F1 bedavaya geldi İstanbul kazanacak

6 Kasım 2020

Cumhurbaşkanlığı himayesi ve Türkiye’ye güven rol oynadı. Milyonları ekran başına çeken Formula 1 macerasında Türkiye haftaya ikinci perdeyi aralıyor. Bu kez yarış tek perde ama olsun; İstanbul hikayesine katkı anlamında çok önemli.

Üst üste 7 yıl (2005-2011) düzenlenen, sonrasında yıllık 26 milyon dolarlık ücret yüzünden sözleşmesi yenilenmeyen F1’i n İstanbul’daki yeni macerasında, Türkiye’nin gösterdiği çabayla birlikte Kovid-19’un etkisi var. 

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Eren Üçlertoprağı ile buluşmamızda öğreniyoruz ki; otomobil sporunun FIFA’sı olan FIA’nın Başkanı Jean Todt ile TOSFED yönetimi bir süreden bu yana F1’in yeniden İstanbul’a gelmesi adına görüşmeler yürütür. Bu seneki yarışlarla ile ilgili ilk aksiyon ise sürpriz bir şekilde Todt’dan gelir.

TOSFED Onursal Başkanı Serkan Yazıcı ile Eren Üçlertoprağı ikilisini, şubat ayı ortasında Paris’teki evinde ağırlayan FIA Başkanı, Kovid-19 öngörüsünü paylaşır; “Salgın nedeniyle sınırlar kapanıyor. Bu durumda F1 yarışlarının bir bölümü yapılamayabilir. TOSFED olarak Formula 1 CEO’suna, “F1’i bu yıl İstanbul Park’ta istiyoruz” diye mesaj atın. Başka ülkelerde iptaller olacağı için F1 yönetimi İstanbul Park’ı gündemine alabilir.”

Türk dostu ‘Todt’

Kısa süre sonra tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 krizinin etkisi, Formula 1 takvimini bir anda allak bullak eder. Televizyon yayınları ve sponsorlarla yaptığı anlaşmalar gereği yılda 15 yarışı tamamlamadığı takdirde önemli kayba uğrayacak olan F1 yönetimi, bazı ülkelerde bir kaç yarış yaparak bu işi çözmeyi planlar. 15 yarışın garanti olması adına takvime yeni ülkeler almayı da hedeflerler.

Ve Todt aracılığıyla F1 yönetimine yapılan başvuruya mart ortasında yanıt gelir; “İstanbul takvime alınıyor.”

İtalya ve Bahreyn yarışlarının arasında tam da yol güzargahında olan İstanbul böylece takvime girer.

Yazının devamı...

Rusya’da tozu dumana katıyor

19 Ekim 2020

Moskova-Sibirya hattında 900 milyon dolarlık üç proje alan Limak; soğuk hava ve pandemiye karşın; Türk mühendisliğinin en kaliteli işi çıkaracağını bir kez daha gösteriyor

Korona salgını dolayısıyla tüm dünyada ekonomik aktivitelerde ve yatırımlarda büyük durgunluğun yaşandığı 2020’de, Limak Rusya’da atağa kalktı.

Moskova’dan Sibirya’ya uzanan coğrafyada art arda büyük çaplı projeler alan ve inşasına başlayan grubun attığı üç imzanın toplam büyüklüğü 900 milyon dolara karşılık geliyor.

Alınan projeler Omsk’ta buz hokeyi salonu; Ufa’da tünel, köprü ve otoyol; Moskova’da ise konut projesi olarak sıralanıyor. İlk iki projede Limak-Marashstroy ortaklığı var, konut projesini Limak üstlendi.

Limak aldığı bu yeni projelerle, son beş yılda Rusya’da 1.6 milyar dolarlık büyüklüğü yakalamış durumda.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Rusya pazarına iddialı girdiklerini belirtirken, hızlı büyüme adına çaba sarfettiklerini ve kısa sürede 2 milyar dolar barajını aşmayı planladıklarını söyledi.

Bir grup gazeteciyle Sibirya’da Omsk, Rusya’da Ufa-Moskova seyahatine çıkan Özdemir, “Pandemi döneminde Rusya’da ardı ardına müjdeleri aldık. Hedefimiz aldığımız işlerimizi hızla tamamlamak ve portföyümüze yeni projeleri eklemek. Devletimizin Rusya’da hem ticari hem siyasi anlamda çok önemli ilişkileri var. Rusya devlet başkanıyla bizim devlet başkanımızın ilişkilerinin çok sık görüşmeler yaparak sorunları rahat bir şekilde çözdüklerini görüyorum. Bu bizler için çok büyük bir pozitif etki yaratıyor” dedi.

Yazının devamı...