Palandöken’de kristal karın peşinde

Sömestir tatili kapıda. Herkes bir yerlere gitme telaşında. Kışı sevenler için Türkiye’deki ideal kış ve kayak tatili beldelerinin en başında gelen yerlerden biri Erzurum Palandöken.

Palandöken’de kristal karın peşinde

Palandöken kayak merkezi, Palandöken dağının 2000-3176 metre yükseklikleri arasında bulunan ve 3176 metredeki Ejder tepesi diye anılan zirvesiyle taçlanıyor. Palandöken kayak merkezi Erzurum’un merkezinden 4 km, havalimanından ise 15 km uzaklıkta olduğu için ulaşımı da çok kolay.

‘90’lı yıllarda kış turizm merkezi ilan edilen ve 2011 yılında Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yapan Palandöken üstün standartlarda kaliteye sahip bir kış ve kayak merkezidir. Özellikle de yıllardır kaliteli konaklama seçenekleri ve en çok tercih edilen kristal karıyla yabancı kayak ve kış tatili tutkunları tarafından yoğunlukla ziyaret edilen bir yerdir.

22 pist yer alıyor

Palandöken kayak merkezinde telesiyejler, teleski, lift, gondol lift gibi hizmetleriyle her yaştan misafire ve her aktivite kategorisine, slalom, büyük slalom, Alp disiplini, snowboard, kızak gibi çeşit çeşit imkânlar sunuluyor.

Palandöken’de değişik zorluk seviyelerine sahip, dünyanın en uzun ve en dik pistleri arasında da adı geçen, geceleri ışıklandırılan ve meşalelerle kayak yapılabilen toplamda 22 pist yer alıyor. Kayak kaymayı bilmeyenler veya ilerletmek isteyenler için eğitim imkânı da bulunan kayak merkezinde kayak dışında dağcılık, paintball, yamaç paraşütü gibi pek çok aktivite imkânı da var. Bu tür aktiviteleri tercih etmeyenler için de karın ve kimi zaman güneşin tadını çıkarıp, gezme, yürüme, sıcak bir şeyler içme ve yemek yeme imkânları var.

Her şey dahil paketler

Palandöken yurt içinden ve yurt dışından çok rağbet gören bir kayak merkezi olduğu için konaklama konusuna titizlik gösterip önceden rezervasyonunuzu yaptırmayı ihmal etmeyin. Özellikle de otellerin her şey dahil paketlerini iyi inceleyin. Tabii kar tatili planlıyorsanız Palandöken’de konaklayabilirseniz bu ideal olur ama yer bulamamanız durumunda Erzurum’da da gayet iyi konaklama imkânları bulunuyor. Bu durumda günü birlik kayak merkezine gidip tüm imkânlardan faydalanmanız da mümkün. Ayrıca bir şey götürmeniz bile gerekmez, tüm kayak merkezinde her türlü ekipmanı kiralayabilirsiniz.

Görmeden dönmeyin:

Palandöken’de kristal karın peşinde

Buralara kadar gelmişken Palandöken Dağı’na sırtını yaslamış Türkiye’nin en yüksek rakıma sahip şehirlerinden biri olan, tarım ve hayvancılıkla öne çıkan , Dadaşlar şehri Erzurum’u mutlaka gezin.

Palandöken’de kristal karın peşinde

Şehirde tarihi yapıların çoğunun Cumhuriyet Meydanı’nın iki yanında sıralandığını göreceksiniz. 1310 yılında İlhanlı Hükümdarlığı döneminde yaptırılmış olup bugün müze olarak hizmet veren, iç ve dış mimarisiyle benzersiz güzellikteki Yakutiye Medresesi; II. Selim’in lalası, Erzurum Beylerbeyi Lala Mustafa Paşa için Mimar Sinan’a yaptırılmış olan Lala Mustafapaşa Camii; erken Selçuklu mimarisinin güzel örneklerinden Ulucamii; Erzurum’un sembolü 13. yüzyıl yapısı Çifte Minareli Medrese; Erzurum Kalesi; eşsiz güzellikteki Üç Kümbetler; sokak aralarındaki Erzurum evleri; Erzurum Kongre Binası; Erzurum’un meşhur oltu taşlarından alabileceğiniz Mimar Sinan eseri Rüstem Paşa Kervansarayı, Taş Han Bedesteni; vaktiniz ve ulaşım imkânınız varsa Erzurum tabyaları mutlaka görülmesi gerekenler.

Palandöken’de kristal karın peşinde