Kaza geliyorum demez!

22 Temmuz 2022

Yaz mevsiminin herkesin içerisinde, serinleme, dinlenme, serin sulara girme isteklerini yarattığı bilinen bir gerçek.

Bu mevsimlerde denize ya da havuza yakın lokasyonlarda tatil yapmak ve serinlemek istiyoruz. Fakat iskelelerden atlama ve havuz kenarlarındaki kaygan zeminler, başımıza hiç istemediğimiz kazaları getirebiliyor.

Bu nedenle sizlere bu yazımda “BURUNLARIMIZA DİKKAT EDELİM” uyarısını yapmak istiyor, sizin veya yakınlarınızın yaşayabileceği burun kırılması ile ilgili kazalarda hangi adımları atmanız gerektiği hakkında detaylı bilgiler vermek istiyorum.

DENGENİZİ KAYBEDEREK DÜŞEBİLİRSİNİZ!!!

Havuz kenarında yürürken, koşarken veya iskeleden denize atlarken var olan kaygan zeminler, düşmenize ve burnunuzun kırılmasına neden olabilir.

Diyelim ki düştünüz ve sert zemine çarpma anında burnunuzda oluşan kırık nedeniyle inanılmaz bir acı hissetmeye başladınız.

NASIL HAREKET ETMELİSİNİZ???

Burnunuzun kırıldığını idrak ettiğiniz dakikadan itibaren, elinizle burnunuzu sıkın ve başınızı hareket ettirmeden sabit bir şekilde yukarıya doğru kaldırmadan tutun.

Yazının Devamı

Güzel bir cilt için: Dermapen

27 Ocak 2022

Merhabalar sevgili okurlar,

Bu yazımda sizlere, cilt güzelliğini sağlayan “dermapen” uygulamasından bahsetmek istiyorum.

Dış Görünüme Önem Verenler İçin…

Dış görünümün büyük önem taşıdığı günümüzde, kadınlar ve erkekler, cilt güzelliğine oldukça önem vermektedir. Güzel bir cilde kavuşmak için de çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. İşte bu yöntemlerden biri de, teknolojinin ne kadar ilerlediğini kanıtlayan cihazlardan biriyle yapılan “mikro iğneleme” yani bir diğer ismiyle “dermapen” uygulamasıdır.

Dermapen Nedir?

Dermapen, cildin sıkılaşmasını sağlayan, başarılı uygulamalardan biridir.

Yaş ilerledikçe farklı sebeplerden dolayı genişleyen gözenekler, ince çizgiler, kırışıklıklar, ağız çevresindeki barkod çizgileri gibi istenmeyen görüntülerin ortadan kaldırılması için uygulanan bir yöntemdir.

Bunların yanında cildin gençleştirilmesi, akne ve suçiçeği gibi izlerin ortadan kaldırılması, çatlakların tedavisi için de hastalarımız sık

Yazının Devamı

Liplift (dudak kaldırma) nedir?

1 Aralık 2021

Günümüzde birçok kişi, dudaklarının hacimli ve dolgun bir görünümde olmasını istiyor.

Hatta bu görüntüyü yakalamak için makyaj, dolgu gibi farklı yöntemlere başvuruyor.

Ancak dudakları daha kalıcı olarak bu istenilen görünüme kavuşturmak liplift ameliyatı ile mümkün!

DUDAK KALDIRMA (LIPLIFT) AMELİYATI KİMLERE, NASIL YAPILIR?

Dudak kaldırma ameliyatı herhangi bir sağlık problemi olmayan kişilere lokal anestezi altında uygulanır.

İşlem yapılacak bölge iğneyle uyuşturulur veya “sedasyon” eşliğinde uygulanabilir.

Bu uygulama 45-50 dakikalık kadar sürer.

Hasta ameliyatın ardından 1-2 saat gözlem altında tutulduktan sonra gayet rahat bir şekilde evine dönebilir.

Yazının Devamı

Ergenlikte burun estetiği

30 Nisan 2021

Merhabalar Sevgili Okurlar,

Bana en çok gelen sorulardan biri;

“Hocam ergenlik döneminde burun ameliyatı yapılabilir mi? Yoksa sakıncalı mıdır?”

“Bu kararı almak için, ergenlik dönemi erken mi?” sorusu oluyor.

Tek Amaç Estetikse Beklemeli

Benim kanaatim şu yöndedir: Ciddi bir sağlık sorunu yaşamayan genç hastalara, sadece estetik amaçlı burun ameliyatlarını 18 yaşını doldurmadan yaptırmalarını önermiyorum. Hastanın burun estetiği ameliyatı yaptırması için kemik yapısının oturması ve gelişmesinin tamamlanması önemlidir.

Çünkü ergenlik dönemi, en sancılı süreçlerden biridir. Vücut sürekli gelişmekte ve büyümektedir. Bu duruma burun da dahildir.

Burun, yaşın ilerlemesi ile birlikte gelişim döneminde, her geçen gün büyümeye devam eder. Aslında bu durum yüz yapısının oturmaya başlaması ile orantılı hale gelecektir. Bundan dolayı genç hastaların, burun ameliyatından evvel gelişimlerini tamamlamaları önemlidir.

Yazının Devamı

Koronavirüs hakkında bilmeniz gerekenler

15 Nisan 2020

Herkese Merhabalar,

Sizlerin de bildiği üzere, Covid-19 küresel salgını, dünyanın her yerini etkisi altına aldı. Bu günlerde günlük hayatımızla beraber, dünyadaki ekonomik ve sosyal sistemler de salgına göre şekillenmeye devam ediyor. Koronavirüs, haber kanallarında, yazılı basında ve sosyal medya mecralarında birçok bilginin de yayılmasına yol açtı.

Koronavirüs hakkında son güncel gelişmeleri, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’nın güvenilir verileri ışığında siz değerli okuyucularım için derledim.

Virüslere Karşı Silahımız Yetersiz

Virüs demek, küçük bir mikrop demektir. Benzeri bakteri de olabilir. Tabii bakteriler, virüslerden farklı olarak vücudumuza girip enfeksiyon oluşturmalarına karşın onlarla savaşacak antibiyotiklere sahibiz.

Ancak virüsler, bakterilere göre biraz daha az bilinen, antiviral dediğimiz ajanların daha yeni yeni gelişmeye başladığı, onlara karşı silahımızın az olduğu bir mikrop ailesidir.

COVID-19, Koronavirüs ailesi içerinde yer alan bir virüstür. Korona, “taç”

Yazının Devamı

Cilt yenilemede dermapen

3 Mart 2020

Merhaba değerli okurlarım,

Geçmişte pek çok kişinin tercih ettiği kozmetik uygulamalar gelişen teknoloji sayesinde günümüze kadar geliyor. Bunlardan biri de eski dönemlerde Çinlilerin tercih ettiği akupunktur uygulaması.

Akupunkturun asıl amacı, hayati enerji veya yaşam gücünün akmasına izin vermek için kanallar veya kanallar açmaktı. Günümüzde akupunktur, vücudun işlevlerini iyileştirmek ve doğal iyileştirme sürecini teşvik etmek için kullanılmaktadır.

Mikro iğnelemenin yani diğer bir adıyla dermapenin günümüzde cilt yenileme, tazelemede kullanıldığı görülmektedir.

Bu yazımda son dönemin fenomen uygulamalarından olan dermapenin hangi tedaviler için kullanılabildiğini, nasıl uygulandığını, yan etkilerini ve sonuçlarını sizler için açıkladım.

Cildinizi Yenileyen Dermapen

Dermapen tedavileri; cildi gençleştirmek, daha pürüzsüz ve daha genç görünmesini sağlamak için tasarlanmış popüler, yenilikçi, yaşlanma karşıtı ve yara izi düzeltme prosedürleridir.

Şu anda dün

Yazının Devamı

Mevsimi geldi, dikkat!

23 Ocak 2020

Herkese Selamlar,

Mevsim itibariyle artık kışa girdik. Havalar soğudukça üst solunum yolu enfeksiyonları, gribal enfeksiyonlar arttı. Bununla bağlantılı olarak özellikle çocuklarımızda orta kulak iltihaplarını çok sıklıkla görmeye başladık. Orta kulak iltihapları, genel olarak hem erişkinlerde hem çocuklarda görülebilen, kulak zarının ve orta kulağın iltihaplarıdır. “Akut Orta Kulak İltihapları” ve “Kronik Kulak İltihapları” olmak üzere 2’ye ayrıldığını söyleyebiliriz. Kronik orta kulak iltihapları, daha ziyade erişkinlerde görülebilen, müzminleşmiş iyileşmeyen iltihaplanma türünü anlatmak için kullanılır.

Akut Orta Kulak İltihaplanması Nedir?

Akut orta kulak iltihaplanması, özellikle çocuk yaş grubunda çok fazla görülen ve aileleri endişeye sevk eden bir hastalıktır.

Orta kulak iltihapları, kulak zarını ve orta kulağı ilgilendiren bir iltihap türüdür.

Genelde çocuklarda “çok sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirilmesi” bu problemi tetikler. Üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında ya da takip eden dönemlerde, genzimizde bulunan mikrobik ortam öksürük veya başka yöntemlerle östaki tüpümüzden orta kulağa doğru ilerleyerek, orta kulakta enfeksiyon yaratabilir.

Orta

Yazının Devamı

Bademciğin Görevleri

14 Aralık 2019

Selamlar Sevgili Okurlar,

Bu yazımda sizlere, vücudumuzda savunma mekanizması görevini gören "bademcik" konusundan bahsedeceğim.

Görevleri Savaşmak

Bademcikler, kişilerin boğazının iki tarafında bulunan, oval şekilli yumuşak doku kütleleridir. Aynı zamanda lenfatik sistemin bir parçasıdır. Bademcikler, enfeksiyonlardan korunmaya yardımcı olur. Ağız yoluyla vücuda giren virüs ve bakterilerle savaşmak da bademciklerin önemli bir görevidir.

Soğukların gün geçtikçe arttığı bu aylarda, grip ve nezleler ile birlikte en sık görülen rahatsızlıklardan biri “bademcik enfeksiyonları” dır. Bademcik iltihapları sık yaşanan problemlerin başında gelir.

Havasız kapalı ve kalabalık ortama maruz kalmak enfeksiyon risklerini maksimum seviyeye çıkarmaktadır. Bulunulan ortamı arada bir havalandırmak, ortamda hijyeni sağlamak ve elleri bol bol yıkamak alınabilecek önlemler arasındadır.

Çocuk Hastalarda Daha Sık Rastlanıyor

Özellikle çocuk hastalarda bademcik enfeksiyonlarına ve buna bağlı gelişebilen hastalıklara daha sık rastlıyoruz. Toplumda “beta” mikrobu olarak adlandırılan, streptekok cinsi mikroplar bademciğe yerleşir ve bademcik rahatsızlığına yol açar.

Yazının Devamı