"Dip geride kaldı yatırımın zamanı"

2020’de “yatırımlar” ve “yabancı sermaye girişi” kalemlerinden oldukça umutlu olduğunu belirten Nihat Özdemir: “Potansiyelimizi pozitife çevirmeliyiz”

İstanbul’da “Geleceğini Dönüştür” temasıyla düzenlenen “IT VISION 2020” toplantısına ev sahipliği yapan teknoloji grubu NGN, Türk ekonomisinin görünümü, liderlik, girişimcilik konularının ele alındığı ana oturumda Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir’i ağırladı. O gece Özdemir’le birlikte gerçekleştirdiğimiz sohbette öne çıkan notlarla başlayalım…

2018’i kötü bir yıl olarak geride bırakmıştık. 2019’da sıkıntılar giderilmeye çalışıldı. Önemli tedbirler alındı. Felaket senaryoları azalmaya başladı. Bu yılı yarım da olsa yüzde 1 de olsa büyümeyle kapatacağız. Bu bizim için çok önemli. Çünkü artık ‘dip geride kaldı.’

2020 yılında Türkiye adına yüzde 4 civarında büyüme bekliyoruz. Yatırımların artacağını, yeni dış sermaye gelişinde hızlanma olacağına inanıyorum. Potansiyelimizi pozitife çevirmeliyiz.

Dip geride kaldı yatırımın zamanı

Futbol mu Limak mı hangisi zor?

Limak’ı yönetmek mi, TFF’yi yönetmek mi… Hangisi daha zor?

Futbol.

Neden?

Çünkü aldığınız her karar birilerini memnun ediyor, birilerini memnun etmiyor. Onun için hayatımdaki yaptığım en zor işlerin başında bence TFF’nin başındaki görevim geliyor.

Dip geride kaldı yatırımın zamanı

‘İşi yarıda bırakma kesin devamı gelir’

Merhum Güngör Uras Hocamız söylerdi, “Büyümeyi hedefliyorsan, çok büyük olmak istiyorsan devletle iş yap?” Ne dersiniz…

Öncelikle devletle iş yapacaksın. Bu önemli bir şey. Sadece bizde değil dünyada da bu böyle. İkincisi aldığınız işi zamanında yapıp teslim edeceksiniz. Yaptığınız, zamanında teslim ettiğiniz her kaliteli proje size yeni iş kapıları açacaktır.

 

‘Teknolojiyi görememişiz’

Ben 2030’u, 2040’ı göreceğimi pek düşünmüyorum ama görünen o ki çocuklarımız, üçüncü nesillerimiz bunu görecek. Teknolojiye yatırım yapmak şart. Biz görememişiz bu konuyu; genç arkadaşlarımız görmüşler. Eskiden düşünmedik ama şimdi biz de bu alana yatırımı düşünüyoruz.

Gençlere işleri devretmek önemli bir konu. Sadece çocukları değil torunlarımızı da düşünüyoruz. Hatta onları yakaladıkça baraja, fabrikaya, her yere götürmeye çalışıyorum. Yaşları 7 ila 11 yaş aralığında. İnşallah onlar da babaları, anneleri gibi bu yolları seçerler.

Limak’ı kurmaya nasıl karar verdik?

Ortağım Sezai Bacaksız ile üniversiteyi bitirdiğimizde akademik kariyer istiyorduk. Başka arkadaşlarımız gitti iş kurdular. Sonra kısa dönem askerde gördüm onları. Eşim de öğretim görevlisiydi. Askerde tek maaşa düşmüştük. İzmir’de askerdim ben haftada 50 TL harcıyordum; o arkadaşlarım 1000 TL harcıyordu. Baktım ki tren kaçıyor. O zaman kendime “Sen ne yapıyorsun” dedim, Sezai Bey’le oturduk; ‘şirket kursak çalışsak’ dedik ve Limak’ı kurduk.

Limak’ı Türkiye’nin büyüme hikayesinin başladığı ve dünyaya açıldığımız dönemde kurduk; çok şanslıyız.

Dip geride kaldı yatırımın zamanı

Milyarderler diyor ki!

Warren Buffett: Bir işte para kaybetmeyi anlarım ancak itibar kaybetmek mi, asla!

N. Özdemir - Bu zaten beni anlatıyor gibi. Para kazanırız, kazanamayız çalışalım eninde sonunda başarırız. Kaybettiğimiz oldu mu? Oldu ama biz ne yaptık, hiçbir işi yarıda bırakmadık. En büyük hedefim başarmaktır.

Dip geride kaldı yatırımın zamanı

BIll Gates: Enerjiniz her zaman yüksek olsun.

N. Özdemir - Daima pozitif enerjiye sahibim. Bardağın boş kısmıyla hiç ilgilenmem. Bakmam bile. Hiçbir zaman da hayatta arkaya bakmam. Kayıpların etkisinde kalmam.

Dip geride kaldı yatırımın zamanı

Jeff Bezos: Risk alın, yeni işlere girmekten kaçınmayın.

N. Özdemir - Hayatım risk almakla geçti. O benim resmen rutinim.

Alman panzerini Türkiye’ye çekti

Tuzla’da 150 milyon dolarlık data center (veri merkezi) yatırımına imza atan NGN Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Erol, yerli bulutu (cloud) ‘Star of Bosphorus’ta kurduklarını, gördükleri ilginin ardından bu yatırımın ikinci bacağını gerçekleştirme kararı aldıklarını açıkladı. Erol, şirket olarak 12 ülkeden şirketlerin datasını ülkemizde barındırdıklarını, son olarak Fransız Orange işbirliğiyle dev bir Alman bankasıyla imza attıklarını ifade ederek, “Türkiye’ye yapılması gündemde olan Volkswagen yatırımıyla bu proje ciddi oranda büyüme kaydedecek. Ayrıca Türkiye’de Experian ile önemli işbirliğine gittik” dedi.

Erol ayrıca, Türkiye’de kurumların oluşturduğu ‘data’nın yüzde 95’inin yurtdışında tutulduğunu, bunların Türkiye’ye getirilmesinin kritik önemde olduğunu anlattı.

Dip geride kaldı yatırımın zamanı