Dünya Ermenistan: Azerbaycan ordusunun ateşinde dört Ermeni asker öldü, bir asker yaralandı

Ermenistan: Azerbaycan ordusunun ateşinde dört Ermeni asker öldü, bir asker yaralandı

13.02.2024 - 15:58 | Son Güncellenme:

Bağımsız kaynaklara göre yoğun şekilde silahlandırılmış Ermenistan Azerbaycan sınırındaki askeri bölge özellikle barış görüşmelerinin etkisiyle son dönemlerde nispeten sakin bir süreç geçiriyordu.

Ermenistan: Azerbaycan ordusunun ateşinde dört Ermeni asker öldü, bir asker yaralandı

Ermenistan, dört askerinin sınırda Azerbaycan tarafından açılan ateşte öldüğünü bildirdi.  Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan güçlerinin Syunik vilayetine bağlı Nerkin Hand köyü civarındaki Ermeni mevzilere ateş açması sonucu dört askerin öldüğü, bir askerin de yaralandığı belirtildi.  Bakanlığın açıklamasında, yaralı askerin hayati tehlikesinin bulunmadığı ifade edildi. Azerbaycan Sınır Servisi'nden yapılan açıklamada ise, Ermeni güçlerinin bir önceki gün yaptığı "provokasyon"a karşı "Kısasa kısas" düzenlendiği kaydedildi. 

Haberin Devamı

"Olaydan tamamıyla Ermenistan askeri ve siyasi liderliği sorumludur" denilen açıklamada, gelecekteki provokasyonların daha ciddi önlemlerle karşılaşacağı uyarısında bulunuldu.

Ayrıca Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermeni güçlerinin pazartesi akşamı Nerkin Hand'dan yaklaşık 400 km uzaklıkta, sınırın kuzeybatı kesimindeki Azerbaycan mevzilerine ateş açıldığını bildirdi. Ermenistan olayı yalanladı.

Hadise, iki ülkenin 30 yılı aşkın süredir aralıklarla devam eden savaşı sona erdirmek için olası bir anlaşmayı müzakere etmeye başlamasından bu yana yaşanan ilk kanlı olay oldu. Bağımsız kaynaklara göre yoğun şekilde silahlandırılmış iki ülke sınırındaki askeri bölge özellikle barış görüşmelerinin de etkisiyle son dönemlerde nispeten sakin bir süreç geçiriyordu.