Zafer Şahin

Zafer Şahin

zafer.sahin@kanald.com.tr

Tüm Yazıları

Kamuoyu araştırmalarında İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın gerisinde kalıyor...

Onunla seçim alınamaz… Muhafazakâr seçmenden oy alamaz...

Altılı masadan destek bulamaz… vs. vs. vs…

Bu köşede 30 Nisan 2021’de “Kılıçdaroğlu nasipse aday” demiştik. CHP lideri bir yıl içinde Cumhurbaşkanı adaylığına parti içinden itiraz eden kim varsa hepsini yola getirdi. Yola gelmeyenleri yoldan çıkardı.

Kemal Bey an itibarıyla CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı. Karar partinin geçtiğimiz hafta toplanan MYK’sında alınmış. MYK üyelerinin tamamı tek tek söz alarak Kılıçdaroğlu’na “Adayımız siz olmalısınız” demiş. Hatta Veli Ağbaba aylar önce “Adayımız Kılıçdaroğlu” diyerek şimşekleri üzerine çeken Bülent Kuşoğlu’na “İyi ki bu konuyu dile getirdin” diye  teşekkür etmiş. MYK’da İmamoğlu’na yakın olarak bilinen bazı isimler de aynı doğrultuda görüş belirtmiş!

Haberin Devamı

Kılıçdaroğlu MYK üyelerinin konuşmalarını not alarak dinlemiş. “Hayır, ben aday olmam” dememiş.

Bu kulis bilgilerinden anlaşılacağı üzere, CHP’nin altılı masaya getireceği ismin Kemal Bey olması artık kesinleşmiş gibi görünüyor. Masadan CHP liderine onay çıkacak mı, göreceğiz. Doğal olan, muhalefetin en büyük partisinin liderinin adaylığına kimsenin itiraz etmemesi. Ama siyaset bu. Dengelerin her an değişmesi, bambaşka ihtimallerin masaya gelmesi şaşırtıcı olmaz.

CHP kulislerinde “Neden Kılıçdaroğlu?” sorusuna şu yanıtlar veriliyor:

Parlamenter Sisteme geçme vaadinden asla caymaz.

Kişisel hırslarından arınmış. Egosu yok.

Devlet mekanizmasını partizanlıktan uzak tutarak liyakate göre yeniden şekillendirebilir.

İsmi muhalefetin adayı olarak geçenler arasında devlet adamı kimliği ön planda olan tek isim.

Toplumun tamamını kucaklayacak olgunluk ve tecrübeye sahip…

Aday olması parti içi tartışmaları bitirir, tabanın ve parti örgütlerinin seçime odaklanmasını sağlar.

Kemal Bey, bu sayılan özelliklerin tamamına sahip mi? Seçmen onun bu özellikte bir Cumhurbaşkanı adayı olacağına inanacak mı? Bunu zaman gösterecek.

Bugünden belli olan ve altı çizilmesi gereken nokta şu…

Haberin Devamı

Bu saatten sonra muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı ya Kılıçdaroğlu ya da onun işaret edeceği bir isim olacak. İmamoğlu ve Yavaş’ın üç yıldır peşinden koştukları hedef artık hayal oldu.

Avusturya’nın Alevilik kararının perde arkası

Türkiye’nin bir türlü durulmayan aşırı hareketli gündeminde üzerinde durulmayan bir haber.

Avusturya hükümeti, Aleviliğin hiçbir dine bağlı olmayan bir inanç sistemi olduğunu resmi olarak kabul ettiğini açıkladı! Haber Türkiye’de muhalif bir yayın organında “Avrupa’dan flaş Alevilik hamlesi” başlığıyla duyuruldu.

Bizden bir haberle devam edelim.

Haberin başlığına dikkat… “Soylu’yu ziyaret eden CHP’li Hacıbektaş Belediyesi’ne asfalt bütçesi!”

İddia bu ya… Başkan Arif Yoldaş’ın Soylu’yu ziyaretinden sonra belediyeye bakanlık bütçesinden 2 milyon liralık asfalt ödeneği ayırılmış.

Avusturya’nın skandal kararını okuyucusuna müjde gibi sunan yayın organı devletin Hacıbektaş’a yaptığı asfalt yardımından rahatsız!

Sadece bu rutin uygulamadan değil devletin Alevilere yönelik tüm çalışmalarından rahatsızlar.

Haberin Devamı

Hedeflerinde İçişleri ve Kültür Turizm bakanlıkları koordinasyonunda yürütülen “Milli Birlik ve Beraberlik Çalışması” var. Devlet 58 ildeki 1585 cemevinin tek tek gezerek ihtiyaçlarını tespit etti.

Şu ana kadar toplanan 6 bin 568 talepten 1895’i karşılandı. 4 bin 673 taleple ilgili işlemler sürüyor.

Alevi vatandaşlar devletten 238 kilometrelik yol talebinde bulunmuş. Bunun 70 kilometresi tamamlanmış, 168 kilometresinde çalışmalar devam ediyor. Cemevlerinin jeneratör, kömür, halı, perde, bulaşık makinesi, buzdolabı, mobilya, ofis malzemeleri, televizyon, ses sistemi, su deposu, tahsis ve imar taleplerine kadar ihtiyaçları büyük ölçüde karşılanmış. Bununla da yetinilmemiş, 14 ildeki 17 yeni cemevi projesine maddi destek sağlanmış.

Ama bu çalışmaların hiçbiri dikkate değer bir haber olarak gündemde kendisine yer bulamamış! Onun yerine cemevlerinin sorunlarını tespit eden Soylu’nun danışmanı Ali Arif Özzeybek’e yoğunlaşmış bazı medya kuruluşları ve siyasiler. Özzeybek hakkında Meclis’e soru önergesi bile verilmiş. Cemevlerinin gezerek ihtiyaçlarını soruyor diye!

İlginçtir… Avrupa’da pişirilen, içeride marjinal siyasi partiler tarafından sahiplenilen “İslam dışı Alevilik” projesine sahip çıkanlarla devletin cemevlerine verdiği desteği eleştirenler aynı çevreler.

Burası Türkiye… Şaşırmamayı öğrenmek zorundayız. “Biz bu filmi daha önce görmüştük” deyip yola devam etmek dışında bir seçeneğimiz yok.