İki cephenin çektiği fotoğraf

Türkiye'nin merakla beklediği AK Parti-CHP görüşmesi dün gerçekleşti. Partilerde hava nasıl?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hükümeti kurma görevini verdiği Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün ilk ziyaretini CHP Genel Merkezi’ne yaptı.
Her şeyden önce görüşmenin başlangıcından yansıyan görüntüler ile ziyaret sonrasında her iki taraftan yapılan açıklamalara hakim olan olumlu açıklamaların uzun süredir gerilen geniş kitlelere bir umut aşıladığını söylemek gerekiyor.
Tabi, siyasette her şey başladığı gibi bitmez. Ak Parti ile CHP açısından dün aralanan diyalog kapısının ne kadar açık kalabileceğini önümüzdeki günler gösterecek.
Ak Parti-CHP ilişkilerinin hangi hat üzerinden ilerleyeceğini belirleyecek temel faktörlerden biri de bugün Davutoğlu ile MHP lideri Devlet Bahçeli’nin yapacağı görüşmeden nasıl bir sonuç çıkacağı.
16 yıl sonra yapılan ilk koalisyon görüşmesinin ardından Ak Parti Genel Merkezi’nde Davutoğlu’nun basın toplantısını dinledim.
Toplantı sonrasında selamlaşma olanağı bulduğum Davutoğlu’nun yüzü gülüyordu.
Görüşmeye katılan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise, “İnşallah sonu da iyi olur” ifadesini kullandı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmeden hemen sonra bir araya gelen kurmaylardan aldığımız izlenim de görüşmedeki olumlu havanın CHP liderinin yüzüne de yansıdığı şeklindeydi.
Her iki cephenin çektiği fotoğrafı şu başlıklarla özetleyebilirim:

CHP CEPHESİ
- Görüşmede, Kılıçdaroğlu 4 yıl sürecek güçlü bir hükümet kurulması ve kurulacak koalisyon hükümetinin bir seçim hükümeti olmaması gerektiğinin altını çizdi. Her iki lider, Türkiye’nin hükümetsiz bırakılmaması gerektiği konusunda ortak görüşlerini ifade etti.
- Cumhurbaşkanı konusunun açılmaması görüşmenin detaylı bir müzakere çerçevesine oturmamasından da kaynaklandı. CHP, ev sahibi olmanın da sorumluluğuyla, ortamı gerecek konuların başında gelen Cumhurbaşkanı konusunu açmak için özel bir gayret sarf etmedi. Kaynaklar, bu konunun bir şekilde gündeme gelmesi halinde Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı’nın anayasal sınırlarına çekilmesi ve Başbakan Davutoğlu’nun kendisini Cumhurbaşkanı’ndan bağımsız konumlandırmasına ilişkin görüşlerini aktaracağını kaydettiler.

‘AKP ile de olabilir’
- Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu’nun görüşme sonrası yaptığı açıklamaları, “görüşmenin özüne uygun ve olumlu” olarak yorumladı.
- Görüşmenin genel havası, özellikle son dönemde artan biçimde “AKP ile koalisyon zor, uzak ihtimal, AKP-MHP hükümeti daha yüksek ihtimal” ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu’nu, “Ak Parti ile de olabilir mi?” noktasına getirdi. CHP yönetiminde “İlk görüşmede kapılar kapanmadı” düşüncesi hakim.
- CHP yönetimi, Davutoğlu’nun bugün MHP lideri Bahçeli ile yapacağı görüşmeyi bekliyor. Bu görüşmeden çıkacak sonucun süreçte belirleyici olacağını ve Davutoğlu’nun ilk seçeneğini netleştireceğini düşünüyor.

AK PARTİ CEPHESİ
- Ak Parti’de dünkü görüşmeden sonra, “bildiğimiz, tanıdığımız CHP’den farklı bir CHP gördük” görüşü hakim. “Olumsuzlukları kaşımayan bir yaklaşımla karşılaştık” ifadesi kullanılıyor.
- Ak Parti’de CHP’nin görüşmedeki tutumu, “Karşı tarafı zorlayacak ve rahatsız edecek konularla başlamama kararlılığı vardı” şeklinde yorumlandı.
- Davutoğlu’nun kriz anlarındaki “orta yolda buluşabilme” özelliğinin, CHP ile ortak hareket edilmesi durumunda da kullanılabileceği konuşuluyor. CHP’nin yapıcı tutumuna rağmen tıkanma noktaları olabileceği bu durumda Davutoğlu’nun söz konusu tutumuyla orta yolun bulunabileceği ifade ediliyor. CHP ile koalisyon daha önde bir seçeneğe dönüşürse, CHP ile tıkanma yaşanması halinde bunun aşılabileceği inancı oluştu.
‘İnsan hayatı söz konusuysa uzlaşırız’
- Görüşmede bazı başlıklar özellikle gündeme geldi. Bunlardan biri dış politika, diğeri CHP’nin 14 ilkesiydi.
- Kılıçdaroğlu’nun, Suriye ve Mısır başta olmak üzere dış politikaya yönelik düşüncelerini aktardığı, Davutoğlu’nun ise “insan hayatı ve onuru söz konusu olduğunda uzlaşırız” şeklinde ilkesel bir yanıt verdiği belirtildi.

‘Örtüşen noktalarımız çok’
* Kılıçdaroğlu partisinin 14 ilkesinden söz edince, Başbakan Ak Parti kongresinde açıkladığı 9 restorasyon maddesi ile Diyarbakır’da seçim öncesi açıkladığı 10 maddeyi anımsatarak, iki partinin açıkladığı başlıklar için “örtüşen noktalarımız çok” ifadesini kullandı.
- Davutoğlu cephesi, “CHP ile bir adım atıldı. Bildiğimiz CHP fotoğrafı verilmedi” diyor. Ancak asıl olarak bugün MHP ile yapılacak görüşmeye odaklanılmış durumda.
- Ak Parti açısından CHP ile psikolojik eşik aşıldı.
- CHP’li Haluk Koç’un açıklamaları, Ak Parti’de, “İçerideki üsluba uygun, yapıcı bir konuşma” diye not edildi.
Bugün yapılacak Ak Parti-MHP buluşması öncesinde hava bu. Ak Parti-CHP koalisyonu ise her iki parti açısından da imkansız değil ancak aşılması gereken ciddi eşikler var. Ak Parti-MHP koalisyonu ve erken seçim hala masada.