Asansör faciası Meclis gündeminde!

Muhalefet partileri “rezidanstaki 10 işçi cinayetini” TBMM gündemine taşımış. Ne değişecek ya da ne değişebilir? Hiç... Çünkü daha önce de benzer örneklerini yaşadık. Hatta sözüm ona bu gibi ölümleri önlemek amacıyla 2012’de yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği yasası Meclis’te tartışılırken bile... İşte 14 Haziran 2012 tarihindeki 120’nci Birleşim tutanaklarına yansıyanlar:
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI FARUK ÇELİK(Devam) Bakınız, bu yasa politik, siyasi değerlendirmelere, mülahazalara açık bir yasa da değil. İnsan sağlığıyla ilgili bir yasa...
İZZET ÇETİN(Ankara) On yıldır çıkartmadınız!
BAKAN FARUK ÇELİK(Devam) Efendim, olabilir, bunu söyledik, peşinen söyledim ben size. Geç kalarak getirdiğimiz düzenlemedir.
İZZET ÇETİN(Ankara) Kim engelledi? Onu söyleyin hiç olmazsa, bilelim.
BAKAN FARUK ÇELİK(Devam) Kim engelledi? Kimse engellemedi. Yüzlerce, binlerce önemli yasa düzenlemesini bu parlamentodan geçirdik, hangisi önemsizdi? Her biri çok önemliydi yani.
ÖZGÜR ÖZEL(Manisa) Sayın Bakanım, “Yüzde 50 oy almazdık öyle olsaydı.” deyin, alkış yapsınlar, bu işi tatlıya bağlayın her zamanki gibi.
BAKAN FARUK ÇELİK (Devamla)...Burada önemli sorular var. Belki sorular bölümünde cevaplandırmam gerekiyor ama bir iki soru var.
Dünya Çocuk İşçiliği İle Mücadele Günü’nde, evet, biz Cenevre’deydik ama burada, Bakanlığımızın bünyesinde 12 Haziran Salı günü Bakanlığımızın koordinatörlüğünde, ilgili kamu kurum ve kuruluşları, sendikalar, sivil toplum örgütleri, ILO ve UNICEF temsilcilerinin de katılımıyla etkinliklerin düzenlendiğini belirtmek istiyorum.
Bir müessif kazanın olduğunu, az önce Sayın Grup Başkan Vekilimiz ifade ettiler. Bu, Maliye Bakanlığıyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı arasındaki alanda atık su hattının döşenmesi esnasında şu anda meydana gelen bir kaza. İnşallah bir kayıp olmadan...
(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)
SÜLEYMAN ÇELEBİ(İstanbul) Oldu, oldu.
ÖZGÜR ÖZEL(Manisa) Oldu maalesef.
S. NEVZAT KORKMAZ(Isparta) Oldu, oldu.
BAKAN FARUK ÇELİK(Devamla) - ...Atlatırız temennisinde bulunuyorum, geçmiş olsun diyorum.
Yasanın hayırlı olması temennisiyle hepinize saygılar sunuyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)
BAŞKAN Teşekkür ediyorum.
MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ(İstanbul) ...Meclisin atık su gideri inşaatında çalışan bir işçi göçük altında kalmıştı. Biraz önce gelen habere göre, bu işçimiz hayatını kaybetmiştir. Oraya giden milletvekili arkadaşlarımız olayı yerinde gördüler, incelediler ve bu olayı tespit ettiler. Bir aydınlatmanın olmadığı, yeterli güvenliğin alınmadığı arkadaşlarımızın gözlemleri.
Sayın Bakan kürsüde bir ölüm olmaması temennisinde bulunurken orada işçi kardeşimiz hayatını kaybetmiştir. Bu kadar önemli bir tasarıyı görüşürken...
BAŞKAN- Evet, biz de göçük altında kalan Nadir Kekilli’nin vefatını öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
Sayın milletvekilleri, birleşime on dakika ara veriyorum...

Fay değil hoca kırıldı!

1999’a dek Kuzey Anadolu Fayını ve deprem bilimcilerini pek önemsemezdik. Ama sonrasında gördük ki bu fay İstanbul’un korkulu rüyası... Bütün ya da parçalı kırılacağı yolunda farklı öngörüler var. Ve her ikisiyle ilgili senaryolar da hiç iç açıcı değil. O nedenle de deprem bilimcilerin uyarıları önemli ve dikkate almak durumundayız. Aldık mı? Ne gezer, bırak almayı, bu yöndeki çalışmalara köstek olarak, deprem bilimcileri dahi bıktırdık. İşte emekliye ayrılan Prof. Dr. Naci Görür’ün durumu. İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Görür, sadece 44 yıllık akademisyenlik yaşamını değil, başında bulunduğu Marmara Denizi’nde süren deprem araştırmalarını da bıraktı. Nedenleri mi? Kendisinden dinleyelim:
Doğu Anadolu Fayı nedeniyle Elazığ, Malatya, Kahramanmaraş, Adıyaman tehdit altında, bölgede inceleme yapalım diye DPT ve TÜBİTAK’a proje verdik, bakmadan reddedildi.
Kuzey Anadolu Fayını izlemek için Marmara’nın altına deniz altı gözlem istasyonları oluşturmak lazım diye bas bas bağırdık, anlatamadık. Depremden sorumlu olan başbakan yardımcısı ‘Tamam cihazları alıyoruz’ dedi ama sonu gelmedi. Meclis’e gidip bilgi verdik, çok etkilendiler ancak oradan da sonuç çıkmadı. Gördük ki her birinin kendine göre bir deprem uzmanı var ama o uzmanlar da bu işin içinde yoklar... Dayanamadım, pes ediyorum ve çekiliyorum.