Deniz Feneri’nin para kayıtları İstanbul’da

Almanya’daki Deniz Feneri’nin Türkiye ile bağlantılı olduğunu iddia olmaktan çıkaracak kayıtlar bulundu. Türkçe adı Beyaz Holding olan Weiss şirketini 500 bin euro borçlu gösteren kayıtlar İstanbul’da ele geçirildi

Deniz Feneri’nin para kayıtları İstanbul’da

Almanya’daki Deniz Feneri e.V. Derneği’nin Türkiye’deki şirketlerle bağlantılı olduğu iddiasının delili, Atlas Yayıncılık’tan çıktı. Almanya’da bulunan Türkçe adı Beyaz Holding olan Weiss şirketinin 1 Ocak 2004-31 Ekim 2004 tarihlerini kapsayan dövizli mizan örneğinde, şirketin Deniz Feneri e.V.’ye toplam 744 bin 137 euro borçlu olduğu, bu miktardan 254.450 bin euronun derneğe ödendiği, kalan 489.687 euronun ise derneğe alacak olarak yazıldığı görüldü. Eski RTÜK Başkanı Zahid Akman ile Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman’ın da aralarında bulunduğu şüpheliler, Almanya’daki şirketlerin ve derneğin gayrıresmi muhasebe kayıtlarının Atlas’ta bulunmasından bilgileri olmadığını savunmuşlardı.

Aramalarda ele geçirildi
Deniz Feneri e.V. ile Türkiye’deki şirketlerin bağlantılı olduğunu ispatlayacak delil görevden alınan Cumhuriyet savcıları Nadi Türkarslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz’ün Akman ve Karaman’ın da bulunduğu kişilerin evleri ile Alman derneğin bağlantılı olduğu iddia edilen şirketlerde yaptırdığı aramada ele geçirildi. İstanbul’daki Atlas Yayıncılık’ta yapılan aramada bilgisayar serverında, Almanya’da bulunan Weiss isimli şirkete ait ve Türkçe adıyla Beyaz Holding’e ait 10.11.2004 tarihli dövizli genel mizan ele geçirildi.
Dövizli genel mizanda Deniz Feneri e.V. ile şirket ilişkisi açıkça görüldü. Mizanda, 120 90 007 koduyla yapılan işlemde, Weiss şirketinin Deniz Feneri e.V.’ye 489.687,29 euro borçlu olarak yazıldığı ortaya çıktı. 231 kodlu “Ortaklardan Alacaklar” hesap adlı işlemde ise Akman, Karaman, İsmail Karahan, Mustafa Çelik ve Mehmet Gürhan’ın 100’er bin euro olmak üzere toplam 500 bin euro şirkete borçlu olduğu bilgisine yer verildi. Borcun, 10.11.2004 itibarıyla ödenmediği de dövizli genel mizan örneğinde ortaya çıktı.
102 gün tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan Akman ve Karaman’a, savcılık ifadeleri sırasında bu dövizli mizan örneği de gösterilerek, şu soru sorulmuştu:

Akman ‘Bilgimiz yok’ dedi
“Atlas Yayıncılık’ta yapılan aramada dövizli mizan örneği bulunmuştur. Bu mizan örneğinde Deniz Feneri e.V. ile Weiss (Beyaz) arasında para ilişkisi açıkça görülmektedir. Bu mizan örneği Firdevsi Ermiş tarafından teslim edilen harddiskte bulunan Weiss isimli firmanın aynı tarihli dövizli mizan kaydıyla aynıdır. Bu durum Almanya’daki şirketlerin gayrıresmi muhasebe kaydının ve buna bağlı olarak Deniz Feneri e.V.’nin gayrıresmi muhasebe kaydının İstanbul’da şirketinizde tutulduğunu göstermektedir. Böyle bir kayıt talimatınız olmadan tutulamayacağına göre bu kayıta bağlı olarak ne söylersiniz.”
Akman, bu soruya, “Bilgim yoktur” yanıtını verirken, Karaman’da şirketler ile Deniz Feneri e.V. arasında bir ilişki olmadığını savunmuştu.

Otomobilin çarptığı genç kız metrelerce havaya savrulduKonya'da yaya olarak yolun karşısına geçmeye çalışan genç kıza otomobilin çarpma anı güvenlik kameraları tarafından saniye saniye görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber