MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Fibrocell (Kök Hücre) Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi, hastanın kendi hücrelerinden elde edilen fibroblast hücreleri ile yapılan ameliyatsız bir yüz gençleştirme yöntemidir. Genç bir görünüm elde etmek için kendi vücudunuz da bulunan kök hücreler sayesinde bu görünüme sahip olabilirsiniz. Kök hücre, kendini devamlı yenileyebilme özelliğine sahip olan tüm hücrelerin kaynağıdır.


İnsanın dış görünüşü zamanın verdiği etkileri yansıtır. Yüzün karşı tarafa vermiş olduğu algı, görünüm kişinin kendisini tanımlamasını sağlar. Yaşlanma ile yüz eski görünümünü kaybetmeye başlar ve yıpranarak yüzdeki canlı görünüm kaybolmaya başlar. Özellikle alın ve göz çevresinde meydana gelen kırışıklıklar, ağız çevresinde bulunan kırışıklıkların derinleşmesi ve yanakların yavaş yavaş aşağı doğru düşerek cilt yaşlanmaya başlar


Fibrocell tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Fibrocell tedavisi lokal anestezi altında kulak arkasından alınan küçük deri parçalarının alınarak labaratuara gönderilir. Labaratuara gönderilen deri parçaları 3-4 hafta süren işlemlerle saflaştırılarak fibroblastlar çoğaltılır. Saflaştırılan hücreler daha sonra lokal anestezik kremlerle uygulanacak bölge uyuşturularak derinin orta katmanına enjekte edilir.
Cilde ilk uygulama yapıldıktan sonra labaratuarda üretim sürdürülerek yeniden elde edilen sıvılar 2. ve 3. seanslarda da enjekte edilir. Cilde sıvının ilk enjekte edilmesinin ardından 1 ay aralıklarla 2. ve 3. seans uygulanır. 3 seansın uygulanmasının ardından işlem tamamlanmış olur.


Fibrocell (kök hücre) kimlere uygulanabilir?

Fibroblast kültüründe hücre kalitesi önemlidir. Yaş ilerledikçe hücrelerin üretkenliği azalır. Bu yüzden fibroblast kültüründe en ideal yaş 30-50 yaş arasıdır. Fibroblast kültürü diğer cilt yenileme yöntemleri ile dönüşümlü uygulanarak etkinliği arttırılabilir.


İşlem sonrası sonuç ne zaman görülür?

İşlemin etkisi 6. ayda belirginleşerek yüzünüzde kırışıkların ve sarkmanın giderek azalmasıyla cilt tonunuza parlaklık ve canlılık verir. Diğer yöntemlere göre farkı kişinin kendi kök hücrelerinden alınarak yapılan bir işlem olduğundan en önemli özelliği alerjik reaksiyon oluşturmamasıdır. İşlemin etkisi 5 yıl boyunca sürmektedir.


Sağlıcakla kalın...


Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
Op. Dr Ekrem Keskin

Site: http://www.ekremkeskin.com/
Instagram: https://www.instagram.com/drekremkeskin/
Facebook: https://www.facebook.com/drekremkeskin/?fref=ts

Yazının devamı...

Terleme (Hiperhidroz) Tedavisi

Aşırı terlemenizden şikayetçi misiniz?

Terleme, ani duygu değişimleri gibi duygusal nedenlerle ortaya çıkabilir ancak çoğunlukla fizyolojik bazı sorunlara neden olabilmektedir. Bazı kişilerde oturduğu yerde avuç içlerinde, koltuk altlarında, yüzünde terleme fazla olarak görünmektedir. Bu durum yaz kış fark etmeden sürekli olabiliyor. Her insan farklı bir genetik yapıya sahip olduğundan terleme durumunda değişiklik göstermektedir. Bazı insanların terlemesi fazla olmadığından sorun yaratmayıp günlük hayatlarına devam edebiliyorken, bazen aşırı terlemeden dolayı sürekli kıyafet değiştirmek durumunda kalarak sosyal hayatınızda da olumsuz etkiler yaratıyor. Özellikle yaz mevsimin de güneşin etkisiyle terleme de kaçınılmaz oluyor.

20 dakikada botoks ile terleme tedavisi!

Öncelikle terlemenin yoğun olduğu bölgeler belirlenerek, lokal anestezik bir kremle uyuşturulur. Daha sonra 10-15 noktaya son derece ince uçlu iğneler yardımıyla derinin 1 mm altına botoks enjekte edilir. Terlemede rol alan sempatik sinirlere etki ederek ter bezlerini önleyici etkisiyle terlemeyi durdurur. Uygulama sonrası herhangi bir ilaç kullanılması gerekmez. Pansumana ihtiyaç yoktur.

Terleme tedavisinin etkisi ne kadar sürer yan etkisi var mıdır?

Botoks uygulamasından sonra etkisinin çıkması 1 hafta sürer. Botoks normalde 6 ay etki gösteren bir uygulamadır. Terleme tedavisinde etkisi 6 ayl sürmektedir. Botoks ile terleme tedavisinin yan etkisi bulunmamaktadır. Yılda bir aşırı terlemesi olanlarda 2 kez tekrar edilmesi gereken bir işlemdir. Yılda bir kez uygulanması uğraştırıcı olarak gözükmesi dezavantaj olarak gözükse de aksine ameliyat gerektirmeden 20 dakika içerisinde gerçekleştirilip terleme sorununuzu ortadan kaldırmaktadır. İşlemden hemen sonra günlük yaşantınıza dönmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Botoks terlemede kokunun gitmesini sağlar mı?

Kasık, koltuk altı gibi bölgelerde terlemenin meydana gelmesi feromon adı verilen koku moleküllerinin yayılmasına sebep oluyor. Botoks uygulaması sonrası uygulamanın yapıldığı bölgede terlemenin engelleneceğinden ter kokusu da ortadan kalkacaktır.

Sağlıcakla kalın...

Site: http://www.ekremkeskin.com/

Instagram:https://www.instagram.com/drekremkeskin/

Facebook: https://www.facebook.com/drekremkeskin/?fref=ts

Yazının devamı...

Hacimli Dudakların Sırrı...

Dudakların yüz estetiğinde önemli yeri vardır. Dolgun ve konturu belirgin olan dudaklar yüze alımlı bir görünüm katmasıyla birlikte genç bir görünümde kazandırır. Dudak dolgusu ince dudaklara hacimli bir görünüm sağlayarak dudak çizgilerini belirginleştirir.

Dudaklara önden bakıldığında ince gözüken dudaklar pek hoş bir görünüm vermez. Üst dudağın kalınlığı alt dudağın yarısı kadar olması gerekir. Üst dudak görünümü alt dudağa göre önde olmalıdır. Belirgin bir yüz hattına sahipseniz ve dudağınız bu görünümünüzün yanında yetersiz kalıyorsa kolay bir uygulama işlemi olan dudak dolgusuyla o yetersizliği tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca dudak dolgusunda abartıya kaçılmasıyla birlikte ördek dudak görünümü vermek yerine kontur çizgisi belirginleştirilerek dolgunluğunun da arttırılmasıyla harika sonuçlar ortaya çıkarılır.

Yüzün çekiciliğini arttıran dudaklara dudak dolgusuyla istediğiniz dolgun görünüme kolay bir şekilde kavuşabilirsiniz.

Dudak dolgusu nasıl yapılır?

Dudakların sınırları ve ne kadar hacim istendiği kontrol edilerek üst ve alt dudaktaki dolgun olmayan kısımlar tespit edilir. Uygulamanın yapılacağı bölge temizlenip uyuşturulması için krem ya da lokal anestezi uygulanarak işleme başlanılır. Dudaklara dolgunluk ve hacmin kazandırılması için dolgu enjeksiyonu yapılır. Doğal görünümü kaybetmemek için dudak şeklinin dışına çıkılmadan estetik orantıya dikkat edilir. Dudak dolgusunda önemli işlemlerden birisi masajdır. Dolgu işlemi yapıldıktan sonra dudağa masaj yapılarak şekli oluşturulur.

Dudak dolgusunda kullanılan hyaluronik asidin yan etkisi yoktur. FDA tarafından onaylanmış bir üründür. Bazen iğnenin girdiği yerlerde kızarma ve morarma meydana gelebilir fakat birkaç gün içerisinde iyileşir. Dudak dolgusu 15 dk süren bir işlem olup günlük yaşantınıza hemen dönebilirsiniz.

Dudak dolgusunun kalıcılığı ne kadardır; dolguların vücutta kalma süresi kullanılan markaya, vücudun eritme hızına göre değişmektedir. Dudak dolgusu her uygulama sonrası bir miktar dudaklarınızda kalarak 8-12 ay arasında tekrarlanması gerekir.

Dudakta bulunan asimetri dudak dolgusu sayesinde düzelir mi?

Bazı kişilerin dudakları orantısızdır. Özellikle sigara içenlerde bu orantısızlık fazladır. Uygulamaya başlamadan önce dudağın simetrik olmayan yerlerinin belirlenmesi gerekir. Daha sonra ince olan kısmın doldurulmasıyla asimetri giderilir. Yalnız ince olan kısma birkaç seansla birlikte dolgun görünüm kazandırılır.

Dudak dolgusu kimlere uygulanmaz?

Hamilere ve emziren annelere dolgu yapılması önerilmemektedir.

Uygulama alanında pıhtılaşma bozukluğu olan kişilerde kanamanın fazla oluşabileceğinden dolgu önerilmez.

Dudak dolgusu ile;

Canlı ve diri gözüken dudaklara sahip olmanız sağlanır.

Dudaklarda ki hacim kaybı ortadan kaldırılır. Kısa bir süre içerisinde yapılan dudak dolgusu işlemiyle ince dudaklarınızın yerini hacimli dudakların alması gerçekleştirilir.

Çekici bir görünüm kazanmanız elde edilir.

Dudakların kenar kısımlarının aşağı doğru sarkması ve yüzde oluşan o mutsuz ifadenin görünümü değiştirilir.

Dolgu sonrası nelere dikkat etmeliyiz….

Dudak dolgusunda oluşabilecek şişlik ve morluğa karşı buz uygulaması yapılır.

1 gün boyunca kozmetik ürünler kullanmamanız gerekir.

3 gün boyunca sauna, hamam, solaryum gibi yerlere gitmemelisiniz.

Sağlıcakla kalın...

Site: http://www.ekremkeskin.com/

Instagram: https://www.instagram.com/drekremkeskin/

Facebook: https://www.facebook.com/drekremkeskin/?fref=ts

Yazının devamı...

Yağ Dolgusuyla Şekillenme

Vücudunuzun belirli bölgelerinde yağ dokunuz yetersiz kaldığından şekilsiz bir vücut yapısına sahip olabilirsiniz. Orantısız gözüken bir vücut yapısına sahip olmak istemezsiniz. Bu orantısızlığı dengelemek yağ enjeksiyonuyla mümkün. Hoşunuza gitmeyen vücut yapınızın yanında istediğiniz görünüme zararsız ve yan etkisi olmayan kendi yağ dokunuz sayesinde ulaşabilirsiniz.

Yağ enjeksiyonununa ihtiyaç duyulan belirli bölgeler;

- Yüz,
- Bacak,
- Popo,
- Meme bölgeleridir.

Yüz bölgesinde yetersiz yağ dokusunun olmamasından dolayı yüz şeklinizin aşağı sarkmış ve çökük olması ya da elmacık kemiklerinizin olmaması vücudunuza oranla yüzünüzü zayıf göstermektedir. Ayrıca yaşınızın da olduğundan büyük gözükmesini sağlar. Yüze yağ dokusu uygulandığında elmacık kemikleriniz belirginleşerek çekici bir görünüm sağlayacaktır. Yüzünüze yağ enjekte edildiğinde eski görünümün de olan çökük ve aşağı sarkmış yapısından uzaklaştırarak yüz hatlarınızı ortaya çıkartır.

Bacak bölgesinde şikayet edilen önemli konulardan biri ise çarpık bacak olması bunun çaresi de yağ enjeksiyonundan geçmektedir. Bacakta ki çarpık görünümü düzeltmek için karın bölgesi, bacağın üst bölgesi ve vücutta bulunan diğer bölgelerde ki fazla yağ dokusu alınarak bacaktaki çarpık görünüm eşitlenebilir. Aynı şekilde sönük bir memeye ve şekilsiz bir kalçaya sahip olan kişiler içinde vücudunun belirli bölgelerinde fazla yağ dokusunun bulunduğu kısımlarda ki yağlar alınarak yetersiz kalan bölgeye enjekte edilir. Memeye enjekte edilen yağlar sönük bir memenin yanı sıra dolgun bir görünüm sağlarken kalçaya enjekte edilen yağlarda poponun şeklini ortaya çıkartarak giyilen kıyafetlerin hoş gözükmesini sağlar.

Yağ enjeksiyonu nasıl uygulanır?

Yağ enjeksiyonunda uygulanacak bölgeye göre genel ya da lokal anestezi altında yapılır. Vücudun bazı bölgelerinde biriken yağlar liposuction yöntemi ile alınarak bazı işlemlerden geçirilerek enjektöre aktarılıp uygulanacak bölgeye enjekte edilir. Yağ enjeksiyonu sonrası iz kalmaz. İstenilen bölgeye aktarılan yağların %60 ı kalıcılığını korur.

Ameliyat sonrası neler bekliyor sizi...

- Hasta ameliyat sonrası kendini iyi hissetmesi sonucunda aynı gün içerisinde taburcu olabilir.
- İşlem sonrası uygulanan bölgede birkaç gün şişlik olabilir. Konulan yağların bir kısmı tutacağından bu şişlik azalacaktır.
- Operasyon sonrası ertesi gün duş alınabilir.
- Günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz fakat 2 gün boyunca istirahat etmeniz önerilir.
- Ameliyat sonrası oluşan ödem belirli bir süre sonra geçecektir.
- Pansuman yapılan bölgelerde ki bantlar ertesi gün çıkarılabilir.
- Yağ enjeksiyonu uygulaması kalıcı bir yöntem olup size verilen görünümü kaybetmeyecektir.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
Op. Dr. Ekrem Keskin

Sağlıcakla kalın…

Site: http://www.ekremkeskin.com/
Instagram: https://www.instagram.com/drekremkeskin/
Facebook: https://www.facebook.com/drekremkeskin/?fref=ts

Yazının devamı...

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak görünümü yüz hatlarınıza uygun olmayıp gerektiğinden büyük ve bozuk bir şekile sahip olmasıdır. Kulakların kepçe görünümünü alması kıkırdak yapısıyla ilgili bir durumdur. Aynaya baktığınızda kulaklarınıza şekil vererek yüzünüzde ne kadar değişim olduğu farkedilir. Zor olmayan bir operasyon olup size istediğiniz görünümü verebilir.

Çoğunlukla erkeklerin kepçe kulak görünümünden şikayetçi olmasının yanında kadınlarda bu durum vardır. Erkekler kısa saça sahip olduklarından bu görünüm gizleyemezken kadınlar saçlarıyla gizleyebilmektedir. Fakat nereye kadar gizlenebilir, saçların toplanması her kadına yakışan bir modeldir. Toplu saç yüz güzelliğinizi ortaya çıkarmasının yanı sıra size alımlı bir görünümde kazandırır. Kulaklarınızı gizlemek yerine yüzünüze uygun şekil belirlenip operasyon yapılabilir.

Aksesuar kullanmak kadınların vazgeçilmez alışkanlıklarındandır. Kıyafeti gösteren şeylerden biri de aksesuardır. Kepçe kulak görünümüne sahip olan kadınların kulaklarına istediği şekilde küpe kullanabilmesi zor olabilir. Korku gerektiren bir ameliyat olmadan istenilen kulak görünümüne kavuşmak mümkün.

Kulak estetiği nasıl yapılır?

Kulağın yapısı 2 grupta değerlendirilir;

Kepçe kulağın yapısı, bazı kulaklarda kıkırdak görünümünün oluşmayıp düz bir kulak olması. Bazı kulaklarda ise kafa ve kulak arasında ki açının geniş olmasıdır. Arkadan bakıldığında net bir şekilde belli olan bu açık kulak görünümünü düzeltmek için kulağın arka kısmandan ufak bir kesi yapılarak dikişler konulur ve bu dikişler kulağın arkaya doğru yapışıp kepçe kulak görünümünü ortadan kaldırır.

Bu kulakların kıkırdak görünümüne sahip olmamasının da çözümü vardır. Düz bir kulak görünümünün yerine hafif kıkırdak oluşmasını sağlamak içinde yine dikişlerde bu kıvrım belirginleştirilerek güzel bir görünüm ortaya çıkıyor.

Ameliyat, dışarıdan bakıldığında görünmeyecek şekilde kulak arkasından kesi yapılarak genel ya da lokal anestezi altında 1-1,5 saat sürerek kulağın geniş düz ve kıkırdaksız yapısının dikişler kullanılarak değiştirilmesi altında yapılan bir işlemdir. Kulak için konulan dikişlerin alınmasına gerek yoktur.

Operasyon sonrası iz kalır mı?

Kulak estetiğinde açılan kesi kepçenin arka kısmında kalmaktadır. Önden bakıldığında iz gözükmez arkadan bakıldığında da aynı şekilde iz gözükmemektedir.

Yaş sınırlaması var mıdır?

Kepçe kulak estetiğinde yaş sınırlaması yoktur. İlkokul çağında olan bir çocuk bile yaptırabilmektedir. Küçük yaşlarda çevresinde olan insanlar tarafından bazen değişik bir durum olarak karşılaşılabilmektedir. Kulak gelişiminin %90’ını 6 yaşına kadar tamamladığı için kulak operasyonları bu yaştan itibaren yapılabilir

Ameliyat sonrası nelere dikkat etmek gerekir....

· Kepçe kulak operasyonu zor olmayan bir operasyon olduğundan ameliyat sonrası aynı gün içerisinde kendinizi iyi hissederseniz taburcu olabilirsiniz.

· Her estetik operasyonda olduğu gibi bu ameliyattan sonra hafif sızlamalar oluşabilir ağrı kesicilerle bu ağrılar giderilecektir.

· Ameliyat sonrası morarma ve şişme bazen meydana gelebilir. Korkulacak bir durum olmayıp kısa süre içerisinde geçecektir.

· Ameliyat sonrası yapılan pansuman 3 gün kulaklarda kalır. Daha sonra çıkartılarak sporcu bandajı kullanılır. Bunun sebebi kulakların şeklinin yerine oturmasıdır.

· Operasyon sonrası kulak şeklini almış olur. Yine tam şeklinin yerine oturması 4 hafta sürmektedir.

· Ameliyattan 3 gün sonra duş alabilirsiniz. 5 hafta sonra spor gibi aktivitelerinizi yapabilirsiniz.

Yazının devamı...

Brezilya Popo Estetiği

Kadınların dillerinden düşmeyen güzellik kavramının başında fit bir vücut ve belirgin olan vücut hatlarıdır. Giyilen kıyafetlerin yakışması kadınların yüzünü güldürmek için oldukça önemlidir. Yüz güzelliğinin yanında vücut güzelliğine olan önem gittikçe artıyor. Bunların başında popo estetiği ilk akla gelenlerden oluyor.

Popo güzelliği çekici bir vücut için başrol oynar. Kalçanızın yüksek, yuvarlak ve pürüzsüz bir görünüme ulaşması zor değil. Son günlerde de popo estetiğine yaklaşım oldukça arttı.

Düzenli beslenme ve düzenli bir sporla istediğiniz sonuç elde edilmeyebilir. Ya da azimli ve hırslı olup istediğiniz sonuca yakın bir görünüme uzun bir zaman sonra ulaşabilirsiniz. Kısa yoldan bu şekilde sonuç elde edilmeyebilir.

Popo şeklinizin aşağı doğru sarkması ya da geniş bir yapıda olması hem vücudunuzu basık gösterip hem de kendinize olan özgüveninizi düşürecektir.

Giyilen kıyafetlerin içerisinde yüksek bir kalça olup, arkaya doğru çıkık ve sarkmamış bir popoya sahip olmayı birçok insan ister. Cerrahi bir girişimle hem özgüveninizi yerine getirip hem de istediğiniz vücut hattına kavuşabilirsiniz.

Popo Estetiği Nasıl Yapılır...

Genel anestezi altında yapılacak bir ameliyat olup işlem süresi 2 saat süren bir operasyondur. Popo estetiğinde iki yöntem vardır. İlk olarak hastanın kendi yağ dokusu kullanılarak popo düzeltilebilir. Bir diğeri ise silikon popo protezi kullanılarak poponun düzeltilmesidir. Her iki yöntemde etkili ve kesin çözüm vermektedir.

Kalçalara yağ aktarımı, pürüzsüz bir sonuç veren ve hastaların kendi dokuları olduğu için bedenin reddetme riski bulunmayan bir tekniktir. Vücudun diğer bölümlerinde yağ dokusu alınır, saflaştırır ve kök hücreden zengin bir yağ dokusuna dönüştürülür, sonrasında popoya transferi sağlanır. Kök hücre rejeneratif etki yaparak, tüm faydalarını bu alanda gösterir.

Eğer vücutta yeterli yağ dokunuz bulunmuyorsa popo protezi ile popo şekillendirme işlemini yapmak mümkündür.Yaklaşık 1 saat süren bir işlem olup protez kas dokusunun lifleri arasına konulur ve bu tekniğin avantajı proteze hem doğal görünüm vermesi hemde; silikonun hissedilme riskini düşürmesidir.

Ayrıca kendi yağ dokusu yeterli olmayan hastalarda aquafilling yöntemi uygulanmaktadır. Su kristallerinin jel haline getirilmesidir. Vücuda herhangi bir zararı olmayıp hastanın kendi yağ dokusuyla bütünleşmesini sağlayacaktır.

İyileşme Döneminde Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir

-Ameliyat sonrası ödem, şişlik ve morarma olmaması için giydirilen korsenin 3 ya da 4 hafta kullanılması gerekir.

-Operasyondan sonra duş hemen alınmamalıdır. Ağır eşyalar kaldırmamaya dikkat edilmelidir.

-Her estetik operasyon sonrası popo estetiği sonrasında da hafif ağrılar olabilir. Verilen ilaçlarla bu ağrılar giderilecektir.

-Dengeli ve düzenli beslenmesi oldukça önemlidir. Ayrıca ameliyat sırasında hareketsiz kaldığı için zorlanmayacak şekilde hafif egzersizler yapabilir. Ameliyat sonrası bol sıvı tüketilmesi önemlidir.

-Ameliyat sonrası hastanede 1 gün istirahat halinde olup gözetim altında kalmanız gerekmektedir.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Op. Dr. Ekrem Keskin

Sağlıcakla kalın…

Site: http://www.ekremkeskin.com/
Instagram: https://www.instagram.com/drekremkeskin/
Facebook: https://www.facebook.com/drekremkeskin/?fref=ts

Yazının devamı...

Annelik Estetiği Nedir?

Annelik her kadının isteyebileceği o eşsiz duygulardan bir tanesi. Her kadın anne olmayı isteyip daha sonra fit bir vücutta kalmak ister. Fakat doğumdan sonra eski kilonuza sahip olarak kalmak ve deformelerin oluşmaması mümkün olmuyor. Her şeyin bir çözümü olduğu gibi bundaki çözüm de anne estetiği!

Hiçbir kadın doğumdan sonra kendini eski formunda görmeyip yüzünde oluşan o mutsuz ifadeye kendisini alıştırmamalı. Bu yüzden anne estetiği kadınların yüzünü güldürmekte ısrarcı.

Hamilelik sırasında istemsizce fazla yemek üzerine düşüldüğü için maalesef ki kilo sorunu yaşanabiliyor. Ne kadar diyet yapılıp istenilen kiloya ulaşılsa da vücudumuzda oluşan sarkıkları gizleyemiyoruz. Ve istediğimiz görünümü elde edemiyoruz.

Güzel ve çekici görünmek eski formunuzu elde etmek için birçok diyet uygulayıp ya da sporla elde etmek istediğiniz sonuca ulaşamadığınız da işte anne estetiği bu noktada devreye giriyor!

DOĞUM SONRASI ESTETİĞİ NEDİR?
Annelerin çocuk sahibi olup emzirme dönemi bittikten sonra vücutlarında oluşan karında sarkıklık, dolgun gözükmeyen göğüsler, kalçalarda oluşan fazla yağ gibi dış görünüşü rahatsız eden değişikliklerin giderilmesi ve iyileştirmesi amacıyla yapılan estetik cerrahi bir işlemdir.

Anne estetiği yaptırmak isteyen hastalar doğumdan 6 ay geçtikten sonra yapılması önerilir.

ANNE ESTETİĞİ OLMASI GEREKEN ADAYLAR?
Hamilelik sonrası sıkı bir diyete girip istenilen kiloda olduktan sonra ne kadar kilo verilse de vücudunuz da ki sarkmalar düzelmeyip bir cerrahi operasyon gerekecektir. Böyle bir durumun söz konusu olduğunda gerekmektedir.

GENELLİKLE HANGİ OPERASYONLARA İHTİYAÇ DUYULUR?
En çok ihtiyaç duyulan operasyonlar arasında;
Göğüs ameliyatı,
Karın germe,
Liposuction ve labia minora (vajina iç dudaklarının küçültülmesi) ameliyatları yapılmaktadır.

Göğüs ameliyatı göğüste sönme boşalma meydana geldiği için meme dikleştirme ya da küçültme operasyonları gerekmektedir.

Mastopexy (meme dikleştirme) operasyonunun amacı sarkan göğüslerin eski bulunduğu yere yerleştirilip dik bir göğüse sahip olmasını sağlamaktır. Ameliyat sonrası tekrar sarkma durumu görülmemektedir. Oluşan dikiş izleri zamanla tenin kendi rengini alarak kaybolacaktır.

Meme küçülteme operasyonlarının yapılması amacı memenin büyüklüğünün sırt ve omuz bölgelerine ağrı yapması, aktivitelerin kısıtlanması ve kıyafet seçiminde oldukça zorlanmak gibi konuların giderilmesi için yapılır. Memeler birbirinden farklı olabilir bunu eşit duruma getirmek ve güzel bir görünüm sağlamak için yapılan operasyondur.

Karın germe; karında oluşan sarkmalar nedeniyle karın germe işlemi yapılmaktadır. Ayrıca sezeryan doğum yapanların izlerinin geçmesi içinde karın germe işlemi yapılmaktadır.

Abdominaplasti (karın germe) operasyonundaki amaç karın içerisinde ki fazla yağ dokusunun çıkartılmasıdır ve düz bir karın elde etmektir. Karın germe ameliyatı aşırı kilolu hastalarda diyet ve egzersiz yaptıktan sonra yapılabilir.

Liposuction ameliyatı ise vücutta oluşan yağların alınması işlemidir. Bacak (iç ve dış), karın, basen, kol ve yüz bölgelerine uygulanmaktadır. Yüz olarak boyun bölgesine işlem yapılmaktadır.

Yaptığımız diyet ve egzersizlerde ne kadar kilo verilse de bazı bölgeler de oluşan yağlar gitmemektedir. Belirli bölgelerde toplanan istenmeyen yağ dokularının alınmasıdır. Vücudun düzeltilmesini sağlayıp hoş ve istenilen bir görünüm elde etmektir.

Bir diğeri ise,
Labia minora (vajina iç dudaklarının) küçültülmesi, vajina daraltma operasyonu gerçekleştirilmektedir. Bu işlem aşağı doğru sarkan vajinanın toparlanmasıdır.

ANNE ESTETİĞİ AMELİYATI SONRASI AĞRILI BİR DÖNEM Mİ?
Anne estetiği ameliyatı sonrasında ilk 1 hafta içerisinde belirli aralıklarla ağrılar olabilir. Yalnız verilen ağrı kesicilerle bu ağrılar giderilebilir. Zor bir süreç olmayıp kısa sürede ağrılar kesilecektir.

ANNE TEKRAR ÇOCUK SAHİBİ OLABİLİR Mİ?
Meme operasyonu geçiren hastalar için 6 ay sonra, karın germe işlemi gerçekleştirilen hastalar için 1 yıl sonra tekrar hamilelik dönemi geçirebilir. Hamilelik süreci zor bir dönem olduğundan vücudunuzda ufak değişiklikler oluşabilir. Bu yüzden hastalar hamilelik zamanının planını bu duruma göre planlamaktadır.

OPERASYON SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER VE İYİLEŞME DÖNEMİ?
Karın germe ve göğüs ameliyatları operasyonlarından sonra bir süre egzersiz yapılmaması ve ağırlık kaldırılmaması önemlidir.

Karın germe ameliyatı sonrası hastanın kesinlikle kendisini zorlamaması gerekir. V şeklinde yatıp belirli bir süre öne eğilerek yürümelidir.

Karın germe ve meme dikleştirme ameliyatları geçiren hastalar için 2-3 gün aralıklarla pansuman iki hafta yapılır. Oluşan morluklar kısa bir süre sonra geçip vücutta oluşan ödemlerde 2 ay içerisinde geçmektedir.

Meme ameliyatı dikleştirme sonrasında hastalar birkaç gün içerisinde günlük hayatına dönebilirler.

Liposuction ameliyatı günlük yaşantımızı etkilemeden 1 gün istirahat edip günlük hayatımıza dönebiliriz. 1 ay korse kullanılmalıdır.


Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
Op. Dr. Ekrem Keskin

Sağlıcakla kalın…

Site: http://www.ekremkeskin.com/
Instagram: https://www.instagram.com/drekremkeskin/
Facebook: https://www.facebook.com/drekremkeskin/?fref=ts

Yazının devamı...

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.