Geri Dön
DoğaTarantula denilince aklına neler geliyor? Kısa bilgiler

Tarantula denilince aklına neler geliyor? Kısa bilgiler

Dan dan…Dan dan… İşte yavaş yavaş geliyor, duvara çıkıyor… Oldukça sakin ve kararlı… Onun adı tarantula ve biraz da tehlikeli. Onun hakkında merak ettiklerin ise burada…

Tarantula denilince aklına neler geliyor? Kısa bilgiler

Tarantula örümcek ailesinin bir ferdi ama evinde karşılaştığın o masum örümcekler gibi akıllı değil, oldukça yaramaz. Gel, beraber nerede yaşar, özellikleri ne gibi soruların yanıtlarını bulalım.

Yaklaşık 1000 farklı türü olan tarantula adlı arkadaş, bir çekirdek boyutunda da olabilir, bir yemek tabağı kadar da olabilirmiş.

Her tarafı tüylerle kaplı olan tarantula, evcil olarak beslenen türleri de varmış. Tüyleri aynı zamanda onun kalkanıymış. Düşmanlarını kaşındıran bu tüyler sayesinde tehlikelerden kaçabilirmiş.

Gölgeyi ve karanlık yerleri seven tarantulalar, taşların arasında ve altında ya da ağaç kovuklarında yaşarmış.

Tarantula denilince aklına neler geliyor Kısa bilgiler

Sekiz gözü, 8 bacağı ve 2 dişi olan tarantulalar, çok iyi göremezmiş.

En sevdikleri yemekler; böcek, minik kertenkeleler ve kuşlarmış. Yediklerini çiğnemeyi sevmezlermiş. Bu yüzden yiyeceğini yuttuktan sonra bir sıvı salgılar ve onu sıvı hale dönüştürürmüş.

Ağızları pipet gibiymiş ve sıvı olan şeyleri emerlermiş.

Tarantulalar zehirli hayvanlarmış ama ısırığı bir arınınki kadar tehlikeliymiş. Yani biraz şişme ve birkaç saatlik bir ağrı oluştururmuş.

Erkek tarantulalar dişilerden daha küçük olurmuş. Erkekler ortalama 5-10 yıl arası, dişiler ise 20 yıldan fazla yaşarmış.

Tarantula, yumurtalarını korumak için bir çeşit ipek üretir, yumurtanın etrafına dolarmış. Bu ipeği ayaklarıyla üretirmiş.

Omurgası olmayan ve oldukça hassas bir yapıya sahip olan tarantulalar, alçak bir noktadan düşseler bile ölebilirlemiş.