Labirentten son çıkış

“Labirent” serisinin son filmi “Labirent: Son İsyan / Maze Runner: The Death Cure”, seriye özel bir son sunmayan, yalnızca takipçilere hitap eden bir son halka

Labirentten son çıkış

2014 yılında başlayan ve dönemin aksiyon dolu gençlik filmleri furyasının düzgün serilerinden “Maze Runner”, üçüncü film “Labirent: Son İsyan / Maze Runner: The Death Cure”la sonlanıyor. James Dashner’ın romanlarından uyarlanan seriyi hatırlatmak gerekirse, etrafı labirentlerle çevrili bir yerde toplanan bir grup çocuğun Thomas liderliğindeki kaçışı ve dış dünyada dönen bir komployu merkeze alıyordu.

Bu filmde Thomas, aralarında Newt ve Frypan’in olduğu arkadaşlarıyla insanları etkileyen bir virüse etik dışı deneylerle çözüm arayan şirket Wicked tarafından alıkonulan arkadaşları Minho’yu kurtarma derdinde. Bu deneme, birçok isyanı tetiklerken bu gruba ihanet eden Teresa’yla Thomas’ın da yollarını kesiştiriyor.

Filmin karakterleri yıkık bir dünya içinde dostluk üzerinden bir ütopya peşinde koşarken, filmin son halkasında onların yanında ancak hayranları yer alabilir. İlk filmde ümit vadeden bir başlangıç yapan ancak akılda yer etmeyen bir ikinci filme sahip seri sonlanırken karakterlerle duygusal bir bağ kuran takipçileri yanında tutabiliyor. Seriyi özel bir yere taşıyan bir son filmle karşı karşıya değiliz.

“Labirent: Son İsyan / Maze Runner: The Death Cure”

Yön.: Wes Ball Oyn.: Dylan O’Brien (Thomas), Ki Hong Lee (Minho), Kaya Scodelario (Teresa), Thomas Brodie-Sangster (Newt), Dexter Darden (Frypan) Sen.: T.S. Nowlin (James Dashner’ın romanından uyarlama) Gör.: Gyula Pados
Müz.: John Paesano

Labirentten son çıkış

Haftanın diğerleri

- Mark Palansky’nin yönettiği, başrolünü ise Peter Dinklage’in üstlendiği “Hafıza / Rememory”, bilimkurgu türünde ve bir bilim insanının eşinin onun anıları kaydedebildiğini keşfetmesini konu alıyor.

Labirentten son çıkış

- Haftanın yerli filmlerinden biri aktör Ali Atay’ın “Limonata”dan sonra ikinci kez yönetmen koltuğuna oturduğu “Ölümlü Dünya”. Oyuncu kadrosunda Ahmet Mümtaz Taylan, Alper Kul, Sarp Atak ve İrem Sak’ın yer aldığı film, Haydarpaşa Garı’nda aile lokantası işleten bir aileyi merkeze alan bir komedi. Eyüp Dirlik’in yönettiği romantik film “Adı Aşk” ise Çanakkale’de tanışıp İstanbul’a gelen bir çift üzerine.

- Çin yapımı animasyon “Ayı Kardeşler: Fantastik Dünyalar/Boonie Bears: Entangled Worlds”, çocuklara hitap eden bir yapım.

Labirentten son çıkış

Rusya’dan soğuk manzaralar

2003’de “Dönüş / Vozvrashchenie”le başladığı kariyerinde “Leviathan”ın (2014) da aralarında olduğu filmlerle ağırkanlı, olgun ve görsellik açısından büyüleyici filmlere imza atan Rus yönetmen Andrey Zvyagintsev’in yeni filmi “Sevgisiz / Nelyubov”, oğullarını kaybeden boşanmanın eşiğindeki bir aile üzerine. Geçen yıl yarıştığı Cannes Film Festivali’nden Jüri Ödülü kazanan Yabancı Dilde Oscar adayı film, “Leviathan”da olduğu gibi günümüz Rusya toplumunu eleştiriyor. Ancak öncülünün aksine yönetmen bu kez, çok daha planlı ancak yer yer didaktik olabilen bir üsluba meylediyor. Zvyagintsev’in kadrajlarındaki etkileyicilik ve akılda kalan görüntüler yaratabilme hüneri “Sevgisiz”i sinema sanatı sevenlerin zevkle izleyecekleri bir filme dönüştürse de, filmin sert, öfkeli ve üstten bakan üslubunun yönetmenin önceki filmlerinin olgunluğunu taşıdığı söylenemez.