Hormonal detoksla gençlik aşısı

Son yılların yükselen trendi ‘detoks’ sadece vücudu temizleyip zayıflamaya yaramıyor, hormonlar üzerinde direkt etkisi var. Bu nedenle doğru detoksu uygulayanlar genç görünüp genç hissediyor. Erken menopoz gibi olumsuzluklar önleniyor

İnsanların ilahi kadere teslim olma şekli değişti. Önceden neyse oydu insan. Yaşlanırsın yüzün kırışır, gözler görmez olur. Veya işte kısırsanız çocuğunuz olmaz. Ömür nereye kadar yeterse bu teslimiyetle gidilirdi. Modern zamanlarda ise tüm bu ilahi planlara karşı yaşıyoruz. Artık kimse öleceği zamana kadar, var olduğu halini kabullenerek beklemiyor. Yaşam çoğu insanın hayatında 40’ndan sonra ivme alıyor. Herkes son nefesine kadar gençmiş gibi yaşamak istiyor. Kimse evinde oturup torun bakma, dünyadan elini atağını çekme noktasında değil. 65 yaşında bisiklete biniyor, yeniden evleniyor, okula başlıyor modern çağ insanı. İnsanların well being (iyi olma hali) sağlıklı yaşam kültürünün de ateşleyici unsuru. Bodrum Life Co’ya kapıdan adımınızı attığınızda bunu çok net görüyorsunuz. Sıvılarla, pişmemiş gıdalarla (raw food) beslenen insanlar arınma, vücudu onarma, genç kalma derdinde.

Vücut onarılıyor

Gençlik artık varlığın, kariyerin, prestijin her şeyin üstünde. Sağlık,  spa ve gıda sektörü de kendini bu yönde geliştiriyor. En son açıklanan sağlıklı yaşam trendlerine baktığımızda detoks başta geliyor.

Life Co’nun kurucusu Ersin Pamuksüzer ve Program Yöneticisi Gonca Yarimer’e sağlıklı yaşam trendlerini sordum. Birinci sırada yaşlılık, hastalık hücrelerini de bastıran 16 saatlik açlık orucu detoksları var. Akşam 6’da çiğnemeli son yemeği kesip, ertesi gün
12’de ilk yemeğinizi yediğinizde hem hızlı kilo veriyorsunuz hem de gençlik hücrelerini devreye geçiriyorsunuz. Metabolizma sindirimi azaltırken, vücudu onarmaya zaman ayırıyor. Anti-aging özelliği olan 16 saat aç kalma beslenme düzeninde, tüm yiyecekleri 12-18 saatleri arasına sığdırıyorsunuz. Bu şekilde
beslenebilirseniz ayda en az 4-5 kilo da veriyorsunuz.

Senede bir mutlaka

Gerçek bir detoksun 16 saatlik beslenme planını yaşamın her gününe yayarak sindirimi azaltmak olduğunu söyleyen Pamuksüzer anlatıyor:

“Bunları daha yukarı taşıdığımız çiğnemenin hiç olmadığı sıvı detoks programlarımız var. Bunun da daha üstü koyu yeşil yapraklı bitkilerle uyguladığımız yeşil detokslar. Su, ketojenik, green juice fark etmez. Senede bir kez dahi olsa yaptığınız her tür detoks programı temizlenme ve arınma sağlıyor. Sağlığınıza optimum fayda veriyor. Bizi hormonlarımız yönetiyor. Detoksa yeme içme diye bakılmamalı. Bedenin yanı sıra ruhsal ve mental etkileri var. Bunu nefes terapisi, masajlar, yoga, doğa yürüyüşleri, meditasyon, spa, workshoplar ile destekliyoruz.
Düşünce tarzının değişmesi de hormonlar için büyük manipülasyon etkisi yaratır. Uzmanlara göre erken menopozun sebeplerinden birisi de stresin hormonlar üzerinde yaptığı etkiden kaynaklanıyor. Stresi yönetmek, vücudu, beyni, ruhu sarsmak için detoks gerekli.”

En az bir hafta

Gonca Yarimer ise vitamin ve minerallerin önemini ve etkisini şöyle açıklıyor: “Vücudunuzdaki D vitamini eksikliği sadece bağışıklık sisteminizi etkilemez kilo vermenizi de zorlaştırır. İyot eksikliği de kilo vermeyi zorlaştırır. Kilo vermek sadece öğünleri azaltmak, küçültmekle olmaz. Veremiyorsanız hormonlarınıza baktırın. Kaliteli uyku, su, egzersiz iyi bir hormon düzenleyicisidir. Hormonlarımız ne kadar kontrol altında ise vücudunuz o kadar az beslenmeyle doyar!”

Peki detoks nedir? Belli bir süre içinde vücutta oluşmuş, birikmiş toksik maddeleri vücuttan atmak için yapılan, sindirimi azaltan beslenme düzenine detoks diyoruz. Ama gerçek anlamdaki dönüştürücü detoks için hayvansal, işlenmiş gıdalardan süt ve süt ürünlerinden hiç olmazsa bir hafta uzaklaşmak ve çiğnemenin olmadığı sıvı detokslar en etkilisi.

Hormonal detoksla gençlik aşısı

Kurşun geçirmez kahve yağ yakıyor

Life Co’da “bulletproof organic coffee” dedikleri kahveyi de içtim. Türkçesi kurşun geçirmez kahve. Bir fincan normal filtre kahveye bir tatlı kaşığı tereyağı ve bir tatlı kaşığı kakoa, Hindistan cevizi yağı eklenerek hazırlanıyor. Çok lezzetli olan bu kahve, yağ sayesinde kafeini kana yavaş karıştırarak, insanı uzun süre zinde tutuyor, tokluk sağlayarak yağ yakmasını kolaylaştırıyor. 

Hormonal detoksla gençlik aşısı

Süper gıdaların yıldızı parlıyor

Sağlıklı beslenmede ikinci sırada bugünlerde epey popüler olan ketojenik diyet var. Ancak detoks etkisi yaratan, Life Co’da da uygulanan raw vegan ketojenik diyet. Dünyada bugünlerde takviye olarak alınan ve süper gıdalar denen moringa, kambucha çayı, magnezyum çok moda. Pea protein denen bezelye bazlı proteinler. Peyniri, makarnası, çikolatası dahi yapılıyor. Hayvansal gıda almak istemeyen ama kaslarını da korumak isteyen insanların tercih ettiği süper bir vegan protein kaynağı. Kenevir yağı, reishi mantarı, kinoa, belki şaşıracaksınız ama kakao. Hafızalarımızda çikolata ile özdeşleşmiş gerçek kakao aslında müthiş bir antioksidan. Zerdeçal, kinoa yine süper gıda kategorisinde. Maca çayı, açai gibi tüm bu gıdalar kilo vermeye yardımcı oluyor. Antioksidan özelliği olan bu gıdalar vücudu gençleştirip yağ yakma gücünü artırıyor. Yani yaşlanmayı geciktirip, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Süper gıdaların çoğu bizde henüz yok. Glutation, C vitamini ve alfa lipoik asidin serum şeklinde alımı da bugünlerde gençleşmede en popüler uygulamalar arasında.

Hormonal detoksla gençlik aşısı

Kuruyemişten biftek, çiyadan puding!

Gonca Yarimer ketojenik detoksu şöyle anlatıyor: “Tavuk, balık, et, yumurta süt, limitli dahi olsa çiğ kuruyemişler, avokado, ceviz, çekirdekler, tohumlar, yağlar serbest. Hamur işleri, meyve, şeker ise yasak. İnsanların istedikleri şeyleri diyetteyken yemelerine imkan verdiği ve çabuk yağ yakımına imkan tanıdığı, kilolar hızlı verildiği için tercih ediliyor. Ancak biz Life Co’da hayvansal proteini tercih etmiyoruz. Bir adım ilerisi olan raw ve vegan ketojenik yapıyoruz. Kuruyemişler, çekirdekler, tohumlar ve iyi yağlarla yapıyoruz yemekleri. Karbonhidrat oranı çok düşük sebzelerden dahi limitli kullanıyoruz.”

Yüksek yağ düşük protein

Vegan ketojenik diyetin arındırıcı ve yenileyici gücünün çok fazla olduğunu dile getiren Yarimer sohbeti şöyle genişletiyor: “Bunu hayvansal gıdalarla yapamazsınız. Hayvansal gıdanın hem sindirimi zor hem de toksiditesi yüksek. Karaciğer sürekli sindirim ile mücadele edeceği için detoksa vakit ayıramaz. Kavrulmamış kuruyemişlerin hepsinde kaliteli yağ var. Çekirdekler, çiya tohumu, ayçiçeği, aklınıza gelen bütün çekirdekler, keten tohumu, badem, ceviz, kaju, avokado, macedemia, zeytin, Hindistan cevizi başta olmak üzere tüm kuruyemişleri ve yağları, raw vegan katojenik yemeklerimizin ana malzemeleri. Kuruyemişten, bezelyeden, mantardan biftek, çiyadan puding yapıyoruz. Bitki bazlı vegan biftek üzerine konulan macadamia sosu ile çok leziz olabiliyor. Yüksek yağ, düşük seviyede protein, çok az karbonhidrat ve sıfır şekerden oluşan bir beslenme programı. Günlük üç ana ve bir atıştırmalık olmak üzere 4 öğün veriyoruz. İçerisinde mesela çiya tohumu, badem, kajunun olduğu Hindistan cevizi yağı ile yapılmış smoothie’lerle programı destekliyoruz. Depolanmış yağları çok hızlı yakan bir diyet bu.”

 Su ve oksijen şart!

Detoks için kendi kendimize yapabileceğimiz şeyler de var:

Çok su için.

Fitness salonlarında kas yapmak spor değil, doğaya çıkıp yürüyün. Özellikle yazın deniz kenarlarında yürüyüşler yaparak veya yüzerek, bol oksijenden
mahrum bırakmayın kendinizi.

Gece 23-03 arasında melatonin salgılanıyor, stres hormonu kortizol dengeleniyor. Melatonin karanlıklar hormonudur bu nedenle zifiri karanlıkta uyumak çok önemli. Melatonin bağışıklığı güçlendiren, bedenin bioritmini düzenleyen son derece önemli bir hormon. İnsanın bağışıklık sistemi ve bioritmi ne kadar dengede ise kilo vermesi o kadar kolaylaşır. İyi bir uyku kilo verme sebebidir. Bu zaman aralığını fazla kaçırmayacak şekilde uyku düzeninizi dengeleyin. Bu sürenin en az üçte ikisinde uyumuş olun.

En ucuz detoks, yapabilirseniz 72 saatlik su oruçları. 72 saat boyunca sadece su içiyorsunuz, vücuda başka bir yiyecek girmiyor. Hem kilo veriyorsunuz hem toksinlerden arınıyorsunuz. Su orucu tüm detoks programlarının en derin temizleyicisi. Bitki çayları ile destekleyebilirsiniz.

 

 

 

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet