Geri Dön

Çocuklarda dikkat eksikliği

Çocuklarda dikkat eksikliği sorununu çözebilmek için ebeveynlerin çocuklara destek olması büyük önem taşıyor.

Çocuklarda dikkat eksikliği

Çocuklarda dikkat eksikliği problemi birçok sorunu beraberinde getiriyor. Bununla birlikte, dikkat eksikliği çocuklarda psikolojik ya da mental sorunların bir sonucu olarak ortaya çıkabiliyor. Çocuklarda bu durumun erken fark edilmesi ve ebeveyn desteği büyük önem taşıyor.

Çocuklarda dikkat eksikliği

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Mehveş Ayşe Bilginer, çocukların dikkat eksikliği problemi yaşamalarının hayatlarını olumsuz bir şekilde etkilediğini vurgulayarak, ebeveynlerin bu konuda dikkatli olmaları ve bir uzmandan destek almaları gerektiğini belirtiyor.

Çocuklarda dikkat eksikliği nasıl anlaşılır?

Dikkat eksikliği tanısının, çocukların davranışlarından yol çıkarak, ebeveynleri tarafından konulmasının yanlış olduğuna dikkat çeken Mehveş Ayşe Bilginer, ebeveynlerin bu konuda bir uzmana danışmaları gerektiğinin altını çiziyor. Dikkat eksikliği olan çocuklarda en belirgin olan durumlar ise şöyle:

  • Ödev ya da bir etkinliği bitirmekte zorlanma, sıklıkla mola verme ihtiyacı duyma,
  • Sözel uyarıları eksik anlama,
  • Konu bütünlüğünü anlayamama,
  • Dikkat dağıtıcı etkenlerden çok fazla etkilenme,
  • Herhangi bir işe başlama noktasında zorluk yaşama

Dikkat eksikliği sorunu yaşayan çocuklarda bu sorunlar sıklıkla görüldüğü gibi, bu sorunları yaşayan her çocukta dikkat eksiliği sorunu olmayabilir. Çocukların herhangi bir işe odaklanma konusunda sorun yaşamaları birçok farklı etken dolayısıyla ortaya çıkabildiği gibi, dikkat eksikliği sorunu olan çocuklarda hiperaktivite ya da disleksi gibi sorunlar da bulunabiliyor.

Ebeveynler dikkat eksikliğine karşı nasıl davranmalı?

Ebeveynlerin dikkat eksiliği yaşan çocuklara karşı tutumlarının oldukça önemli olduğunu söyleyen Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Mehveş Ayşe Bilginer, çocuklara rol model olma ve onları desteklemenin büyük önem taşıdığını vurguluyor.

Çocuklarda dikkat eksikliği

  1. Eleştirmeyin

Çocukların dikkat eksikliği nedeniyle yaşadığı sorunlar için çocukları eleştirmek ve bu durumundan onları sorumlu tutmak, çocukların kaygı yaşamasına neden oluyor. Bunun yerine çocuklara motive edici bir şekilde yaklaşılması ve ilerleme gösterdiği alanlarda takdir edilmesi gerekiyor.

  1. Model Olun

Çocuklara başladıkları işi tamamlama konusunda ebeveynlerin örnek olması da büyük önem taşıyor. Ebeveyn ya da diğer aile bireylerini örnek alan çocuklar, dikkat eksikliği konusunda kendilerini geliştiremiyor.

  1. Çocukları Doğru Yönlendirin

Dikkat eksikliği yaşayan çocukların doğru yönlendirilmesi ve desteklendiklerini hissetmesi, kendilerine güven duymalarını sağlıyor. Bu noktada ebeveynlerin, ödev yapma gibi süreçlerde, çocuğun çalışma süresine çocukla birlikte karar vermeleri önem taşıyor.

Odaklanma sorunu yaşayan çocuklar, başarısız olma kaygısıyla, motivasyonlarını da kaybediyor. Bu nedenle bir işe başlama konusunda da direnç gösterebiliyor. Ebeveynlerin çocukları doğru yönlendirmesi ve çocuklara destek olması ise, bu sorununun üstesinden gelmelerine yardımcı oluyor.

Cicicee.com