Müdahalede gecikmeyin

Müdahalede gecikmeyin

       Apartmanımızın en üst katı dubleks olarak görülüyor. Ancak projesinde çatı dubleksi denen yer çatı arasına sokulmuş bir ufak oda. Daire sahibi bunu öyle genişletti ki üç oda, banyo wc ekledi tam bir daire haline getirdi. Buna hakkı var mı?
       R.Ç. - İstanbul
     Çatı arasına sokulmuş bir oda, projede görüldüğü ölçülerde kalmak zorundadır. Çünkü bu odanın çevresindeki alan çatı arasıdır ve ortak mahaldir. Ortak mahaller de bütün bağımsız bölüm maliklerinin malıdır. Dolayısı ile buraya herhangi bir bağımsız bölüm maliki müdahale edemez. Sizin komşunuzun bir odası, üç oda banyo, wc olduğuna göre etrafına bayağı taştı demektir. Taştığı yer de sizin ortak malınız olan çatı arasıdır. Buna rızanız yoksa dava açıp müdahalenin önlenmesi ve eski hale getirme talebinde bulunacaksınız. Mahallinde bilirkişi incelemesi yapılacak ve binanın projesi incelenecek. Projeye aykırı bulunan taşmaların yıkılarak eski hale getirilmesine karar verilecek.
       Bu anlattıklarım apartmanın merdivenlerinin veya merdiven sahanlıklarının işgalinden farklı bir şey değil. Dolayısı ile susup oturmanın size hiç yararı olmayacağı gibi en kısa zamanda müdahale etmekte yararınız var.