Siyasette yaz hareketliliği!

Bir hafta tatil yaptık. Enerji depoladık, geldik. Yerel siyaset, yaz sıcağına rağmen gayet hareketli. CHP’de parti içi yarış başladı. Geçen hafta, bu anlamda dikkatimi çeken bir hareketlilik vardı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’yla birlikte siyaset yapan, eski CHP İl Başkan Yardımcıları Altan İnanç ve Barış Erel, örgüt ziyaretine çıktı. İkili, ziyaret ettikleri örgütlere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adalet mitinginde çekilmiş bir fotoğrafını hediye etti, hem de ilçe kongreleri öncesi nabız yokladı. Hiç şüphesiz iki tecrübeli siyasetçi, izlenimlerini ekip arkadaşlarıyla paylaşıp bir yol haritası belirleyecektir.

CHP’de ilçe kongrelerinden ziyade il kongresinde ne olacağının merak edildiğini özellikle belirtmek gerekiyor. Son yaşanan ve önemli bir ayrışmaya neden olan il kongresinin benzerini mi göreceğiz, yoksa bir uzlaşı mı olacak? Bu soruların cevapları, ilçe kongrelerinden hemen sonra netleşecektir.

Kocaoğlu sahip çıktı

Başkan Aziz Kocaoğlu, geçdı hafta Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’ı makamında ziyaret etti. “Ne var bunda, Büyükşehir Belediye Başkanı ilçe belediye başkanını ziyaret edemez mi?” diyenler olacaktır. Tabis ki gider, dinler. Ancak bu ziyaretin zamanlaması önemli. Bilenler bilir, bu aralar Dalgıç’la ilgili bazı iddialar gündeme geldi. Kocaoğlu, yıllardır birlikte siyaset yaptığı ekip arkadaşına, “Muhittin Başkan, 185 yılla yargılandı, çok şükür beraat etti. Ben 395 yılla yargılandım, beraat ettim. Daha ne soruluyor? Zaten iğneden ipliğe her şey ortada. Hepimiz İzmir çukurunda yaşıyoruz. Çeşmeliler, Alaçatılılar, Muhittin Dalgıç’ı en az benim kadar tanıyor. Bana göre de, Çeşmelilere göre de Muhittin Başkan bunlara bulaşmaz. Gerisi lafı güzaftır” sözleriyle sahip çıktı.

Görüşme odasına

AK Parti’de de kongre süreci başladı. Partililer, ilçe kongrelerinde oy kullanacak delegeleri belirlemek için sandık başına gidiyor. Şu ana kadar olumsuz bir olayın yaşanmadığı delege seçimlerinin tamamlanmasının hemen ardından ilçe kongreleri başlayacak. Bunun öncesinde adaylar, partililer görüşme odasına girecek. Genel Merkez’in görevlendirdiği isimler, partililerin nabzını yoklayacak ve “Sizce kim ilçe başkanı olmalı?” diye soracak, çıkacak sonuca göre de mevcut ilçe başkanlarının durumu netleşecek.

AK Parti İzmir’de değişim kaçınılmaz görünüyor!