Sır’rın Sırları

Özer Uçuran Çiller’in yeni kitabı “Sır’rın Sırları” tam bir başucu kitabı. Sevgili Güneri Cıvaoğlu kitabı o kadar güzel tanıtmış ki bana da sizlerle onun yazısını paylaşmak düştü.
Evreni, başka evrenleri, yaradılışı mutlak bir yaradan inancı ile yazılmış satırlardan heyecanla okuyabilirsiniz. Bilimi, felsefeyle ve anekdotlarla harmanlayarak ortaya koyduğu bir ciddi çalışma ürünü. Bir örnek yansıtayım:
Önce gülümseyelim mi? Fransız Papaz Fr. George Lemaitre “Büyük patlama (big bang) teorisini ortaya atan (1927) ve büyük patlamanın babası” olarak geçmiştir bilim tarihine. Ancak... Einstein, Lemaitre için “Matematiği doğru fakat, fizik bilgisi berbat” demişti.
Hangisi haklıydı?
Lemaitre “evrenin oluşumunu, bugün de kabul gören büyük patlama” ile açıklamıştı.
Yani... ‘Fevkalade küçük, fevkalade yoğun, fevkalade sıcak bir zerre müthiş hızla patladı ve genişlemeye başladı. Bu büyük patlamanın sonucunda ateş topu gibi bir yıldız oluştu. Etrafa saçılan küçük gök cisimleri bu yıldızın etrafında yerçekimiyle dönmeye başladı ve gezegenler oluştu. Sonuçta milyarlarca yıldız ve onların çevresindeki gezegen grupları ile evrenimiz meydana geldi. Dünyamız da o evrende oluşan yıldızlardan biri. Evren hâlâ büyüyor. “Sonsuza” dek genişleyeceği de iddia ediliyor.’
Ancak... Evrende yaklaşık 100 milyar galaksi var. Bizim galaksimiz olan sadece Samanyolu’nda ise 200 milyar yıldız...
Dünyanın yaşı ise 4 milyar 600 milyon yıl.
Einstein haklı değil
Biz 13 milyar 700 milyon yıl önce gerçekleşen “büyük patlamaya” dönelim. Bu patlamayı gerçekleştiren o “zerre”den saçılan “tanrısal parçacıklar”, geçtiğimiz yıllarda ünlü CERN laboratuvarlarında elde edildi. Yoktan var edildi de denebilir.
Böylece Einstein’in “fizik bilgisi berbat” dediği George Lemaitre’in teorisi bilimsel olarak kanıtlanmış oluyor.
Özer Çiller kitabında “Tanrı parçacığının tanrısal enformasyonu içinde barındırmakta olduğunu” yazıyor.
“Tanrı parçacığının” sırrı, içinde taşıdığı tanrısal sistemin evrensel yasalarının kodlanmış halinden kaynaklanmaktadır.
Ya sonrası? Çeşitli başlıklar altında ciddi analizler, sentezler, yorumlar...
Ama -yanılmıyorsam- özü “tam inanç...” Bilimsel olarak CERN’de kanıtlanmış olan şey Tanrı’nın “yok” hükmündeki bir zerreden evreni yaratmış olması.
Özer Bey’in dostu olmak her şeye değer.