Çıkışta hisse seçimi önemli

Borsa İstanbul’da endeks son bir ay içerisinde yüzde 23 değer kazandı ve 1.910 puana çıktı. Endeks TL bazında kapanış rekoru kırarken hisselerde güçlü getiriler oluştu

Borsa İstanbul geçen üç ayda yüzde 30 oranında bir atış sergiledi. Geride kalan 36 işlem gününde 31 gün yükselirken son üç günde çıkış ivmesinin arttığı gözleniyor. Endeks son işlem günü olan cuma günü kapanışını 1.910’dan tamamladı. Borsa yükselirken endeks üstü prim yapanlar ve dolar bazında değer kazananlar ise ağırlıklı olarak güçlü firmalardan geldi. Bu nedenle borsada işlem yaparken hisse seçimi önemli.

Geniş bir zaman diliminden bakıldığında endeksin TL bazında yükselmesine rağmen dolar bazında hâlâ alması gereken çok yol olduğu görülüyor. BIST 100 Endeksi dolar bazında dip seviyelerden kurtulabilmiş değil. Yabancıların piyasaya dönmesi dolar bazında genel çıkış için önemli bir etken olacaktır. Buna karşın uzun vadede güçlü firmaların dolar bazında da iyi primler yaptığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Güçlü değer artışı

BIST 100 hisseleri içerisinde son 5 ve 1 yıl ile bir ayda dolar bazında değer kazanan sekiz BIST 100 şirketi bulunuyor. Bu firmalar şunlar: Sasa Polyester, Hektaş, İskenderun Demir Çelik, Doğuş Otomotiv, Tofaş Otomobil, Enka İnşaat, Brisa ve Şişe Cam.
Borsada talep gören hisse senetlerini incelerken aynı sektördeki diğer şirketleri de göz önünde bulundurmak önemli. Güçlü hisseler çıkışlarına devam edebilir ancak hisse değişimlerinin yaşandığını da görebiliriz.

Odaklanma önemli

İçerisinde bulunduğumuz dönem hem yurt içi hem de yurtdışı gelişmeleri takip etme ve reel getirilere odaklanma dönemi. Ancak gelişmeler hayli fazla ve sürekli akışkanlık gösteriyor. Bu nedenle uzun vadede şirket değerlerine odaklanmak ve sabırlı olmak kazanmayı da sağlayacaktır.

Kripto paralarda düşüş

Kripto para piyasaları hafta sonuna sert düşüşle girdi. Bitcoin 42 bin dolar seviyesini gördü. Gün içinde yüzde 20'den fazla değer kaybı yaşandı. Piyasa hakimiyeti bakımından ikinci sıradaki Ethereum da yüzde 20'ye yakın düştü e 3.500 doların altını test etti. Salgın da her düze çıkış beklentisi yeni bir varyant ile beklentilerin ertelenmesine yol açıyor. Son olarak omikron ile ilgili endişeler, kripto varlıklara sert satış getirdi. Kripto paralarda düşüş öncesi yükselişlerin sınırlı kalması, Bitcoin’in 59 - 60 bin dolar bandını aşamaması geri çekilme işareti olarak algılanmıştı.

Çıkışta hisse seçimi önemli

Yatırıma odaklanmada altı çok önemli adım

1- Hayal kurmak yerine gerçekleşen veriler üzerinden gidin.
2- Getirilerde kalıcılık ve kararlılık arayın.
3- Hisse, fonlar ve alternatif seçenekler için araştırmalar yapın.
4- İyi öncelikler yaparak sıralayın, beklentilerinizi göz önünde bulundurun.
5- Dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzaklaşın.
6- Gelişmeleri izleyin ancak içerisinde boğulmayın.

BTC cüzdan sayısı 40 milyon

Sıfırdan büyük bakiyeye sahip BTC cüzdanlarının sayısı 40 milyona yaklaştı. OKLink tarafından sağlanan verilere göre, 24 Kasım 2021 itibarıyla cüzdan sayısı 39.41 milyon olarak gerçekleşti. Yılbaşından bugüne, cüzdan sayısı neredeyse yüzde 20 artış gösterdi.

Çıkışta hisse seçimi önemli