Metal fırtına sürüyor

Metal sektörüne dahil hisseler pandemi sonrasındaki yükselişiyle göz kamaştırdı. Mart 2020’de en düşük 1.756’ya kadar inen Metal Ana Endeksi 10 Mayıs 2022 günü 9.573’e kadar çıktı. Yaşanan çıkışla birlikte sektör endeksinin değeri beş katına yükseldi. Gelişmeler metal sektöründeki hisselere yönelik ilginin bir süre daha devam edeceğini işaret ediyor.

Dünya Bankası enerji dönüşümüne bağlı olarak metallere yönelik talebin gelecek yıllarda artacağını belirtiyor. Bu tespit de metal fiyatlarında artış beklentisini destekliyor.

Borsa İstanbul’da Metal Ana Endeks, zirve denemelerinde öncü sektör oldu. Erdemir, İsdemir, Kardemir D hisseleri yüksek kârlılıklarıyla dikkat çekti. 11 Mart 2020 - 13 Mayıs 2022 döneminde İsdemir yüzde 465, Kardemir D yüzde 618 ve Erdemir yüzde 412 yükseldi.

Erdemir tek başına borsa endeksindeki hareketin yüzde 9’unu gerçekleştiriyor. Tüpraş’ın endeks üzerindeki ağırlığı yüzde 5.15 seviyesinde bulunurken Bim Mağazalar’ın yüzde 4.88, Şişe Cam’ın ise yüzde 4.85.

Metal sektörü hisselerinin yüksek seyri borsa endeksi üzerinde de etkili. Sektördeki ana hisselerin temettü ödemeleri, tercih edilmelerinin bir diğer önemli nedeni.

Riskten büyük kaçış

Yatırımcılar fiyat oynaklığı yüksek ürünlerden çıkarak risksiz varlıklara geçiyor. Bu da piyasalarda sert dalgalanmaları getiriyor. Bank of America stratejistleri yatırımcıların sıfır risk moduna geçtiklerini ve riskli sayılabilecek varlıklardan “büyük yatırımcı göçünün” başladığını belirtiyor. Bankanın değerlendirmesine göre bu hafta hisse senedinden 6.2 milyar dolar, tahvillerden 11.4 milyar dolar ve altından 1.8 milyar dolarlık çıkış gerçekleşti. Yatırımcılar favori varlıklarını satarken teknoloji şirketleri ve hisse senetleri gibi varlıklardan da çıkıyor.

Oynaklık yükseldi

Gerek uluslararası piyasalardaki gelişmeler gerekse iç piyasalardaki hareketlenmeler dolar karşısında liranın değer kaybına yol açıyor. Geçen hafta dolar/TL kuru 15 lira bariyerini aştı.

Türkiye’nin risk primi 693 seviyesinde bulunuyor. Dolar/TL kuru 15.54 olurken haftalık bazda yüzde 3.63 oranında yükseldi. Euro ise bir haftada yüzde 2.19 oranında arttı ve 16.14 oldu. Borsada hisse senetlerinde satış ağırlıklı bir seyir gözleniyor. BIST 100 Endeksi 2.419 puanda. Endeks haftayı yüzde 1.61 değer kaybıyla tamamladı.

Dolar kurunun 15 liranın üzerine çıkması ile yeni hareket bandı 15-16 lira üst bandına taşındı. Borsada yatay bir hareket görebiliriz.

Metal fırtına sürüyor

Dalgalı piyasada ne yapmalı?

Uluslararası piyasalarda genel bir dalgalanma yaşanıyor. Global piyasalardaki düşüşe katkıda bulunacak önemli gerekçeler var. Son 40 yılın en yüksek enflasyonu, küresel bazda artan faiz oranları, ekonomik belirsizlik, Ukrayna’daki savaş, henüz etkisini sürdüren salgın... Tüm bunlara ilave olarak şimdi de potansiyel bir durgunluk endişesi öne çıkıyor. Bu gelişmeler global piyasalarda düşüş beklentisini daha fazla öne çıkarıyor. Ancak geçmiş tecrübeler, böyle süreçlerde duygularını iyi yönetebilenlerin kârlı çıktığını ya da zararı en az hasarla atlattığını gösteriyor. Piyasadaki dalgalanmalarda yatırımcılar nasıl hareket etmeli?

1 Piyasalar abartılı coşkuları ve abartılı karamsarlıkları ters hareketlerle cezalandırır. Bu nedenle abartılı tepkilerden kaçının sakinliğinizi ve soğukkanlılığınızı koruyun.

2 Aceleci davranıp gereksiz işlemlerde bulunmayın.

3 Piyasalardaki gelişmeleri öngörememişseniz her şey olup bittikten sonra hareket etmeyin.

4 Tereddüt ettiğiniz noktada geleneksel yatırım bilgileriyle hareket edin.

5 Diplerde herkes satarken alıcı olun. Zirvelerde herkes alırken satış zamanının geldiğini unutmayın.

6 Tepki dalgalanmalarına kapılmayın. Sert düşüşlerde satmak ya da sert çıkışlarda alım yapma gibi duygusal hareketlerden kaçının.

7 Sektör seçimlerini iyi yapın. Borsadaki dalgalanmalar 2-3 yıllık periyodları kapsar. Bu nedenle uzun vadeli hedeflerle borsada bulunmanız halinde riskinizi düşürüp kazanç elde edebileceğinizi unutmayın.

8 İhtiyaç duyabileceğiniz parayı borsaya yatırmayın.