Bizim çocuk evde televizyon işine girdi

5 Mayıs 2013

İnternet üzerinde geleneksel televizyon kanalları gibi kanal kurup, videolarınızı yükleyip izleyicilere göstereceğiniz reklamlarla evinizin koltuğundan para basabilirsiniz

Artık çocuklar bile kolayca yapıyor. YouTube üzerinde kendinize, sanki bir televizyon kanalı gibi, her an tüm dünyaya yayın yapan bir kanal kurabiliyorsunuz. Teorik olarak sıfır maliyetle. 10 yıllık bir mazisi olan küresel televizyon kanalı YouTube, son birkaç yıldır yeni bir döneme girmiş olabilir.
Bunun birkaç basit nedeni var. Birincisi gelişen teknolojilerle artık video içerik üretmek ve bunu insanlarla paylaşmak çok daha hızlı, kolay ve ucuz. Ortalama bir akıllı telefonla bile yüksek çözünürlüklü bir video çekip, hatta anında orada montajlayıp bunu 3G bağlantınızla kolayca izleyicilerinizle paylaşabiliyorsunuz. Yani video içerik üretmek ve insanlarla paylaşmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Sosyal medyaların etkisini yabana atmayalım. Facebook, Twitter... Kanalınızın her an konuşulmasını sağlayabileceğiniz ve izleyici çekeceğiniz küresel pazarlama ve tanıtım imkanları hiç bu kadar gelişkin olmamıştı.

Kanallara rakip olun
Salonlarda internete bağlı akıllı televizyonlar hızla yayılıyor, kocaman ekranlı akıllı telefon ve tabletleri de ekleyin. Artık kuracağınız kanala izleyicileriniz her an, her yerden ve her cihazdan ulaşabiliyor. Evde internete bağlı bir televizyon cihazınız varsa, uygun bir aplikasyonla, kanalınız tıpkı büyük televizyon kanalları gibi kumandanın ucunda... Yani doğrudan geleneksel televizyon kanallarına rakip olacaksınız. Yetmedi mi, yapın basit bir tablet aplikasyonu, kanalınız insanların avucuna ulaşsın.
İşte tüm bunlar, yaratıcı ve daha da önemlisi bireylerin ve sosyal medya gruplarının kendi televizyon yayınlarını yaratmalarının önünü açıyor. YouTube’un Türkiye’ye getirdiği iş ortaklığı modeli, teknolojik altyapı kadar önemli başka bir bileşeni de televizyon girişimcilerinie getiriyor: Reklamlar. YouTube belirli bir pay karşılığı size reklam da alacak.

Yazının devamı...