, Almanca...
- Lazca piley misun?
- Hayır...
- O zaman ha o burni neden bu kadar büyüttün?
Prof. Tarık Altınok’tan

Bursa’da bilge bir adamla konuşuyoruz... Başbakan’ın konuşmalarını dinlerken onun ne söyleyeceğini artık bildiğini söylüyor. Sonra ekliyor: - Ben onun ne düşündüğünü biliyorum... Ama o benim ne düşündüğümü bilmiyor...