Cadde Ünlü yazar Mario Levi hayatını kaybetti

Ünlü yazar Mario Levi hayatını kaybetti

31.01.2024 - 09:46 | Son Güncellenme:

Yazar ve iletişim eğitmeni Mario Levi, İstanbul'da hayatını kaybetti. Levi'nin vefat haberi Buart Sanat Atölyesi'nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımla duyuruldu.

'İstanbul Bir Masaldı', 'En Güzel Aşk Hikayemiz', 'Bir Şehre Gidememek', 'Lunapark Kapandı' gibi kitapların usta yazarı Mario Levi, 66 yaşında yaşama veda etti. Yazarın vefatını Buart Sanat Atölyesi sosyal medya hesabından şu ifadelerle duyurdu:

Haberin Devamı

Canım hocamız, edebiyatımızın duygulu ve güçlü kalemi, eşsiz insan, bir tanemiz Mario Levi'yi kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Edebiyata, bizlere kattıkları için minnettarız. Tüm sevenlerine ve ailesine başsağlığı diliyoruz.

Ünlü yazar Mario Levi hayatını kaybetti

MARIO LEVI KİMDİR?

1957 yılında İstanbul'da doğan Mario Levi, 1975 yılında Saint Michel Fransız Lisesi'nden, 1980 yılında İstanbul Üniversitesi Fransız ve Roman Filolojisi'nden mezun oldu. İlk öyküsünü 1975 yılında yazan Levi, 1984 yılından sonra, Hokka dergisi, Şalom, Cumhuriyet Gazetesi, Cumhuriyet Dergi, Stüdyo İmge, Gösteri, Milliyet Sanat, Argos ve Oksijen gibi birçok yayın organında yazılar kaleme aldı.

İlk kitabı olan 'Jacques Brel: Bir Yalnız Adam'ı 1986 yılında yayınlayan yazar, 1990 yılında ise, ilk öykü kitabı olan 'Bir Şehre Gidememek' adlı kitabını yayınladı. İlk öykü kitabıyla o yılın Haldun Taner Öykü Ödülü’nü kazandı. 1991 yılında ikinci kitabı 'Madam Floridis Dönmeyebilir' adlı kitabıyla adında söz ettiren Levi ilk romanı 'En Güzel Aşk Hikayemiz' i 1992 yılında yazdı. 1993'te başladığı 'İstanbul Bir Masaldı' adlı kitabını 6 yılda bitirerek 1999 yılında yayınladı. Levi, bu kitabıyla 2000 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü'nü kazandı.

Haberin Devamı

Ünlü yazar Mario Levi hayatını kaybetti

SON KİTABI 2016'DA OKUYUCU İLE BULUŞTU

Mario Levi, edebiyat yazarlığının yanı sıra, Fransızca öğretmenliği, ithalatçılık, gazetecilik, radyo programcılığı, reklam yazarlığı da yaptı. Yazı atölyelerinde yazı yaratımı dersleri de veren Levi'nin son kitabı 'Bir Cümlelik Aşklar' ise Nisan 2016'da okuyucusuyla buluştu.