Kadınların soygunu

Soygun filmleri serisinin yeni halkası “Ocean’s 8”, kadın karakterlerin mükemmel bir soygun gerçekleştirmesi üzerine eli yüzü düzgün bir popüler sinema yapıtı.

Steven Soderbergh’in gişede altın yumurtlayan ve birbirinden ünlü aktörleri bir araya getiren soygun filmleri üçlemesi 2007 yılında sona ermişti. Şimdi sıra “Ocean’s 8”le kadınlardan oluşan bir suçlular grubunun soygununda. Mükemmel soygun girişiminin beyni ve ekibin lideri, üçlemede George Clooney’nin canlandırdığı Danny Ocean’ın kız kardeşi Debbie Ocean. Hapisten çıkan ve suç ortağı Lou’yu bulan Debbie, hapishane yıllarında tasarladığı bir soygun planını uygulamaya girişiyor. MET’in sosyetenin ağırlandığı galasını hedef alan ekip, buradaki çok değerli bir kolyeyi çalma derdinde. Gerisi, ekibin bir araya gelmesi ve soygunun gerçekleştirilmesi izleğini takip ediyor.

Kadınların soygunu

Sandra Bullock, Cate Blanchett ve Anne Hathaway’in de aralarında olduğu yıldız oyuncular kadrosu üçlemenin kadrosunu aratmıyor. “Yaşamın Renkleri” ve “Açlık Oyunları” serisinin ilk filminin yönetmeni Gary Ross, Soderbergh’in ilk üçlemede kurduğu yapıyı ve tempoyu bozmayan bir yönetmenlik sergiliyor. Erkek soygunculardan sıdkı sıyrılan izleyicilere kadın suçlulardan oluşan bir ekip yenilik sunuyor. Eksantrik karakterler, olmaları gerektiği karikatürlük seviyesinde ve izleyiciyi güldürmeyi başarıyor. “Ocean’s 8” sonuç olarak seyir süresi boyunca eğlendirmeyi ve şaşırtmayı başarabilen bir popüler sinema yapıtı olarak amacına ulaşıyor.

“Ocean’s 8”

Yön.: Gary Ross
Oyn.: Sandra Bullock (Debbie Ocean), Cate Blanchett (Lou), Anne Hathaway (Daphne Kluger), Mindy Kaling (Amita), Sarah Paulson (Tammy) Awkwafina (Constance), Rihanna (Nine Ball), Helena Bonham Carter (Rose Weil), Richard Armitage (Claude Becker)
Sen.: Gary Ross, Olivia Milch
Gör.: Eigil Bryld
Müz.: Daniel Pemberton

Cantet’yle yaz kampında

Kadınların soygunu

2008 yılında “Sınıf / Entre les murs”la Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanan Fransız yönetmen Laurent Cantet’nin yeni filmi “Atölye / L’atelier” adını taşıyor. Geçen yıl Cannes Film Festivali’nin “Belirli Bir Bakış” bölümünde izleyiciyle buluşan film, yazma atölyelerinin olduğu bir yaz kampında geçiyor ve kampın en yetenekli öğrencisi üzerinden sosyal meselelere uzanıyor. Cantet’nin son dönem filmleri arasında dikkat çeken ve olumlu eleştiriler alan filmin ortak senaristi geçen yılın beğenilen filmlerinden “120 BPM”in yönetmeni Robin Campillo.

Haftanın diğerleri

Kadınların soygunu

- Haftanın yerli filmlerinden biri Selim Güneş’in “Kar Beyaz”dan sonra gelen ikinci filmi “Düş Kırgınları”. Mert Tanık ve Denise Ankel’in rol aldığı film, Mehmet Eroğlu’nun aynı adlı romanının uyarlaması.

- Korku serisi “Üç Harfliler”in dördüncü filmi “Üç Harfliler: Beddua” ise Alper Mestçi’nin imzasını taşıyor. Film, bir arkadaşları felç geçiren üç lise arkadaşı kadının yaşamaya başladıkları dehşet üzerine.

Kadınların soygunu


- Haftanın diğer filmi, Cem Sürücü’nün imzasını taşıyan komedi türündeki “Tatlı Bela”. Başrollerini Gökhan Keser, Serkan Kuru ve Eren Pekgöz‘ün üstlendiği film, buldukları bir bebeğe bakan üç adamın hikayesini konu alıyor.

- Diğer bir yerli komedi filmi de Murat Toktamışoğlu’nun yönettiği “Dümdüzz Adam”. Ferdi Sancar ve Cezmi Baskın’ın rol aldığı film, bir taksi şoförüne odaklanıyor.

- Avusturya yapımı bilimkurgu “Aklın Gözü / MindGamers”, Andrew Goth’un imzasını taşıyor. Film, kuantum fiziği okuyan öğrencilerin bir yapay zeka geliştirmeleri üzerinden ilerliyor.

Kadınların soygunu