Fibromiyalji, yumuşak kas romatizmasında yaygın kas ağrıları, yorgunluk, halsizlik en belirgin özellikleridir. Ülkemizde yaklaşık 1.3 milyon fibromiyalji hastası olduğu düşünülmektedir. Sürekli yorgun hissediyorsanız fibromiyalji olabilirsiniz.

1. Yaygın Kas Eklem Ağrıları
Fibromiyaljide tepeden tırnağa tüm bedende yaygın kas, eklem ağrıları olur. Boyun, ense, sırt, kürek kemiklerinin arası, en yoğun ağrının görüldüğü yerlerdir. Kalçada, belde, diz ve dirsekte de ağrılar olur. Tüm beden kasları dokunmayla bile çürümüş gibi ağrıyabilir. Beraberinde kaslarda güçsüzlük, yorgunluk da olur.

2. Mutsuzluk, Depresyon, Anksiyete
Psikiyatrik değerlendirmede depresyon tanısı alan fibromiyaljili hastalarda depresyon ilaçları pek işe yaramaz. Depresyondan farklı olarak bu hastaların içleri bir şeyler yapmak ister bedenleri yetmez. 

3. Baş Ağrısı
Fibromiyalji hastalarının büyük bir bölümünde migren ve/veya gerilim tipi baş ağrısı vardır.Baş ve yüz kasları sertleşmiştir. Bu durumda diş sıkmanın rolü büyüktür.

4. Kronik Yorgunluk, Halsizlik
Fibromiyalji hastalarının hepsi çok yorgun ve halsizdir. Sabahları yataktan sürünerek kalkarlar. Basit işleri bile yapacak halleri yoktur. En kötü hissettikleri zaman diliminin sabahları olmasının sebebi gece diş sıkmalarına bağlıdır.

5. Gaz, Şişkinlik, İshal
Sürekli şişkinlik hali, hava yutmuş gibi bir rahatsızlık verir. Arada ishal dönemleri olabilir.Fibromiyaljide bağırsak problemleri bağırsak florasının bozulmasına bağlıdır. 

6. Unutkanlık, Dikkat ve Konsantrasyon Eksikliği
Ağrılar, depresif ruh hali ve kronik yorgunluk beraberinde unutkanlık durumunu da getirir. Fibromiyalji hastasının dikkati dağınıktır. Çalışma konsantrasyonu yoktur. Bedensel yavaşlamanın yanı sıra zihinsel üretimi de yavaşlayabilir.

7. Uyku Bozukluğu, Düzensiz Uyku
Sabah yorgun, dinlenmemiş uyanma ve yorgun hissetme fibromiyaljinin temel yakınmalarındandır. Hasta ne kadar uyursa uyusun yataktan sürünerek kalkar. Hiç dinlenemez.

8. Kaslarda Sertlik, Sabah Tutukluğu
Kaslarda sertlik ve sabah tutukluğu romatizmal hastalıkların büyük bir bölümünde görülür. Sabah yataktan kalkarken tüm vücut sertleşmiştir. Yavaş yavaş, saatler içinde açılır.
Fibromiyalji hastalarında da sabah tutukluğu vardır. Ayrıca boyun, sırt kasları gibi belli bölge kaslarında sertlik hiç geçmez.

9. Hormonal Bozukluklar
Fibromiyalji tüm beden fonksiyonlarını etkiler. Hormonal bozukluklar da bu tabloda olabilir. Tiroid ile ilgili hipotiroidi ve Haşimatotiroiditi sık rastlanır. Ailesel yatkınlık varsa, reaktif hipoglisemi, insülin salınım bozuklukları olabilir.
Kadınlarda menopoza yakın dönemde sık görülür. Erken menopoz, miyomlar, düzensiz kanamalar tabloda beklenir.

10. Huzursuz Bacak Sendromu Fibromiyalji
Huzursuz bacak sendromu fibromiyalji ile birlikte görülebilir. Bacaklarda garip ağrılar, iğnelenme, karıncalanma, ayak tabanında yanma gibi yakınmalar vardır. Hasta bacaklarını uzun süre hareketsiz tutamaz. Sürekli hareket ettirmek ihtiyacı duyar.

Uzun uçak yolculuğu, toplantı gibi durumlarda rahatsızlık verir. Bu durum en çok gece yatınca kendini gösterir. Hasta uykuya dalmakta güçlük çeker. Rahatsızlık gece uyandırır, hasta kalkıp dolaşmak ister.

11. Cinsel İsteksizlik
Tüm yaşam enerjisi azalmış, depresif, sürekli ağrılar çeken, kronik yorgun, mutsuz bir kişide cinsel isteksizlik olması beklenir. Bu hastalarda yaşadıkları sıkıntıların yanı sıra hormonal etkilenme de cinsel isteksizlik üzerinde olumsuz etki yaratır.

Kronik yorgunluğun yanı sıra basit işlerde de zorlanan hasta bu durumdan kaçınır. Yaşadığı sıkıntılara yenileri eklenebilir.

 

Nörolog Dr. Emel Gökmen