Geri Dön
DünyaABD'ye meydan okudu! Büyükelçilik önünde Taliban bayrağı

ABD'ye meydan okudu! Büyükelçilik önünde Taliban bayrağı

Afganistan'da kontrolü sağlayan Taliban, ABD'nin Kabil Büyükelçiliği'nin önündeki duvara hem kendi bayrağını hem de kuruluşunu ilan ettiği Afganistan İslam Emirliği'nin armasını çizdi.

ABD'ye meydan okudu! Büyükelçilik önünde Taliban bayrağı

İngiltere merkezli Guardian gazetesinden Emma Graham-Harrison, pazartesi Twitter'dan yayımladığı fotoğrafla elçiliğin duvarına boyayla Taliban'ın bayrağının çizildiğini dünyaya duyurdu: "Bugün Kabil'deki (eski?) ABD büyükelçiliğinin girişi. Dev Taliban bayrağının olduğu bu duvar resmi yeni boyandı."

Fox News'in paylaştığı fotoğrafta da bu çizimin hemen yanına Afganistan İslam Emirliği'nin armasının yerleştirildiği görülüyor.

Afganistan'dan çekilmeyi 31 Ağustos'ta tamamlayan ABD, "Kabil Büyükelçiliği'ni açık tutun" diyen Taliban'ı reddederek görevlileri Katar'ın başkenti Doha'ya taşımıştı.

ABD'li yetkililer tahliye sürecinde 124 bin kişinin ülkeden çıkarıldığını, bunların yaklaşık yüzde 80'inin Afgan olduğunu açıklamıştı.

CNN International, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili dayandırdığı haberde 31 Ağustos'tan sonra 4 Amerikalının daha kara yoluyla Afganistan'dan kurtarıldığını bildirdi.