Dr.Eser Alptekin

Hastayı uykudan uyandırmaz, ağırlık, sertlik,  yanma ve spazmla tarif edilir
 

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanına  başvuran  hastaların önemli bir kısmı, kas ağrısı ve kas  güçsüzlüğünden   yakınıyor. Kas ağrısı ve güçsüzlüğü   birlikte ya da tek başına görülebiliyor. Romatizmal bir hastalığı olan hastada kas güçsüzlüğüne,  halsizlik, yorgunluk ve kas erimesi de ekleniyor.


Myalji: Kasılma olmadan izlenen kas ağrılarına deniyor. Uzamış egzersiz ya da viral hastalıklar sonrası izlenebilir.
Distoni: Ağrı olmadan kas kasılmaları   görülebilir. Örneğin uzun süre yazı yazanlarda ‘yazıcı krampı’ denen durum oluşur. Bu rahatsızlıkta kullanılan el parmaklarında ağrısız  kasılmalar izlenir.


Kramp: Ani başlayan ağrılı kas kasılmaları. Karşıt kasın kasılmasıyla bu ağrılı durum sona erebilir. Daha çok baldır kaslarında izlenir. Yeni bir egzersiz programına başlandığında   ortaya çıkabilir. Kramplar sıvı kaybı, kaslarda toksik madde birikimi sonucu oluşabilir.  Hamileliğin son aylarında ortaya çıkan kramplarsa sıvı birikimi ve metabolizmadaki  değişiklikler sonucu meydana gelebilir.
İntermittan klodikasyon (Kesik topallama): Temiz kan akışının kaslara olan akımının  azalması sonucunda oluşan kas güçsüzlüğü ve  kas ağrısıyla karakterizedir. Yaşlılarda kısa   yürüyüşler sonrası ortaya çıkan bu durum,   kişinin dinlenmesiyle azalabilir. Gençlerdeyse aşırı egzersiz sonrası baldır kaslarında sıkışma meydana gelebilir ve bu rahatsızlıkların    tedavisi çoğunlukla cerrahidir.

Kas ağrılarıyla eklem ağrılarını ayırt edin

Omuz eklemindeki bir ağrı omuz hareketleriyle artarken, polinöropati denen sinirlerin  iltihaplanmasına bağlı ağrılar yanıcı karakterde olur, kemik ağrılarıysa daha derinde ve geceleri şiddeti artar tarzdadır. Kas güçsüzlüğüyle asteni denen genel vücut yorgunluğunun ayırt edilmesi de gerekir. Kas güçsüzlüğü olan hastalarda  yorgunluk, halsizlik, el ve ayakların tutmaması, yürürken dengesizlik, merdiven inip çıkmada zorluk izlenebilir. Bacak kaslarında güçsüzlük olan hastalar oturup kalkmakta ve merdiven   inip çıkmakta zorlanırken, kol kaslarında   üçsüzlük olanlar giysilerini giyip çıkarmada,  saçlarını taramada zorlanır.


Yorgunluk durumuyla gerçek kas güçsüzlüğü arasındaki farkı basit bir şekilde anlayabiliriz. Eğer ilk harekette sorun oluyorsa bu kas  güçsüzlüğünden, tekrarlayan hareketlerde sorun oluyorsa bu yorgunluktan kaynaklanıyordur. Asteni denen durumdaysa kas güçsüzlüğü   olmadan halsizlik ve tükenme hissi yaşanır.  Bu durum kansızlık, kronik yorgunluk sendromu, depresyon, kaygı sorunları, kronik iltihabi  durumlar ve kanser hastalıklarında izlenebilir.

Kolesterol ilaçlarına dikkat

Özellikle ilaç kullanımı ve çeşitli toksik   maddelere maruz kalmak, myopati denilen kas güçsüzlüğüne yol açabilir. Örneğin günde   20 mg.’dan fazla steroid türü ilaç kullanımı  myopatiye yol açar. Son dönemde kolesterol   düşürücü ilaçların da ciddi yan etkileri olduğu saptandı. Bir çalışmada statin denen kolesterol düşürücü ilaç kullananlarda yüzde 6-14 oranında kas ağrıları, daha düşük oranda da myopati    izlendi. Kas güçsüzlüğü ve kas ağrıları klinik   muayene, laboratuvar, EMG ve kas biyopsisi   incelemeleriyle detaylı bir şekilde araştırılmalı, ayırıcı tanılar konmalı. Basit bir kas ağrısının çok önemli hastalıkların habercisi olabileceği de  unutulmamalı.
Not: Kardeşlerimiz Nebil-Nehir Özgentürk’ün oğulları Arın’ın doğumunu kutlar, sağlıklar dilerim...