Geri Dön
Masal Oku Keloğlan masalı: Yumurta hırsızı

Keloğlan masalı: Yumurta hırsızı

Zamanın birinde yemyeşil ormanların içinde bir Keloğlan ile yaşlı annesi yaşarmış. Birbirlerini çok sever, huzur içinde yaşarlarmış.

Keloğlan masalı: Yumurta hırsızı

Bu anne oğlun tek varlıkları tavuklarıymış. Onlardan çıkan yumurtaları toplar pazarda satar geçinir giderlermiş. Günlerden bir gün Keloğlan kalkmış kümese gitmiş. Yumurtaları toplamak için içeri girdiğinde bir de bakmış ki bir tane yumurta var. Şaşırmış kalmış.

Çili tavuğa ve diğerlerine tembellik etmemesini söyleyip, çıkmış. Annesiyle bu duruma çok şaşırmışlar. Bu durum bir gün iki gün derken bir hafta böyle sürmüş. Keloğlan şüphelenme başlamış.

Geceleri kümesin arkasında nöbet tutmaya başlamış. İlk gece gelen giden olmamış. Ertesi gün kalktıklarında yine yumurtalar eksikmiş. Keloğlan iyice sinirlenmiş ve bu sefer tavuk kılığında kümesin içine saklanmış.

Gece çok geç bir saatte kümesin içinde bir ses duymuş ve gözlerini açmış. Kümesin içinde bir delikten içeri bir tavşan girip yumurtaları toplamış ve hızlıca çıkmış. Keloğlan onu takip etmiş ve göl kıyısına kadar varmış.

Zavallı tavşancık meğerse bu yumurtaları annesinin terk ettiği küçük bebeğe götürüyormuş. Keloğlan olayı anlayınca hemen bebeği almış ve eve getirmiş. O günden sonra annesiyle beraber ona bakmışlar.