Geri Dön
EğlenceDenizaltı nedir? Nasıl çalışır?

Denizaltı nedir? Nasıl çalışır?

Yaz ayları bitmeden deniz ve denizle ilgili birçok konuya açıklık getirmek istedik. Çünkü bir dahaki yaza kadar denizi çok özleyeceğiz ve onun hakkında bilgilerimize yenilerini katarak belki de bu özlemi biraz azaltabiliriz.

Denizaltı nedir? Nasıl çalışır?

Konumuz denizaltılar. Düşünsene aynen bir balık gibi günlerce suyun altında kalabiliyor bu denizaltılar. Üstelik içindeki insanlar da onunla birlikte günlerce hatta aylarca suyun altında seyahat edebiliyor. Nasılmış bakalım?

Aslında ilk olarak savaşlar için tasarlanmış denizaltılar günümüzde su altı yaşamını ve canlılarını incelemek için tercih ediliyormuş.

Deniz altı, dalış kanadı, anten, safra bölümü, periskop, kapaklar, pervane ve sonar gibi bölümlerden oluşurmuş. Pervane gemilerden de bildiğimiz gibi denizaltının ileri hareket etmesine yardımcı olurmuş. Dalış kanadı suyun altına girerken ve çıkarken denizaltını yönlendirirmiş. Safra bölümü ise bazen su bazen de havayla dolarak depolama yaparlarmış. Periskop suyun altındayken denizaltının suyun yüzeyini görebilmesini yarayan bir dürbünmüş. Anten de aynı şekilde bir iletişim aracı olarak denizaltındakilerin merkezle konuşabilmesine yardımcı olurmuş. Kısacası tüm bu düzenekler bir araya gelerek makinenin çalışmasını sağlarmış.