Büyümesini sürdürdü ‘yatırıma devam’ dedi

2 Aralık 2023

Teknoloji ve iletişim dünyasının önemli oyuncularından Vodafone’un Türkiye’nin ve sektörün geleceğine duyduğu güvenle yatırımlarına devam ettiğini belirten Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy, “Dijital altyapının yüksek kalitede hizmet verebilmesi için yeni nesil teknolojilere geçişin zamanında yapılması gerekiyor. Bunun için 5G’ye geçişin planlanması gibi adımların önceliklendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Engin Aksoy, Milliyet’e finansal performansı, yeni teknolojileri ve şirketin projelerini anlattı.

- Yeni mali yıl sonuçlarınızı değerlendirir misiniz?

Yeni mali yılımızın Nisan-Eylül 2023 dönemini kapsayan yarıyıl çeyrek sonuçlarına göre, servis gelirlerimiz 20,8 milyar TL; Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr 8 milyar TL oldu. Mobil abone sayımız 25,4 milyona, sabit genişbant abone sayımız 1,4 milyona ulaştı. Faturalı abone sayımız 19,1 milyona yükseldi. Vodafone Yanımda ve Online Self Servis gibi dijital kanallarımızı kullanan aylık aktif müşteri sayımız 17 milyonu aştı, bu

Yazının Devamı

‘Türkiye dijitalleşecek liderlik devam edecek’

25 Kasım 2023

Yapacağı yatırımlarla Türkiye’nin ‘Dijital Yüzyılı’na damga vurmayı hedeflediklerini belirten Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç; teknolojide takipçi değil, takip edilen olacaklarını söyledi.

Türkiye’nin Galler ile oynadığı milli maç öncesi Cardiff’te bir grup gazeteciyle bir araya gelen Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, birbirinden iddialı projelere hazırlandıklarının mesajını verdi. Önümüzdeki yıl 30’uncu kuruluş yıldönümünü kutlayacak olan Turkcell’in Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, “Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında ülkemizin dijitalleşmesindeki liderliğimizi sağlamlaştıracağız” dedi. Koç, “Turkcell, sağladığı teknolojiyle kullanıcılarının dijital ihtiyaçlarını yüksek performansla karşılıyor. Paycell’den fizy’e, lifebox’tan GAME+’a, BiP’ten TV+’a pek çok dev marka Turkcell’in güçlü altyapısı ve teknolojisiyle Türkiye’nin çağı yakalamasına önemli

Yazının Devamı

Avrupa’ya üs kurdu küresel atak peşinde

21 Kasım 2023

Münih Teknik Üniversitesi yerleşkesinde kurdukları teknoloji merkezinde konuşan Sabancı Holding’in CEO’su Cenk Alper, ‘global çapta projelere hazırlık’ mesajını verdi.

Yaptığı yatırımların 4’te 3’ünü “yeni ekonomiye”; geriye kalan 4’te 1’i “mevcut işlere” ayırarak gelecek vizyonunu ortaya koyan Sabancı Holding, bu strateji doğrultusunda Münih’te önemli bir oluşuma imza attı. Münih Teknik Üniversitesi (TUM) yerleşkesinde Çimsa ve Kordsa’ya ev sahipliği yapacak Sabancı Teknoloji Merkezi’ni hayata geçiren grup, yapılacak ortak Ar-Ge çalışmalarıyla parlak fikirlerin ürünleştirilmesi ve ticarileşmesini sağlamayı hedefliyor.

“İnovasyon hiç şüphesiz ki, Sabancı Topluluğu’nun en güçlü kaslarından biri” diyen Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, “Sabancı Technology Center ile Ar-Ge merkezi sayımızı 8’e yükseltiyoruz. Bu merkezde 8 farklı laboratuvarda 6 milletten çalışanımız var. Çimsa ve Kordsa’nın Türkiye’deki fabrikalarında

Yazının Devamı

Kayserililer bildiğiniz gibi; işinde, gücünde

11 Kasım 2023

Anadolu’da “ticaret” ve “sanayi” denilince akla “Kayseri” gelir.

Kayseri, Anadolu’da geleneksel üretimden büyük sanayiye geçişte önemli rol üstlenmiş. İlk uçak fabrikası Kayseri’de kurulmuş. Sümerbank’ın bez fabrikası, iplik fabrikası, şeker fabrikası Cumhuriyet döneminde sadece şehrin değil yurt ekonomisinin canlanmasına büyük katkı sağlamış.

O günlerden bu yana, başta organize sanayi bölgeleri olmak üzere üretimin gücünü arkasına almayı başaran Kayseri, dördüncü sanayi bölgesi ile birlikte sayısı 2 bini bulacak fabrika ordusuyla ülke ekonomisinin dinamosu olmayı sürdürmeyi hedefliyor. Şehir, katma değerli ve inovatif üretim yolculuğuyla Türk sanayisinde üstlendiği kritik rolü gelecekte de bırakmamaya kararlı.

Kayseri’den pek çok firma “marka” oldu. Üstelik birçoğu sadece içeride değil, dünyada marka oldular. İhracat denildiğine akla gelen ilk şehirlerden birisi de işte bu yüzden “Kayseri”. Geçen yıl

Yazının Devamı

‘Son teknoloji’ dünyası

6 Kasım 2023

Vodafone FLEX’in bütçe dostu fırsatlar ve geniş ürün portföyü sunan bir ‘son teknoloji dünyası’ olduğunu anlatan Meltem Bakiler Şahin, “Müşterilerimiz, 12 aya varan ödeme kolaylığından yararlanabiliyor. Eski telefonunu getirip yenisini indirimli alabiliyor” dedi.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin toplam 10’u aşkın kategoride 1.000’den fazla ürünün yer aldığı Vodafone FLEX’in çok geniş ve çeşitli ürün portföyü sunan bir ‘son teknoloji’ dünyası olduğunu anlatıyor. “Türkiye dahil tüm Vodafone ülkelerinde uygulanan Vodafone FLEX ile müşterilerimize bütçe dostu fırsatlar, indirim avantajları ve çeşitli ödeme kolaylıkları sağlıyoruz” diyen Meltem Bakiler Şahin’le 1 yılı geride bırakan Vodafone FLEX’i konuştuk.

- Vodafone FLEX nedir? Kullanıcılara ne tür avantajlar sunuyorsunuz?

Yeni nesil perakende anlayışı doğrultusunda hayata geçirdiğimiz Vodafone FLEX, müşterilerimizin ihtiyaç ve talepleri

Yazının Devamı

Sürdürülebilirlik için yatırımın tam zamanı

30 Ekim 2023

Garanti BBVA’nın sürdürülebilirlik alanındaki planlarını anlatan Genel Müdürü Yardımcısı Murat Çağrı Süzer, “Müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre 50’den fazla sürdürülebilirlik temalı ürün ve hizmet oluşturduk” dedi.

Sürdürülebilir finanstaki işlem hacmi hızlı büyümesini sürdürüyor. Türkiye’de pazarın güçlü oyuncularından Garanti BBVA’nın Genel Müdürü Yardımcısı Murat Çağrı Süzer, “Müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre 50’den fazla sürdürülebilirlik temalı ürün ve hizmet oluşturduk” dedi. Bankanın ana hissedarı BBVA’nın 2025’e kadar 300 milyar euro’luk sürdürülebilir finansman sağlama hedefi var. Garanti BBVA da bu hedefe en az 150 milyar TL destek sağlamayı hedefliyor. Süzer’e Garanti BBVA’nın sürdürülebilirlik alanındaki planlarını sorduk.

Yeşil ve sosyal dönüşüm

- Garanti BBVA uzun süreden bu yana sürdürülebilirlik

Yazının Devamı

Ekonomide “1923” mucizesi unutulmaz

29 Ekim 2023

Kurtuluş Savaşı’nın en büyük mucize olduğunu biliyoruz ama bir diğer mucize de savaş sonrası yokluklar içinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomik alanında yaşandı. O dönem, Düyun-i Umumiye gibi kurumlar Avrupa sermayesinin ekonomi üzerindeki denetiminin simgeleri olmuştu. Osmanlı İmparatorluğu’nun borçlarını devralan ve hiçbir sanayi altyapısına sahip olmayan Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki genç Cumhuriyet, sadece Türkiye’nin değil dünya ekonomisinin çöktüğü zorlu yıllarda bir mucize yarattı.  

Yapamazsınız!  

Başaramazsınız!  

Bunlar Türklerin işi değil, diyenlere inat; Türkiye ayağa kalkmayı bildi. 

İmkansızlıklarla savaşmak 

1923’teyiz… 

O günlerin en yakın tanığı gazeteci Falih Rıfkı Atay’ın “Çankaya” kitabından bir pasajla 100 yıl öncesini hatırlayalım:  

Yazının Devamı

Yerli motorlu ‘Altay’ testleri hızlı geçiyor

11 Ekim 2023

Altay Tankı’nın yolculuğunda Güney Kore motorunun devreye girmesiyle seri üretimde 2025 göründü. Sırada yüzde 100 yerli motorlu Altay var.

İki Altay Tankı’nı Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) 23 Nisan 2023’te teslim ettiklerini belirten Tosyalı Holding ve BMC Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, yerli motorla üretim için testlerin başarıyla sürdüğünü söyledi. “Güney Kore motoru ile ürettiğimiz iki tankımız sahada gece gündüz test ediliyor. Testlerin belirli bir süre devam etmesi gerekiyor” diyen Tosyalı, BMC Power olarak yerli motor ‘Batu’yu da geliştirdiklerini vurguladı.

“Yerli motorumuzu da test ediyoruz. O testlerin de belirli bir dönem sürmesi gerekiyor” diyen Fuat Tosyalı, şunu kaydetti: “TSK’nın şu anda test ettiği iki tankta 1500 beygir gücünde motor var.”

İlk 100 tanktan sonra

Altay Tankı’nın seri üretimine geçtiklerinde ilk 100’ünde Güney Kore motoru kullanacaklarını kaydeden Tosyalı, “O dönemde BMC Power’ın geliştirdiği yerli

Yazının Devamı