Geri Dön
Dünya130 milyar dolarlık ‘ayrılık’

130 milyar dolarlık ‘ayrılık’

Boşanacaklarını açıklayan Microsoft’un kurucusu Bill Gates ile eşi Melinda Gates’in 130 milyar dolarlık serveti de paylaşacağı belirtiliyor. Servetin bölünmesiyle Bill Gates’in en zenginler listesinde 4. sıradan 17’nci sıraya düşmesi, Melinda Gates’in ise listede yükselmesi bekleniyor

130 milyar dolarlık ‘ayrılık’

ABD merkezli dünya çapındaki teknoloji devi Microsoft’un kurucusu Bill Gates (65) ve eşi Melinda Gates (56) önceki gün 27 yıllık evliliklerini bitirme kararı aldıklarını Twitter’dan duyurdular. Kurdukları yardım kuruluşu “Bill ve Melinda Gates Vakfı” için birlikte çalışmaya devam edeceklerini belirten çiftten Melinda Gates, mahkemeye verdiği boşanma dilekçesinde “Evliliklerinin geri dönülemez şekilde yıkıldığını” bildirdi. 18, 21 ve 25 yaşlarında üç çocuk sahibi Gates çiftinin boşanması, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ve eşi MacKenzie’nin 2019’da ayrılmasından bu yana “en yüksek bütçeli” boşanma olacak. Mahkeme dilekçesinde Gateslerin evlilik sözleşmesinin bulunmadığı, iki tarafın da rekor düzeyde boşanma tazminatı talep edebileceği ifade edildi. Melinda Gates cephesinden böyle bir talep gelirse söz konusu ayrılık, dünyanın en pahalı boşanması olarak tarihe geçecek.

Çocuklara 10’ar milyon

Bill Gates’in 130 milyar dolarlık servetinin eşiyle arasında nasıl paylaşılacağı merakla beklenirken, Melinda Gates’in tek başına servetinin 70 milyar dolar olduğu kaydedildi. Melinda Gates’in eşiyle ortak mülk ve vakıf işlerinin olması dikkate alındığında da çiftin 130 milyar dolarlık serveti yarıya yarıya paylaşacağı tahmin ediliyor. Servetin ikiye bölünmesi durumunda Bill Gates’in dünyanın en zenginleri listesinde 4’üncü sıradan 17’nci sıraya düşmesi, Melinda Gates’in ise listede yükselmesi bekleniyor. Dünyanın en büyük özel yardım kuruluşu olan “Bill ve Melinda Gates Vakfı” kanalıyla şimdiye kadar 45 milyar dolar harcayan çiftin 3 çocuklarına ise sadece 10’ar milyon dolar miras bırakıp, tüm servetlerini hayır işlerine harcamayı planladıkları açıklanmıştı.

Gates imparatorluğunda yok yok

Gates aile imparatorluğunda ABD’nin 5 eyaletindeki evlerin dışında nadir bulunan 2 milyon dolarlık Porsche’yi de içeren 30 araçlı bir otomobil filosu, aralarında 30 milyon dolarlık Leonardo da Vinci’nin eserinin bulunduğu sanat koleksiyonu, bir dizi özel jet, 125 milyon dolarlık aile malikanesi ve ABD’nin 18 eyaletinde toplam 242 bin dönümlük tarım arazisi bulunuyor.

‘Evliliğimde kendimi yalnız hissediyorum’

1987’de Microsoft’un ürün birim yönetiminde çalışırken bir iş yemeğinde tanıştığı patronu Bill Gates ile 1994’te Hawaii’de evlenen Melinda Gates, servetleri, mülkleri ve lüks tatilleriyle “peri masalı”na benzetilen evliliklerinin aslında pek çok kez “ipten döndüğünü” söylemişti. Ünlü çiftin çeyrek asırdan sonra ayrılmalarının ardındaki neden şimdilik bir sır. Ancak Melinda Gates 2019’da günde 16 saat çalışan Bill Gates’in ailesiyle işi dengeleyemediğini açıklamıştı. Bu durumla çok mücadele ettiğini belirten milyarder iş kadını, evliliklerinde bazı dönemler kendini çok yalnız hissettiğini itiraf ederek “İnanılmaz derecede zor günlerimiz oldu” demişti. Bir zamanlar evliliğin avantajları ve dezavantajları şeklinde liste yapan Bill Gates ise evliliğin çok zor bir kurum olduğunu söylemişti.

Jeff Bezos 35 milyar dolara boşanmıştı

Dünya çapındaki ABD merkezli online perakende devi Amazon’un patronu Jeff Bezos, 2019’da 25 yıllık eşi ve dört çocuğunun annesi MacKenzie Scott’dan 35 milyar dolarlık tazminat karşılığında boşanmıştı. Böylece rekor kırılmıştı. 2 ay önce öğretmen Dan Jewett ile evlenen MacKenzie Scott, sahip olduğu Amazon hisselerinin değerinin salgında 60 milyar doları geçmesiyle en zengin üçüncü kadın oldu. Jeff Bezos ise 200 milyar dolarlık servetiyle en zenginler listesinde sık sık ilk sırada yer alıyor.

Yolcu otobüsünün bagajından 11 kaçak göçmen çıktıGaziantep'te, bir yolcu otobüsünde yapılan kontrolde bagaj kısmına gizlenen ve yurda kaçak yollarla girdiği belirlenen Afganistan uyruklu 11 kaçak göçmen yakalandı. Otobüs şoförü ile muavin hakkında 'göçmen kaçakçılığı' suçundan adli işlem başlatıldı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet