Piyasalarda yaz sakinliği

Yatırımda yaz ayları diğer dönemlere göre daha dingin olan ve dalgalanmaların düşük olduğu aylardır. Mayısta yatırımcılar daha sakin limanlara geçer ve eylül ayında yeniden hareketlenmeler başlar. Tatil sezonunun başlaması yatırımcılar için de adeta bir moladır. Peki, bu yaz nasıl geçecek?

Yaz dönemleri yatırımcıların ve kurumların nefes aldıkları, piyasalardaki volatilitenin azaldığı dönemlerdir. Küresel piyasalardaki gelişmelere ve yatırım kuruluşlarının değerlendirmelerine bakıldığında bu yaz sakin geçecek gibi durmuyor. Goldman Sachs Başkanı John Waldron, cari ekonomik kargaşanın kariyeri boyunca gördüğü en büyük zorluklardan biri olduğunu, söylüyor. JPMorgan ise yatırımcıları, ‘yaklaşan kasırgaya’ hazırlanmaları için uyarıyor. Genel kanı daha zorlu bir sermaye piyasalarının olacağı yönünde.

5 ayda yüzde 40

Türkiye’ye baktığımız zaman yatırımcıların güvenli limanlarda olmayı tercih ettiklerini görüyoruz. Pandemi sürecinde başlayan borsaya yönelim ise devam ediyor. BIST 100 Endeksi 2.601 puanda bulunuyor. Endeks yılbaşından bu yana yüzde 40 yükseldi. Yılın ilk beş ayında 18 şirketin halka arzı gerçekleşti. Halka arzlarda 2 milyon 154 bin 891 yurtiçi bireysel yatırımcı hisse senedi aldı. Aynı şekilde 1.252 yerli kurumsal ve 2.179 yabancı yatırımcı hisse alımında bulundu. Borsanın son üç yıldaki performansına baktığımızda 2019 yılında yüzde 25, 2020 yılında yüzde 29, 2021’de yüzde 25 yükseldiğini görüyoruz.
2022 yılında 18 şirketin halka arzı gerçekleşti. Bu şirketlerin listesi şöyle: Panelsan Çatı Cephe Sistemleri, Hun Yenilenebilir Enerji, DAP Gayrimenkul, Investco Holding, Hitit Bilgisayar, Koleksiyon Mobilya, Gezinomi Seyahat, Gür-Sel Turizm Taşımacılık, Ensari Deri Gıda, Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri, LDR Turizm, Consus Enerji, Suwen Tekstil, BMS Birleşik Metal, Kimteks Poliüretan, İmaş Makine, Sun Tekstil, Yayla Agro Gıda.

Hareket büyüklerde

Borsada hareket büyük hisse senetlerinde. BIST 100 Endeksi yılbaşından bu yana yüzde 40 değer kazanırken BIST 30 hisseleri ortalama yüzde 42 yükseldi. BIST Tüm-100 hisselerindeki yükseliş ise yüzde 18.44 ile sınırlı kaldı. Sektörel bazda ulaştırma sektörüne ilgi ise yüksek. Turizmin bu yıl canlanması beklenirken olumlu etkilerinin de yansıması izlenebilir. 2022 yılında Türkiye büyüme tahminlerinde revizyonla başladı. JP Morgan, Türkiye için 2022 yılı büyüme beklentisini son dönemdeki ivme kaybına rağmen, 1. çeyrekteki yukarı yönlü sürpriz ve turizmde beklenenden daha keskin toparlanma nedeniyle yüzde 3.2’den
yüzde 3.7’ye revize etti.

Piyasalarda yaz sakinliği

BIST 30 Endeksi’nde kazandıranlar

Borsa 30’da yılbaşından bu yana en fazla değer kazanan iki hisse Türk Hava Yolları ve Hektaş oldu. Tüpraş, Arçelik, Koza Madencilik, Koza Altın, Sasa, Pegasus, Kardemir D en fazla değer kazanan hisseler arasında yer aldı. Hisselerdeki getiriler yüzde 64 ile yüzde 139 arasında değişti.

Piyasalarda yaz sakinliği

Yatırımcıların korunma dönemi

Yatırımcılar için bu dönem korunma dönemi. Kurumların değerlendirmelerine baktığımızda faizlerin düşük seyri nedeni ile hisse senedi ve eurobond yönelimini artırdıkları gözlenmekte. Seçim dönemi, büyüme ve istihdamın öncelendiği dönemler olarak öne çıkıyor. Bu nedenle mevcut konjonktürün sürmesi beklenebilir.

Emtialar ve fonları

Küresel bazda gıda krizinin yaşanması önümüzdeki dönemde tarımsal ve gıda emtiaları ile fonlarını ön plana çıkarabilir. Bu alana yatırım yapan şirketler diğerlerine göre yatırımcının daha fazla ilgi odağında olacaktır.

Yatırım kararı verirken bunlara dikkat

1 Altın, döviz ve gayrimenkul seçenek olarak öne çıkmaya devam ediyor.

2 Borsada hisse  seçimi önemli.

3 Yatırım fonlarında tematik fonlar tercih edilmeli.

4 Yatırım seçenekleri arasında çok fazla dolaşmak kayıpları getirir.

5 İstikrarlı ve güvenli alanlarda tercihler yoğunlaştırılmalı.

6 Faizlerin düşük seyri seçim süreci boyunca devam edecektir.

7 Bu ortamda yatırımlarda faiz bazlı seçeneklerin oranları düşük tutulmalı.

8 Borçlanarak yapılacak olan yatırımlarda borç taksitleri ve geri dönüşleri mutlaka göz önünde bulundurulmalı.