Yoz polisler, mükemmel soygunlar

Avustralyalı yönetmen John Hillcoat’un yönettiği suç filmi “Kod 999”, benzerlerinden sertliği ve yönetmenlik tercihlerindeki hakimiyetle ayrılıyor

inemanın, mafya hesaplaşmaları, yoz polisler ve mükemmel soygunlarla işi bitmiyor. Müthiş western “Kanlı Teklif ” ve ilginç distopya “The Road”un yönetmeni John Hillcoat, şiddet sahneleme ve güçlü atmosfer kurma becerilerini bu kez bir suç filminin; “Kod 999 / Triple 9”ın hizmetine sunuyor. Yoz polislere ve mükemmel soygunlara odaklanan bir suç filminin...

Atlanta’da ikisi polis ikisi askeri eğitimli dört adam, Yahudi kökenli Rus mafyasının zalim patroniçesi Irina Vlaslov için çalışıyor. Vlaslov onlardan tehditle çok zor bir iş istiyor. Bu işi yapabilmelerinin tek yolu da polis birimlerinin dikkatini başka bir yöne çekmek. Yoz polislerden Marcus’un yeni ve masum ortağı Chris de farkında olmasa da bu planın bir parçası haline getiriliyor.

Karanlık bir dünya

Hillcoat bir kez daha acımasız ve karanlık bir dünya çiziyor. Görsel olarak yaratıcı ve şiddet konusunda çekimser bir yönetmen olmaması “Kod 999”un dünyasının ışıkların kısıldığı, karakterlerle izleyici arasına mesafe koyan seçimlere neden oluyor.

Matt Cook’un senaryosu da kartlarını yavaş yavaş açan, izleyicinin dikkatini ve heyecanını ayakta tutan bir yapıya sahip. Ancak filmin insan doğası veya ABD’deki suç imparatorluklarıyla ilgili ilginç tespitler sunduğunu söylemek güç. Senaryosunu Nick Cave’in kaleme aldığı Hillcoat filmi “Kanlı Teklif”in şiddeti ve acımasızlığı Avustralya’nın kolonyal tarihiyle ilgili okumalara açıktı. “Kod 999”da ise böyle bir durum söz konusu değil. Yine de “Kod 999”, sert suç filmlerinin izleyicisini memnun edecek bir bütünlüğe ve yönetmenlik seçimlerine, özellikle Winslet’ın alışılmadık karakterindeki performansı olmak üzere düzgün oyunculuklara sahip bir film.

“Kod 999 / Triple 9”

Yön.: John Hillcoat
Oyn.: Chiwetel Ejiofor (Michael Atwood), Casey Affleck (Chris Allen), Anthony Mackie (Marcus Belmont), Woody Harrelson (Jeffrey Allen), Aaron Paul (Gabe Welch), Kate Winslet (Irina Vlaslov) Sen.: Matt Cook
Gör.: Nicolas Karakatsanis
Müz.: Bobby Krlic, Atticus Ross, Leopold Ross, Claudia Sarne

Bosna’da savaştan sonra...

Mükemmel Bir Gün

İşsizliği konu alan, 2002
tarihli “Güneşli Pazartesiler” filmiyle dikkat çeken İspanyol yönetmen Fernando Leon de Aranoa, yeni filmi “Mükemmel Bir Gün / A Perfect Day”de Bosna Savaşı’na odaklanıyor. Savaşın sona erdiği günlerde yardım görevlilerinin kuyuya atılmış bir cesedi çıkarması etrafında dönen film, savaşın ve katliamın yıkımı içindeki Bosna’da kara mizah, trajedi ve yeniden kurulmaya çalışılan bir yaşam buluyor.

Film Benicio Del Toro, Tim Robbins, Olga Kurylenko ve Melanie Thierry’nin aralarında olduğu uluslararası yıldızları bir araya getiriyor. Aranoa “Güneşli Pazartesiler”de olduğu gibi bir kez gülünecek bir tarafı olmayan bir konuda mizahla dramı karıştırırken dozu iyi ayarlamayı başarıyor. Ayrıca Birleşmiş Milletler’in işlevsizliği, bürokrasi gibi konularda lafını da sakınmıyor. Filmde öne çıkan müzik kullanımı, mizahın rahatsız edici olabildiği anlar ve bazen kullanılan klişelere rağmen “Mükemmel bir Gün”, ilgiyi hak eden bir film.

Haftanın diğerleri

Seni Şimdiden Özledim

- “Seni Şimdiden Özledim / Miss You Already”, başrollerindeki Toni Collette ve Drew Barrymore’un iki yakın arkadaşı canlandırdığı bir dram. “Thirteen” ve “Alacakaranlık” serisinin ilk filminin yönetmeni Catherine Hardwicke’in imzasını taşıyan film, arkadaşlardan birinin hastalanması diğerinin ise aile kurmasının ardından yaşananlara odaklanıyor.

Kung Fu Panda 3

- Bu hafta gösterime giren iddialı animasyon, sevilen serinin üçüncü halkası “Kung Fu Panda 3”. Alessandro Carloni, Jennifer Yuh’un yönettiği filmde, ana karakter Po doğaüstü ve kişisel iki büyük tehditle baş etmeye çalışıyor. Filmin serinin eleştirel ve gişe başarısını devam ettirdiği söylenebilir.

Şeytan Tüyü

- Haftanın iki yerli filminden biri Osman Taşcı’nın imzasını taşıyan “Olaylar Olaylar”. Oyuncu kadrosunda Sadi Celil Cengiz, Fırat Tanış ve Zeynep Kankonde bulunuyor. Diğer yerli filmse, Murat Şenöy’ün yönettiği “Şeytan Tüyü”. Bu filmde ise Mustafa Üstündağ, Güven Kıraç ve Şükran Ovalı rol alıyorlar. n

DVD

HAFTANIN YENİSİ

“SPECTRE”
James Bond serisinin Sam Mendes’in yönettiği ve Daniel Craig’in ajanı canlandırdığı yeni filmi “Spectre”, yapımı sinemada kaçıran Bond hayranları için.