Geri Dön
EbeveynÇocuğumu dijitalden nasıl uzak tutarım?

Çocuğumu dijitalden nasıl uzak tutarım?

Flow Coaching International Akademik Direktörü ve Ebeveyn Koçu Talyaa Vardar'dan ailelere öneriler

Çocuğumu dijitalden nasıl uzak tutarım?Ebeveyn Koçluğu nedir?

Ebeveyn Koçluğu programı, ebeveynlere dört ana karakter özelliğinin anlatılması ile başlıyor. Programda ebeveynlere doğru dinleme, gözleme, soru sorma, takdir edici sorgulama ve doğrulayıcı dil kullanma gibi farklı teknikleri öğretiyoruz. Farklı karakterlerdeki her çocuğun doğuştan gelen özelliklerini mercek altına alarak ebeveynlere doğru davranış modellerini gösteriyoruz.

Neden önemli?

Ebeveyn olmak dünyanın en kutsal işi… Öte yandan da en ağır sorumluluğu… Çocuklar onlara nasıl davranılırsa onu yansıtırlar. Çocuklarımıza yapacağımız doğru ebeveynlik bu hayatta yapabileceğimiz en değerli yatırım. Çocuklarımızın gelecekte mutlu bireyler olmaları için onlara en doğru biçimde yaklaşmayı öğrenmemiz gerekiyor.

Çocukların sosyal medya ve televizyon ile bu kadar ilgilenmesinin nedenleri?

Yoğun iş temposunun ardından eve geldiklerinde çocukların enerjisine ayak uyduramayan ebeveynler, çareyi çocuğu televizyon karşısına oturtmakta ya da tabletle oynamasına izin vermekte buluyor. Günümüz insanın da çokça maruz kaldığı ebeveynlerin nefes almak, dinlenmek için bir kaçış, bir rahatlama noktası olarak gördükleri tablet, cep telefonu, televizyon ekranları ve yoğun sosyal medya kullanımı sonrası çocuklarının da artan ekran ve sosyal medya kullanımını fark ettikçe rahatsız olmaya başlıyorlar.’’

Çocuğu sürekli sosyal medya ve televizyona maruz bırakmak neden tehlikeli?

Çocuklarla geçirilen zamanın en kaliteli şekilde kullanılması için ebeveynlerin bilinçlenmesigerekiyor, çocuğun her seferinde ekrana ve sosyal medyaya maruz bırakılması çok tehlikelidir.Aşırı televizyon izleme ve tablet kullanımı beyin gelişimini etkiliyor. Yapılan araştırmaların sonucunda günümüz insanının yeni bağımlılık şekli “sanal tik” İnternet Bağımlılığı Bozukluğu’na (IAD) sahip insanların alkol ve sigara bağımlılarıyla aynı özellikleri taşımaktadır.
Bu bağımlılığa sahip çocukların odaklanabilme kapasitesi daralır, odaklanma süreleri kısalır, dikkat bozukluğu artar, IAD oranı artar, şiddete duyarsızlık veya şiddete eğilim artar, sosyal ve duygusal gelişimi etkilenir, görünür olma ihtiyacı insani paylaşımların önüne geçer. Ebeveynlerin doğru iletişim becerileriyle çocuklarının ekran ve sosyal medya kullanımını sınırlandırması gerekiyor,kullanım 3 yaşında bir çocuk için maksimum 15 -30 dakika iken, ilerleyen yaşlarda 1 saate kadar çıkabilir.

Ebeveynler çocuklarını bu bağımlılıktan kurtarmak için neler yapabilir?

Çocuğa ‘televizyon izleyemezsin ya da tabletle oynayamazsın’ demek yerine televizyon ve tabletten daha cazip aktiviteler önerilmeli, ebeveynlerin çocukları ile daha fazla vakit geçirmesinin bu bağımlılık için güçlü bir çözüm.


Çocuğumu dijitalden nasıl uzak tutarım

Talyaa Vardar Kimdir?
Talyaa Vardar, merkezi Vancouver'da bulunan uluslararası FLOW Coaching International ve FLOW Leadership Institute’ün kurucu ortağı ve merkez fakülte üyesi, ISTUD Business School'un (İtalya) uluslararası fakülte üyesidir. ODTÜ Kamu Yönetimi’nin ardından Gestalt Psikolojisi eğitiminin yanı sıra, Psikopatoloji, Gelişim Psikolojisi programlarını tamamlamış, ardından İsviçre’de Sanat Terapisi üzerine master yapmıştır.

Eş zamanlı olarak, Tibet’li bir ustadan biyoenerji terapileri öğrenmek üzere 3 yıl özel öğrencisi olmuş ve şifa üzerine yoğunlaşmıştır. Kaliforniya’da beyin ve yaratıcılık üzerine araştırmalar yapan bir enstitüde bir süre kaldıktan sonra, Vancouver Sanat Terapisi Enstitüsü’ne bağlı olarak Sanat Terapisti olarak çalışmıştır.

Bu sırada, Vancouver'da Koçluk eğitimini tamamlayarak profesyonel koç olmuştur. Şimdiye dek 3 bin saatin üzerinde terapi, 2 bin 500 saatin üzerinde koçluk ve kendi bütünsel sentezleriyle dönüştürücü çalışmalar yapmış olan Talyaa Vardar, ACPI’ın ebeveyn koçluğu sertifikasyon eğitimlerini verme yetkisine sahip dünya çapındaki dört fakülte üyesinden birisidir. Talyaa Vardar, ICF Uluslararası Koçluk Federasyonu PCC akreditasyonuna sahiptir.