Geri Dön
EbeveynÇocuklarda internet bağımlılığı birden kesilmemeli

Çocuklarda internet bağımlılığı birden kesilmemeli

Çocuklarda görülen internet bağımlılığının birden kesilmemesi gerektiğini ifade eden Psikiyatrist Dr. Aykut Özden, çocuğun elinden internet alınınca o boşluğu başka bir şekilde doldurulması gerektiğini belirtti.

Çocuklarda internet bağımlılığı birden kesilmemeli

İnternet bağımlılığı %8'lere çıkabiliyor

İnternetle ilgili birçok araştırmanın yapıldığını belirten Psikiyatrist Dr. Aykut Özden, internet bağımlığının yüzde 8’lere çıktığını söyledi. Psikiyatrist Dr. Aykut Özden, “Özellikle Uzakdoğu’da çocuklarda bağımlılık yapabildiğini biliyoruz. Bu oranlar yüzde 8’lere kadar çıkabiliyor. İnternet aynı zamanda birçok şeyi öğrenebileceğimiz faydalı bir şey. Herkesin ulaşabileceğiz bir şey. Aynı zamanda kötüye de kullanılabiliyor.

Hem ülkemizde hem de yurt dışında gerek terör örgütleri, gerek ırkçılık konuları olsun insanları kendilerine çekebilmek için interneti oldukça yüksek bir şekilde kullanıyorlar. O yüzden ailelerin yapmaları gereken şeyler çocuklarını bu konuda eğitim vermek ve yaşlarına uygun bir şekilde onları izlemek. Kapıyı açık bıraksınlar. Çocukların her hangi bir yardım ihtiyaçları olduğunda duymaları için” dedi.

Şiddet oyunlarına kısıtlama getirilmeli

İnternette üzerinden oynanan savaş ve şiddet tarzı oyunların oynanması çocuklar da bağımlılık yaptığını dile getiren Dr. Özden, “Psikiyatrist Dr. Aykut Özden: Şiddete yönelmelerini sağlıyor. Bunu her çocukta görmüyoruz. Bazı duyarlı çocuklarda bu görülmeme oluyor.

Gerçekten ailenin kendi çocuğunu bilmesi ve böyle bir sorun varsa onun bu tür oyunları oynamasını hatta herhangi bir video oyunu oynamasını belli bir saatlerde kısıtlaması ve onun okulunu, diğer yaşamını, gelişimini aksatmadan düzenli bir şekilde hareket etmesini ve bu oyunları oynamasını sağlamalı aileler. Bu oyunlardan bazıları gerçekten bağımlılık yapan oyunlar. Bu oyunlar birkaç kişiyle beraber oynanabiliyor. Hatta oyunu bırakamıyorsunuz.

Oyunu kendine bağımlı ve yapmak zorunda hissediyor ki ders çalışmak ya da arkadaşlarıyla dışarıya çıkmak, aileyle zaman geçirmek onlara fazla geliyor” şeklinde konuştu.

Sert sınır koyulmamalı

İnternet üzerinden oynanan şiddet tarzı oyunların engellenmesinin aileden başlayacağını ifade eden Psikiyatrist Dr. Aykut Özden konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bu durum aileden başlar daha çok. Ailenin ilk etapta çocuğa belli bir sınır koyması ama bu sınırı sert bir şekilde değil de onun yararı için olduğunu açıklayarak koyması. Onlarla konuşması, interneti elinden alınınca, o oyunu elinden alınca ortaya çıkacak boşluğu başka şekilde doldurması gerekiyor. Bunları yaparken de tamamen kesmek değil de azaltmak önemli. Eğer bunlar yetmiyorsa ve daha başka sorunlar ortaya çıkıyorsa, bir türlü kesip azaltamıyorsak profesyonel bir yardım almak gerekebilir.

Profesyonel yardımda da terapiler olabiliyor konuşma şeklinde. Çok çok arttığında bu durumlar bazen ilaç kullanabiliyoruz ama herhangi bir işe yarayan ilaç yok bu konu için. Ne kadar bir bağımlılık olsa da bu daha çok terapi uyguluyoruz.”