Bugün Mosso konseri iptal ettiren, yarın suyu da kestirir

Siyasi fikrini beğenmediği şarkıcılara konser verdirmeyen belediyelere alışmıştık.

Bu saçmalığa alışmak bile acı ama şimdi Isparta Belediyesi daha ileri bir adım attı.

İki sivil toplum örgütü “halkın inanç ve gelenekleriyle uyuşmayan konserler” dediği için Melek Mosso’nun 3 Haziran’da vereceği konseri iptal etti.

İnancına ya da geleneklerine uyuşmuyorsa konsere gitmezsin olur biter.

Bugün Mosso konseri iptal ettiren, yarın suyu da kestirir

Diyelim ki Isparta halkının yüzde 98’i Melek Mosso hakkında olumsuz düşünceye sahip, sadece yüzde 2’si Mosso’yu seviyor, Belediye kapsayıcı olmalı ve o yüzde 2’inin de arzularını dikkate almalıdır.

Bu iki dernek yarın “halkın inanç ve gelenekleriyle uyuşmayan” üniversite öğrencileri var dese, Isparta Belediyesi, suları kesip, beğenmediklerinin çöplerini almayacak demek ki...

Isparta’da 81 bin üniversite öğrencisi var, yerel seçimlerde oy kullanmasalar bile yılın 10 ayını Isparta’da geçiriyor, ekonominin canlı kalmasını sağlıyorlar.

Bu kafa yakında Isparta’ya girecek öğrencileri il sınırında durdurup, “Bu girebilir, bu giremez” der.

Isparta Belediyesi, tüm Ispartalıların mı yoksa belirli bir kesimin belediyesi mi, buna karar vermeli.

Gençler de üniversite seçerken Isparta seçeneğini bu karara göre değerlendirmeli.

O iki sivil toplum örgütüne gelince, Isparta günlerce elektriksiz kaldığında İslamiyet’in en önemli öğretisi “İşini iyi ve güzel yapmak ibadettir” cümlesi hiç aklınıza gelmedi ama...

Isparta için isteyenin gidip, isteyenin gitmeyeceği bir konser mi tehlikeli yoksa koca şehrin günlerce elektriksiz kalması mı?

PKK’ya İsveç yapımı anti-tank silahını kim verdi?

İsveç’in terör örgütü PKK ile ilişkisi, sadece düşünce özgürlüğüyle açıklanabilecek bir ilişki değil.

Bunun en somut örneği ülkenin en büyük dört gazetesinde çıkan Türkiye karşıtı dev ilan.

İlanda 17 kişinin imzası var, imzaların bir kısmı tam sayfa ilanı yayımlayan gazetelerin kültür servisi sorumlusu ya da muhabirleri.

PKK tarafından kaleme alındığı açık olan bu ilanı yayımlatacak parayı kim verdi sorusu bile İsveç’in terör örgütüyle ilişkisini netleştirmek adına yeterli.

Ancak PKK’ya karşı yürütülen operasyonda ele geçirilen İsveç yapımı AT-4 anti-tank silahı başka bir iş.

Eylül 2018’de Kuzey Irak’ta Avaşin-Basyan’da ilk AT-4’ü ele geçirdi Türk Silahlı Kuvvetleri, Aralık’ta Hakurk bölgesinde dört farklı tarihte yedi tane daha ele geçirildi. 2019 yazında da Şırnak’ın Bestler-Dereler bölgesindeki operasyonda yine AT-4 ele geçirildi.

The Nation dergisinde 12 Mayıs 2017’de Juan Cole imzasıyla yayımlanan bir makale var.

DAEŞ’in pikapları canlı bomba eylemlerinde kullanması ve bu pikapların önünü zırhla kapatmasına karşı önlem almak isteyen ABD Savunma Bakanlığı’nın, YPG’ye AT-4 ve US TOW anti-tank füzesi yollayacağı yazılı.

Yazının daha da ilginç kısmı zaten Suriye Demokratik Gücü denilen yapıya silah yardımı yapan ABD’nin bu kez Trump’ın emriyle direkt YPG’ye silah yardımı yapmaya karar verdiği.

Haziran 2017’de Pentagon Bütçe Raporu’na göre ABD, PKK’nın Suriye kolu YPG’ye 12 bin Kalaşnikof, 6 bin makineli tüfek, 3 bin 500 ağır makineli tüfek ve bin adet AT-4 tanksavar mühimmat yolladı.

Aralık 2017’de Pentagon Sözcüsü Eric Pahon, Anadolu Ajansı’na, DAEŞ yenilgiye uğratıldıktan sonra Türkiye’yi rahatsız eden silahların YPG’den geri alanıcağını söyledi.

İsveç’in PKK’ya hamilik yapması, kucak açmasını, Türkiye’ye ambargo kararlarına öncülük etmesini elbette konuşacağız ama tüm bunlar, terör örgütü-ABD ilişkisini görmezden gelmemizi sağlamıyor.

YPG’ye verdiği PKK’dan çıkan ABD, “Ama ben onu terörist kabul etmiyorum” demeye devam ediyor.

Hikâyenin özeti bu, İsveç’in kirli olması ABD’nin daha kirli halini saklamaya yetmiyor.

İç çamaşırını göremezsin, silah serbest

Kontrolsüz bireysel silahlanmanın sonuçlarını en fazla ABD’de görüyoruz.

“Ne güzel, bizde böyle şeyler olmuyor” demek yerine Türkiye’deki bireysel silahlanmanın vardığı noktayı düşünmemiz gerek.

Bizde olmuyor ama şimdilik.

Türkiye’de yasal ya da yasal olmayan silah sayısı azımsanmayacak kadar çok.

Artık pompalılar internette satılmıyor diyoruz ya, ikinci el adı altında o işe de çözüm bulunmuş.

En büyük internet siteleri de kesici her türlü silahı yaş haddi olmaksızın satabiliyor.

İnternet sitelerinde abiye gecelik almak isteyenin bile 18 yaş üzeri olduğunu ispat etmesi gerekiyor, sustalı görmek ya da almak için bir yaş sınırı yok.