Dünya Can alan türbülansta yeni gelişme: Uçak 4.6 saniye 54 metre irtifa kaybetti

Can alan türbülansta yeni gelişme: Uçak 4.6 saniye 54 metre irtifa kaybetti

29.05.2024 - 17:07 | Son Güncellenme:

Singapur Havayolları'na ait yolcu uçağının, 21 Mayıs’ta gerçekleştirdiği sefer sırasında bir kişinin ölümüyle sonuçlanan şiddetli türbülans sırasında yalnızca 4.6 saniyede 178 feet yani 54 metre irtifa kaybettiği ortaya çıktı.

Can alan türbülansta yeni gelişme: Uçak 4.6 saniye 54 metre irtifa kaybetti

Singapur Havayolları'na ait 211 yolcu ve 18 mürettebatla Londra’dan Singapur’a sefer gerçekleştiren yolcu uçağında yaşanan şiddetli türbülans sonucu bir yolcu hayatını kaybetmiş, çok sayıda yolcu da yaralanmıştı. Korku dolu anlar yaşatan türbülansın sebebi ortaya çıktı. 21 Mayıs’ta yaşanan olayın ardından başlatılan incelemenin ön raporu açıklandı. 

Haberin Devamı

Singapur Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Ulaştırma Güvenliği Soruşturma Bürosu (TSIB) tarafından açıklanan rapora göre, yolcu uçağı türbülans sırasında 4.6 saniyede 178 feet yani 54 metre irtifa kaybetti. Raporda, “4,6 saniye boyunca yerçekimi kuvvetindeki (G) hızlı değişimler, 37bin 362 ft'ten 37 bin 184 ft'e 178 ft'lik (54 m) bir irtifa düşüşüne sebep oldu. Bu yaşananlar da yolcu ve mürettebatın yaralanmasına neden oldu” denildi. TSIB tarafından yapılan açıklamada soruşturmanın devam ettiğini bildirildi.

Uçağın uçuş veri (FDR) ve kokpit ses kaydedicisini (CVR) inceleyen Singapurlu uzmanların raporuna göre, yerçekimi kuvvetinde (G) yaşanan hızlı değişimler irtifa kaybına neden olurken kemer takmayan yolcuların yaralanmasıyla sonuçlandı.

Haberin Devamı

Singapur Havayolları tarafından yapılan açıklamada ise, müfettişlerle işbirliği yaptıklarını ve yaşanan olaydan etkilenen yolcular ve mürettebata hastane masrafları dahil destek sağlandığı kaydedildi. Uçakta bulunan 73 yaşındaki İngiliz yolcu Geoff Kitchen yaşadığı kalp krizi sonucu hayatını kaybetmişti, yaralanan 104 yolcu ise acil inişin ardından hastanede tedavi edilmişti. Yolcu uçağı, Myanmar hava sahasında yaşanan türbülans nedeniyle Tayland’a acil iniş gerçekleştirmişti.