Ormanda internet, odada çorba, gün boyu atölye, konser

Bu salgının bir ruhu var! O ruhu anlayıp hayatını, işini buna göre düzenleyeni teğet geçiyor. Bu, bireyler için de işletmeler için de böyle... Gelin, sizi bu ruhu anlamış bir yere götüreyim

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve şu sıralar Avrupa’dan sonra Türkiye’de de ikinci dalgası hissedilen koronavirüs salgını yeni önlemler alınmasına neden oldu. Konaklama tesisleri de bu önlemlerden nasibini aldı. Peki, kısıtlar çerçevesinde otellerde hayat nasıl? 

Bölgede turizm yatırımlarını öncülüğünü yapan ve yeni açtıkları 270 odalı NG Sapanca Enjoy ile bugünlerde kendisinden söz ettiren NG Sapanca’nın Başkanı Hediye Güral Gür ile buluşmamızda bunları konuştuk. 

Ormanda internet, odada çorba, gün boyu atölye, konser

Kaliteli zaman

Gördüm ki, kısıtlarla da turizm hizmeti gayet güzel hem verilebilir hem de alınabilir. “Uzaktan çalışıyorum” dedim mesela… “İsterseniz odanızda, isterseniz de otelden uzakta, ormanda çalışabilirsiniz, internet ağımız çok güçlü” karşılığını verdi. “Eskiden ne güzel gece çorbaları içerdik” dedim. “Şimdi de içebilirsiniz. Her türlü yiyeceği, 24 saat odanıza getiririz” dedi. Hijyen, sosyal mesafe sağlayan düzenlemeleri tek tek saymıyorum. Ama şunu söylemeden geçmeyeyim, salgın koşullarının etkisiyle daha kaliteli zaman geçirmek mümkün! Gün boyu farklı meraklara hitap eden atölyeler düzenleniyor, İstanbul’da çıktıkları mekânlar kapanan çok iyi müzik grupları gece 22.00’ye kadar müzik yapıyor.

Bölgenin potansiyelini yıllar önce fark eden ve Sapanca’nın ilk turizm yatırımlarından biri olan 280 odalı NG Sapanca’yı hayata geçiren Güral ailesi, pandemiye karşın bölgede ikinci beş yıldızlı otelini açtı. NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür ile NG Sapanca Enjoy’da buluşup, sohbet ettik. 

Ormanda internet, odada çorba, gün boyu atölye, konser

Bilerek geliyorlar

Misafirler nasıl zaman geçiriyor yeni kısıtlamalarda?

Alınan kararlar neticesinde, canlı ve banttan müzik yayını ile yemek servis saatleri 22.00’de son buluyor. Bu konularla ilgili misafirlerimizi, tüm iletişim kanallarımızı kullanarak bilgilendirdik. Tüm misafirlerimiz, otelimize geldiklerinde hangi hizmeti, saat kaça kadar ne şekilde alabileceklerini çok iyi biliyor. Tüm otellerin bu yönde bilgilendirmede bulunması gerekiyor. Misafirlerin beklentisini yönetebilmenin yolu, onlara tüm iletişim kanallarını kullanarak etkili bilgilendirme yapmaktan geçiyor.

İki otelimiz de ormanlık alanın içinde. Ormanda yürüyüş, basketbol, voleybol, tenis oynuyorlar. Şömine başında, müzik eşliğinde sohbet edip, kitaplarını okuyup güzel zaman geçirebiliyorlar. 

Yemyeşil ormanın içinde, orman terapisi eşliğinde sanat başta olmak üzere çeşitli workshop’lar düzenliyoruz. 

Her yaş için harika bir oyun dünyamız var. Air soft poligon, bilardo, masa tenisi, nostalji atari, air hokey, langırt, hareketli basket makinesi, Sony playstation 4 ve VR ile keyifle zaman geçiriyorlar.

Ormanda internet, odada çorba, gün boyu atölye, konser

24 saat hizmet

Dışarıda hayat saat 21.00’de bitiyor. Otellerde durum nasıl, restoranlarınız kaça kadar hizmet veriyor mesela?

 Açık büfe ana restoranımız 21.30’a kadar hizmet veriyor. A la carte restoranımızın en son yemek servisi verdiği saat 22.00.

Bunların dışında oda servisi ile 24 saat boyunca odanıza yiyecek ve içecek siparişi verebilirsiniz. Gece çorbanızı isterseniz hâlâ içebiliyorsunuz yani. Pandemi döneminde bakanlığın izin verdiği ölçüde saat 22.00’ye kadar İstanbul’dan gelen farklı müzik grupları da sahne alıyor. Sabahın çok erken saatinde de, gece yarısı da otelin bahçesinde yürüyebiliyorsunuz. Buralarda kısıtlama yok. 

Açık havada ders

Uzaktan çalışan veya çocukları uzaktan eğitim alan aileler için internet altyapınız yeterli mi?

Teknolojinin tüm imkânlarını kullandığımız otelimizde, güçlü internet altyapımız ile kesintisiz internet hizmeti veriyoruz. Uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma için internet altyapımız son derece elverişli. İsterlerse ormanın içinde, kuş cıvıltıları eşliğinde, hiçbir internet kesintisi yaşamadan derslerine katılabiliyorlar. Üstelik ev içinde ailelerin sağladığı disiplini otelimizin içinde de sessizliğin ön planda olduğu özel alanlarımız ile sağlayabiliyoruz. Çalışmak ve eğitim almak için son derece sessiz ve huzurlu ortamlarımız var. Çocukların ders aralarında kafalarını dağıtmak ve yeni derslerine adapte olabilmeleri için motivasyonlarını güçlendirecek bir doğa ortamı sunuyoruz. Dolayısıyla, eğitimlerini de aksatmadan tatilin keyfini çıkarabiliyorlar. 

Sarımsaklı kokteyl

Pandemi döneminde menülerde değişiklik oldu mu?

Grup olarak tüm otellerimizde olduğu gibi NG Sapanca Enjoy’da da wellness konsepti ile hizmet veriyoruz. Bu süreçte menülerimizi bağışıklık sistemini daha da destekleyen bir forma getirdik. Menülerimize vücudun direncini artıran, mevsim sebzeleri kullanılarak yapılan sağlıklı lezzetler ekledik. Sadece yemeklerde değil içecek çeşitlerimize de aynı bakış açısıyla yaklaştık. Besleyici, doğal, vücudun direncini artıran, vitamin ve mineraller açısından güçlü, mevsim meyvelerini içeren içeceklerle menülerimizi tamamladık. Yeşil yapraklıları, sarımsağı, zencefili daha çok kullanıyoruz. Dileyen misafirler vitamin bardan da hizmet alıyor. Burada bağışıklık için sebze ve meyvelerden yapılmış özel içecekleri ekstra ücretle alabiliyorlar. 

Dezenfekte çalışmalarınız nasıl?

 Odalar her gün dezenfekte edilip havalandırılıyor. Çarşaflar 60 derecenin üstünde sıcaklıkta yıkanıyor. Dezenfektanlı kimyasalla oda içindeki kritik yüzeyler siliniyor. Kumanda, kapı kolları, elektrik düğmeleri de. Tek kullanımlık bardaklar ve sterilize edilmiş bardaklar paketli halde odalara bırakılıyor. Ateş kontrolü, maske dağıtımı ve sosyal mesafe konularında misafirlerimize gerekli hatırlatmalar yapılıyor. Ortak alanlarda güvenli sosyal mesafe düzenlemesi yaptık. Periyodik olarak açık ve kapalı alan dezenfeksiyonu yapıyoruz

Pandemide yarım milyarlık yatırım

Pandemi döneminde otel yatırımı yaptınız. Bölgenin turizm potansiyeline yönelik beklentiniz nedir?

Sapanca cennet doğası, ormanı, gölü, temiz havası ile doğa turizminde çekim merkezi haline geldi. Kuzey Marmara Otoyolu ile İstanbul’un bir semti gibi de artık. Anadolu yakasından 50 dakikada geliyorsunuz. Bu kadar büyük yatırımı neden Bodrum, Antalya bölgesine yapmadınız diyenler oluyor. Oraya da yapıyoruz! Şu an Antalya’da inşaatı devam eden otelimiz NG Phaselis’i nisanda açmış olacağız. Virüs çağında doğaya kaçış hızlandı. Daha da hızlanacak. Her yıl yeni bir virüs insanlığı zorluyor. İnsanlar doğanın içinde yaşamak istiyor artık.

NG Sapanca Enjoy’un yatırım büyüklüğü nedir?

450 milyon TL civarında. Pandemi döneminde cesaret işi ama NG Hotels misafirlerinin neredeyse yarıya yakını otellerimize yeniden gelmeyi tercih eden misafirlerimiz. Bu yüzden belli bir tecrübemiz ve kapasitemiz var. Yemyeşil ormanlık bir alanda, huzur ve konforun bir arada olduğu ortam sunuyoruz.