Oxford Üniversitesinden bir ekibin yaptığı araştırma, hüzünlü  filmlerin, endorfin hormonu salgılatarak vücutta doğal ağrı kesici etkisi  yarattığını ortaya koydu.
 

 Araştırma kapsamında, gönüllülerden oluşan iki gruptan ilkine sorunlu  bir çocukluk geçiren evsiz bir adamın dramatize edilmiş öyküsünü anlatan  "Stuart'ın Hikayesi" filmi, ikinci gruba ise duygusallık içermeyen bir belgesel  izletildi.
 
 Bu arada katılımcılara filmleri izlemeden önce ve izledikten sonra  destek alarak çömelme hareketi yaptırıldı, bu sırada yaşadıkları ağrı eşiğindeki  değişimler izlendi ve endorfin seviyeleri ölçüldü. "Stuart'ın Hikayesi"ni izleyen  grupta endorfin seviyesinin diğer gruptan daha yüksek olduğu gözlendi.
 
  Araştırmacılardan Profesör Robin Dunbar, araştırma sırasında en fazla  duygusal tepkiyi verenlerin en yüksek ağrı eşiğine sahip olduklarının ve bu  kişilerin, insanlarla daha rahat iletişim kurduğunun tespit edildiğini belirtti.
 
 Dunbar, "Elbette burada insan psikolojisini etkileyen başka faktörler  de mevcut. Ancak bu kimyasal değişimin, dramatik yapıtlardan hoşlanmamızda önemli  bir etken olduğunu düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.
 
  Araştırmanın sonuçları, "Royal Society" dergisinde yayımlandı.