İstanbul'un 9 güzel kahvaltı adresi

7 Haziran 2020

Kahvaltı neydi? Mutluluktu. Sohbetti. Anne yapımı reçeldi. Pofuduk pişi, yumurtalı ekmek, uzadıkça uzayan muhlama, bandırmalık zeytinyağı, kızarmış ekmekti. Annemizin yağlı reçelli ekmeği elimize tutuşturduğu çocukluğumuzdu. Işınlanma icat edilseydi eğer, birçoğumuzun, bilhassa bayram sabahlarındaki uzun kahvaltı sofralarına ışınlanmak isteyeceğine eminim…

Son beş yıldır ‘kahvaltı çılgınlığı’ şehirden kasabaya, turistik köylerden adı sanı duyulmamış beldelere kadar her yerde. Eskiden evlerde uzun Pazar kahvaltıları yapmak moda iken şimdilerde sabahın köründe herkes gözüne kestirdiği bir kahvaltıcıda yer kapma peşinde. Bu öyle bir çılgınlık ki kapısında metrelerce kuyruk olan kahvaltıcılar var artık. Evet. İnsanlar gık demeden o kuyruklarda bir saat bekliyorlar.

İşte bu ‘İstanbul mini kahvaltı rehberini’ tam da bu nedenle hazırladım.

Not: Elbette İstanbul’da sadece 9 şahane kahvaltıcı yok. Onlarcası var. Ve fakat ben biraz detaylı ve uzun yazdığım için sayıyı dokuz ile sınırlamak durumunda kaldım... Devamı gelecek...

 

1- PRİVATO GALATA

Sadece İstanbul değil, açık ara Türkiye’de en sevdiğim, en bayıldığım kahvaltıcılardan biri Privato. İlk, yedi yıl önce, bulunduğu sokak inanılmaz sakinken gitmiştim. Sonraları birkaç kafe restoran daha açıldı ama sokak hala sakin, hala güzel. Manzarası Galata Kulesi.

Ev sahibi artık gide gele ahbap olduğum Hıdır Ekşi. Yeme içmeden anlayan, mutfağa kesinlikle kalitesiz ürün sokmayan bir adam. Her şey yöresinden getirtiyor. Köylüden alıyor ve en önemlisi sofraya koyduğu ürünler taptaze.

Yazının devamı...