Taşlar yerine oturuyor

2015 yapımı “Star Wars: Güç Uyanıyor”un kurduğu dünyayı katbekat aşan devam filmi “Star Wars: Son Jedi” izleyicilere aradıkları evrenin yanı sıra duygusal etki ve teknik başarıyı da sunuyor

2015 yılında “Star Wars: Güç Uyanıyor / Star Wars: The Force Awakens”la çekingen gözüken ve yere sağlam basmayan bir adımla devam eden popüler kültür fenomeni, yolunu yeni film “Star Wars: Son Jedi / Star Wars: The Last Jedi”la buluyor.

Taşlar yerine oturuyor

“Güç Uyanıyor”un sonunda Luke Skywalker’la buluşan Rey ondan jedi olmaya dair yeni bilgileri keşfetmeye çalışıyor. Diğer yandan İlk Düzen, Prenses Leia liderliğindeki Asiler’e karşı amansız bir savaş yürütüyor. Asiler arasındaki kahramanlarımız Poe ve Finn, hayatlarını kurtaracak yollar bulmaya gayret ederken, Güç’ün karanlık tarafındaki Kylo Ren de karakterinin derinliklerini keşfediyor.
“Brick” ve “Looper” filmleriyle tür sinemasında kendisini kanıtlayan yönetmen Rian Johnson, “Güç Uyanıyor”un ilk filmlerin retro dünyasına yaptığı saygı duruşunun devamını getirmiyor. Filmini yeni seride tanıştığımız karakterleri soluksuz bir maceraya dahil ederken onların değişimini, çelişkilerini de göstermek üzerine kuruyor.
Dolayısıyla ilk filmde eğreti kalmış birçok yeni karakter, Star Wars evreninin efsanevi karakterleriyle çok daha uyumlu hale geliyor. Film, finaline doğru aradığı heyecanı da duygusal etkiyi de yakalamayı başarıyor. “Star Wars: Son Jedi”, bu geniş evrenin hayranlarını şüphesiz memnun edecek ve yeni serinin gidişatını tamamen değiştirecek dört dörtlük bir popüler sinema örneği.

Taşlar yerine oturuyor

“Star Wars: Son Jedi
Star Wars: The Last Jedi”
Yön.: Rian Johnson Oyn.: Daisy Ridley (Rey), Mark Hamill (Luke Skywalker), Adam Driver (Kylo Ren), John Boyega (Finn), Domhnall Gleeson (General Hux), Carrie Fisher (Leia), Oscar Isaac (Poe Dameron) Sen.: Rian Johnson
Gör.: Steve Yedlin Müz.: John Williams

Taşlar yerine oturuyor

Politik ve mizahi bir parti

“Orlando” ve “Yes”in aralarında olduğu filmografiye sahip Sally Potter’ın yeni filmi “The Party”, tek mekanda geçen bir politik komedi. Sağlık Bakanı olması nedeniyle evinde bir resepsiyon veren Janet’nin işlerinin beklediği gibi gitmemesi ve her yeni konukla ilişkiler ağının daha da karışmasını konu alan filmin aralarında Bruno Ganz, Patricia Clarkson, Cillian Murphy, Kristin Scott Thomas ve Timothy Spall’ın da olduğu usta isimlerden oluşan bir oyuncu kadrosu var. Bu yıl Berlin Film Festivali’nde yarışan kara komedi türündeki film, karakterlerindeki karikatürleşmeyle Potter’ın filmografisinin zayıf halkalarından biri.

Haftanın diğerleri

Taşlar yerine oturuyor

- Fransız yapımı Noel temalı komedi filmi “Yeni Yıl Tehlikede / Santa & Cie”, Alain Chabat’nın imzasını taşıyor ve bütün elfler hastalanınca Noel’i kurtarmaya çalışan Noel Baba’nın maceralarını konu alıyor.

Taşlar yerine oturuyor

- “Somali Korsanları / The Pirates of Somalia” başrollerinde Al Pacino, Evan Peters ve Melanie Griffith’in yer aldığı, bir gazetecinin anılarından yola çıkan bir uyarlama. Bryan Buckley’nin yönettiği film kendisini Somalili korsanların arasında bulan Kanadalı bir gazetecinin yaşadıklarına odaklanıyor.
- “The Artist”le dikkat çeken Fransız yönetmen Michel Hazanavicius, yeni filmi “Godard ve Ben / Le Redoutable”da Fransız yeni dalgasının eşsiz yönetmeni Jean Luc-Godard’ın hayatının 1968 yıllarına denk düşen dönemine odaklanıyor. Godard’ı Louis Garrel’in canlandırdığı film, yönetmenin o dönemde oyuncu Anne Wiazemsky’le ilişkisi ve evliliğinin yanı sıra 1968’in politik atmosferinin Godard üzerindeki etkisini de konu alıyor. Film, bu yılki Cannes Film Festivali’ndeki ana yarışmada yer aldı.
- Haftanın yerli filmlerinden biri televizyondan sinemaya transfer olan “Poyraz Karayel: Küresel Sermaye”. Osman Taşçı’nın yönettiği filmde, Musa Uzunlar ve Erkan Can’ın aralarında olduğu isimler yer alıyor ve film dizinin takipçilerine hitap ediyor. Mehmet Doğan’ın yönettiği diğer yerli film, komedi dram türündeki “Papatya”, iki yakın arkadaşın hikayesini konu alıyor.