Geri Dön
DünyaABD’de en sevilen first lady: Kennedy

ABD’de en sevilen first lady: Kennedy

Yeni bir araştırma, ABD’de halkın en sevdiği ‘first lady’nin John F. Kennedy’nin eşi Jacqueline Kennedy olduğunu ortaya koydu. Yıllar geçse de Kennedy sempatisi geçmiyor!

ABD’de en sevilen first lady: Kennedy

ABD’de “Zogby Analytics” şirketi, ülkede en sevilen ‘first lady’nin kim olduğunu tespit etmek için 5 bin 437 kişinin katılımıyla bir anket yaptı. 1963’te düzenlenen bir suikastte öldürülen dönemin ABD Başkanı John F. Kennedy’nin eşi Jacqueline Kennedy, ankette “en sevilen first lady” oldu. Jacqueline (Jackie) Kennedy, ankete katılanların yüzde 65’i tarafından en sevilen ‘first lady’ olarak belirlendi. Kennedy’ler, 1961’de Beyaz Saray’a geldiklerinde Amerikan kamuoyunda göz alıcı genç bir çift olarak görülmüştü. Başkanın öldürülmesinden sonra Yunan armatör Aristotle Onasis ile evlenen Jacqueline Kennedy’ye duyulan sempati 1994’te hayatını kaybetmesine kadar sürdü.

Michelle Obama ikinci

Öte yandan, ABD’nin en çok sevilen ‘first lady’leri listesinde, 2009 ile 2017 yılları arasında başkanlık görevinde bulunan Barack Obama’nın eşi Michelle Obama ikinci; 1981 ile 1989 yılları arasında ABD Başkanı olan Ronald Reagan’ın eşi Nancy Reagan ise üçüncü sırada yer aldı. Kennedy, Obama ve Reagan’ın, tarihin en popüler ABD başkanları olmasının eşlerinin de popülaritesini artırdığı düşünülüyor.

Şu anki başkan Joe Biden’ın eşi Jill Biden ise 12 first lady’nin yer aldığı listede yedinci sıraya yerleşti.

Melania Trump sondan ikinci

ABD’de en sevilen first lady’ler listesinin en altlarındaysa, tartışmalı başkanlarla evli olan üç kadın yer aldı. Watergate skandalı nedeniyle 1974’te istifa eden Richard Nixon’ın eşi Pat Nixon sonuncu oldu. Aldığı pek çok karar ve yönetim tarzı nedeniyle eleştirilen Donald Trump’ın eşi Melania Trump ise sondan ikinci sırada yer aldı. 1990’larda Beyaz Saray stajyeri Monica Lewinsky ile ilişki yaşadığı ortaya çıkan Bill Clinton’ın eşi Hillary Clinton da sondan üçüncü olarak belirlendi.