Zeytinburnu Zeytinburnu’nda 12. Fotoğraf Yarışması ödül töreni gerçekleştirildi

Zeytinburnu’nda 12. Fotoğraf Yarışması ödül töreni gerçekleştirildi

05.12.2022 - 16:09 | Son Güncellenme:

Zeytinburnu’nda 12. Fotoğraf Yarışması ödül töreni gerçekleştirildi

Zeytinburnu’nda 12. Fotoğraf Yarışması ödül töreni gerçekleştirildi

İSTANBUL, (DHA)- Bu yıl 12’ncisi düzenlenen Zeytinburnu Fotoğraf Yarışması’nın ödül töreni gerçekleştirildi.

Zeytinburnu’nu en iyi anlatan fotoğrafların yarıştığı ve bu yıl 12’ncisi düzenlenen Fotoğraf Yarışma’sının kazananları belli oldu. Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen sergi ve ödül törenine Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, fotoğrafçı İzzet Keribar, Türkiye Fotoğraf Vakfı yarışma seçici kurulu üyeleri ve çok sayıda fotoğraf sanatçısı katıldı.  

BAŞKAN ARISOY: ZEYTİNBURNU’NUN 12 YILLIK GÖRSEL HAFIZASINA SAHİBİZ

12 yıldır düzenlenen bu yarışmanın artık Zeytinburnu’nun görsel hafızasını oluşturan ciddi bir birikime sahip olduğunu belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, “Geçtiğimiz yıl yarışma vesilesiyle toplanan geçmişe dönük yarışma eserlerini, 10’uncu yıla özel bir sergi ile gözler önüne sermiştik. Zeytinburnu’nu 10 yıldan bu zamana kadar anlatan çok dikkat çekici bir seçkiydi. Bu çalışma tam olarak ortaya koydu ki, 10 yılda Zeytinburnu’nun hafızasını kaydetmişiz. Üstelik fotoğraf sanatçıları eliyle bunu yapmışız. Bunu çok önemsiyorum. Şimdi bu yılki sergide de görüldüğü üzere, daha yeni Zeytinburnu’na katılan sahildeki bir parktaki bir anıtın fotoğrafı mevcut. Bu çalışma fotoğraf yarışmasına girdi, derece aldı, o da bizim Zeytinburnu’nun görsel hafızasına eklenmiş oldu. O yüzden bu yarışmayı çok önemsiyoruz.” ifadelerini kullanarak, Fotoğraf Yarışması’nın Zeytinburnu’nun görsel hafızasını oluşturmadaki önemine bir kez daha vurgu yaptı” ifadelerini kullandı.

KERİBAR: ULUSLARARASI BİR YARIŞMA OLMAYI HAK EDİYOR

Türkiye Fotoğraf Vakfı seçici kurul üyesi usta fotoğrafçı İzzet Keribar ise “Ne olur bu fotoğraf yarışmasını, fotoğrafa beslediğiniz o sevgiyi hep devam ettirin. Belki önümüzdeki yıllarda uluslararası bir fotoğraf yarışması hâline de sokulması, yapılması düşünülebilir. Öyle bir şey yaparsanız elimden gelen yardımı esirgemeyeceğim” dedi.

Seçici kurul tarafından 2 kategoride değerlendirilen fotoğrafların, ‘Serbest’ branşta kazananı Elif Yılmaz olurken, ikinciliği İsmet Danyeli, üçüncülüğü ise Serdar Aydın kazandı.

‘Foto Öykü’ kategorisinde birincilik ödülünü Gülten Akıncı Engin, ikinciliği Uğur Çimen, üçüncülüğü ise Caner Başer aldı. Tayip Başak ve Mahmut Özbek de özel ödüle layık görüldü.

Tören, kazanan yarışmacıların ödül takdimiyle son buldu.