Geri Dön
Sponsorlu

Memedeki bu belirtilere dikkat

Akıllı, hedefe yönelik ilaçlar ve immünoterapi ile hastaların yaşam süresini kaliteli olarak basamaklar halinde artırmak mümkün.

Memedeki bu belirtilere dikkat

İzmir Tınaztepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği ve Avrupa Tıbbi Onkoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. İbrahim Petekkaya meme kanseri belirtilerini şöyle sıraladı:Meme derisinde kalınlaşma, şişme, renk değişikliği, katı kitle, meme başında kalınlaşma, kızarıklık veya yara olması, memede veya meme başında içeri doğru çekinti olması, meme başında akıntı, memenin şeklinde değişiklik, meme başlarının pozisyonlarında değişiklik, koltuk altında ele gelen bir kitle olması.”

Erken teşhisle meme kanseri tedavisinde olumlu sonuçlar alınabiliyor

Meme kanserine zemin hazırlayan durumlar arasında ileri yaş, kalıtsal geçiş, hormonlar, daha önce meme kanseri geçirmiş olmak, geç menopoz yaşı (55 yaşından büyük menopoz olma durumu), cinsiyet, hareketsiz yaşam tarzı ve yanlış beslenme gibi faktörler vardır diyen Doç. Dr. İbrahim Petekkaya: “Olumlu yönde yaşam tarzı değişiklikleri ile tüm meme kanserlerinin %30’u önlenebilir.”

Metastatik meme kanseri nedir?

Doç. Dr. İbrahim Petekkaya: “Başta mamografi olmak üzere, meme ultrasonografisi, meme MR, PET gibi tetkiklerle kanserin, farklı bir organa sıçradığı tespit edilirse, bu duruma 4. evre yani metastatik meme kanseri denir. Ayrıca erken evre meme kanseri tanısı almış ve tedavi edilmiş bir hasta tedaviden sonra erken dönemde veya ileri yıllarda yenileyebilir. İnsanların farkındalıklarının artması ve tarama yöntemlerinin gelişmesi ile birlikte hastaların yüzde 85'i erken evrede tanı alabilmektedir. Yalnızca yüzde 15'lik kısmı metastatik evrede gelmektedir.”

Doğru tedavi için meme kanseri çeşidi bilinmeli

Meme kanserinde kemoterapi, ameliyat öncesi tümörü küçültme amaçlı, ameliyat sonrası hastalığın yineleme riskini azaltma amaçlı ya da metastatik evrede yaşam sürelerini veya kalitesini artırma amaçlı uygulanmaktadır. Bu grup hastalarda, kemoterapi ve hormonal tedaviler tek başlarına yetersiz kalabilirler. Bu uyarıcıları susturmaya yönelik geliştirilen akıllı ilaçlar, kemoterapi ve hormonal tedavinin etkisini artırmaktadır. Meme kanseri hücrelerinde Her2 reseptör dediğimiz hücreye büyüme uyarısı veren mekanizmalar için geliştirilen akıllı ilaçlar kullanılır. Artan tedavi seçenekleri, son derece başarılı sonuçları beraberinde getirmiştir. Tümörlerin, bağışıklık sisteminin gözetiminden çeşitli mekanizmaları kullanarak nasıl kaçtığı bulunmuştur ve bu mekanizmalar üzerine etkili ilaçlara immünoterapiler denilmektedir.”

Covid-19 döneminde hastalar onkologlarıyla iletişimde olmalı

Kanser tedavisi gören ve kanserden kurtulan kişilerin koronavirüsün sağlıkları üzerindeki potansiyel etkisi konusunda endişeli olduklarının farkındayız. Hastalar, kendilerini enfeksiyondan koruma seçeneklerini tartışmak için onkologları ve sağlık ekipleriyle konuşarak tavsiye almalıdır.

Europa Donna Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Violet Aroyo

“Europa Donna Türkiye olarak 47 ülkede bulunan uluslararası bir derneğin Türkiye ayağı olarak 2001 yılından beri faaliyet gösteriyoruz ve kuruluş amacımız meme kanseri konusunda bilinç ve farkındalık yaratmak.”

Violet Aroyo: “Şu anda metastatik meme kanseri hastaları için devam eden psikolojik destek projemiz var. Bunun dışında Europa Donna Meme Sağlığı adında bilinçlendirmeye yönelik bir Instagram sayfası açtık, sosyal medya çalışmalarımız ekim ayında da aktif şekilde devam ediyor. 17-18 Ekim’de gerçekleşen ortağı olduğumuz bir uluslararası kongre projemizi de başarıyla geride bıraktık.”

Meme kanseri hastalarının psikolojik desteğe ihtiyacı var

Violet Aroyo: “Meme kanseri hastalarının çok ciddi psikolojik desteğe ihtiyacı var, bu nedenle bunun programlanmasında hastalarımızın yanında olmalıyız ve onları yalnız bırakmamalıyız.

Memedeki bu belirtilere dikkat
Bu bir ilandır.