Geri Dön

Aşı, vücudumuzu hastalıklardan nasıl korur?

Hasta olmayı kim sever? Tabii ki kimse! Ateşimiz çıkar, midemiz bulanır, oyun oynayamayız… Bunlar hastalığı sevmemek için sadece birkaç neden. Hasta olmamak için yapabileceğimiz birçok tedavi yöntemi var. Hastalıklardan korunmak, hastalık yapan bakterilere karşı vücudumuzu korumak için geliştirilmiş tedavi yöntemlerinden biri de aşıdır.

Aşı, vücudumuzu hastalıklardan nasıl korur?

Bakterilerin bazıları sağlıklı hücrelerimize yapışır ve onları kullanarak çoğalır. Böylece sağlıklı hücrelerimiz zarar görür. Bu hücreler çoğaldıkça ve zarar gördükçe de hastalanırız. Aşı ise bu bakterili hücrelere hücum ederek yok etmeye yarayan bir tedavi yöntemiymiş.

Aşı vücudumuzu hastalıklardan nasıl korur?

Aşılar hastalık yapan bakteriler ile üretilirmiş. Evet, yanlış duymadın! Aşı aslında bakteri içeriyormuş. Aşı olduğumuz zaman vücuda giren bakteriler ile bağışıklık sistemimiz uyarılır ve vücudumuzdaki antikorların antijeni tanıması sağlanırmış. Aşının içindeki bu antijen çok güçlü değilmiş ve hastalık yapmazmış ama vücudun o mikrobu tanımasına yardımcı olur ve bir daha vücuda girdiğinde daha hızlı antikor üretilmesini sağlarmış. Yani aşı vücudumuzun bağışıklık kazanmasına yardımcı olurmuş. Farklı hastalıklar için farklı aşılar olduğunu da ekleyelim.