Geri Dön
DünyaBin yıllık yumurtayı arkeologlar kırdı

Bin yıllık yumurtayı arkeologlar kırdı

İsrailli arkeologlar, Yavneh kentinde yaptıkları kazı çalışması sırasında buldukları Abbasi döneminden kalma bin yıllık bir tavuk yumurtasını kazayla kırdı.

Bin yıllık yumurtayı arkeologlar kırdı

Antik kentin sanayi bölgesinde çalışma yürüten İsrail Eski Eserler Kurumu’ndan (IAA) arkeologlar bir foseptik çukurunda kırılmadan kalan yumurtayı kırmadan çıkarmayı başardı. Yumurta, asırlar boyu çatlamadan, çürümeden korunmuştu. Yetkililere göre yumurta foseptik çukuruna düşmüş ya da yerleştirilmişti ve anaerobik şartlarda korunmasını sağlayan atıklarla kaplanmıştı. Ancak yumurtanın incelenmek üzere laboratuvara götürülmesinin ardından burada kırıldığı bildirildi. IAA’dan Dr. Lee Perry Gal, yumurtanın kırılsa bile içinde sarısından bir miktar kaldığını, bunun da DNA araştırması yapma adına hâlâ bir şans olduğunu söyledi.

Uydudan izleniyor! 3 günde 30 kilometre gittiMuğla'da tedavisi tamamlandıktan sonra uydu takip cihazı takılan ve "Talay" ismi verilen nesli tükenme tehlikesi altındaki yeşil deniz kaplumbağası, 3 günde yaklaşık 30 kilometre yol katetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet