Geri Dön
Dünyaİngiltere'den 'savaşın denklemlerini değiştirecek' hamle! 10 bin asker üzerinde uygulanacak

İngiltere'den 'savaşın denklemlerini değiştirecek' hamle! 10 bin asker üzerinde uygulanacak

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 2’nci kez Ukrayna’nın başkenti Kiev'e gelerek, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüştü. Johnson'ın ziyareti esnasında kendi ifadesi ile "savaşın denklemlerini değiştirecek" tavsiyeleri vardı.

İngiltere'den 'savaşın denklemlerini değiştirecek' hamle! 10 bin asker üzerinde uygulanacak

Avrupa ülkelerinin Ukrayna’ya desteği devam ederken, yeterli yardımda bulunmamakla eleştirilen Almanya, Fransa ve İtalya liderleri önceki gün Kiev’e gitti. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Mario Draghi, 24 Şubat’ta başlayan Rusya-Ukrayna savaşının ardından Kiev’i ilk kez ziyaret ederken, onlara, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis de katıldı. 

İngiltereden savaşın denklemlerini değiştirecek hamle 10 bin asker üzerinde uygulanacak
Uluslararası ajanslar Johnson-Zelenskiy görüşmesine dair bu kareleri servis etti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 2‘nci kez Ukrayna’nın başkenti Kiev'e geldi. Liderler, ikili görüşmenin ardından ortak açıklamada bulundu. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy yaptığı açıklamada, “İngiltere, bu savaşta Ukrayna'ya verdiği desteğin sağlam ve kararlı olduğunu kanıtladı. Ülkemizin dostu Boris Johnson'ı tekrar Kiev'de gördüğüme sevindim" dedi.

İngiltereden savaşın denklemlerini değiştirecek hamle 10 bin asker üzerinde uygulanacak

10 BİN ASKERE EĞİTİM

İngiltere Başbakanı Johnson, Devlet Başkanı Zelenskiy’e 120 günde Ukrayna ordusundaki 10 bin askere eğitim verme önerisinde bulunduğunu belirterek şöyle konuştu:

Ukraynalı askerler, ulusunuzun egemenliğini savunmak için Birleşik Krallık füzelerini ateşliyor. Devlet Başkanı Zelenskiy'e bu savaşın denklemini değiştirebilecek büyük bir yeni askeri eğitim programı önerdim

Açıklanan yeni eğitim programında her askerin 3 hafta boyunca ön cephede savaş kazanma becerilerinin yanı sıra temel tıp eğitimi, siber güvenlik ve karşı patlayıcı taktikleri eğitimleri alması bekleniyor.

İngiltereden savaşın denklemlerini değiştirecek hamle 10 bin asker üzerinde uygulanacak

Görüşmede ayrıca liderlerin, İngiltere’nin eğitim teklifinin yanı sıra, Rusya’nın tahıl ablukasını sona erdirmede İngiltere’nin nasıl bir rol alabileceği konusu da tartıştığı öğrenildi. İngiltere Başbakanı Johnson en son 9 Nisan’da Ukrayna'yı ziyaret etmişti

UKRAYNA’DAN RUSYA VATANDAŞLARINA VİZE KARARI

Zelenskiy, Rusya ile Ukrayna arasındaki vizesiz seyahat uygulamasında değişiklik yapılacağını bildirdi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Zelenskiy, “Devletimizin ulusal güvenliğine, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik benzeri görülmemiş tehditlere karşı koymanın bir parçası olarak, Bakanlar Kuruluna Rusya vatandaşlarının Ukrayna'ya giriş koşullarını gözden geçirmelerini önerdim. Bakanlar Kurulu, Ukrayna ile Rusya Federasyonu hükümeti arasında iki ülke vatandaşlarının vizesiz seyahatine ilişkin anlaşmanın feshedilmesine ve ülkeler arasındaki bazı uluslararası anlaşmaların uygulanmasına yönelik önemli bir karar vermelidir” dedi.

İngiltereden savaşın denklemlerini değiştirecek hamle 10 bin asker üzerinde uygulanacak

Avrupalı liderlerden Ukrayna’nın AB üyeliğine destek

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile önceki gün düzenledikleri ortak basın toplantısında, Ukrayna’nın Avrupa Birliği (AB) üyeliğine destek verdiklerini belirtti.

UKRAYNA LİDERİNE KARŞI TERÖR SALDIRISI ENGELLENDİ

Zelenskiy'e yönelik suikast girişimleri devam ediyor. Ukrayna İçişleri Bakanı Yardımcısı Yevhen yaptığı açıklamada, Rusya’nın saldırılarının başlamasının ardından Zelenskiy'e çok sayıda suikast girişiminde bulunulduğunu hatırlatarak, "Operasyonel kaynaklarımızdan aldığımız bilgiler sayesinde Ukrayna liderine yönelik terör eylemleri önlendi" dedi.

İngiltereden savaşın denklemlerini değiştirecek hamle 10 bin asker üzerinde uygulanacak

Rusya tarafından muhtemel sabotajlara karşı kendilerinin de karşı sabotaj grupları kurduğunu ve başarılı sonuçlar elde ettiklerini belirten Yenin, "Askeri saldırıların ilk günlerinden itibaren ulusal polis sabotaj gruplarına karşı mücadelede yer aldı. 123'den fazla karşı sabotaj grubu kuruldu ve bu gruplarda bin 500 kişi yer aldı. Bunun sonuçlarını kısa sürede aldık. Sabotaj ve istihbarat faaliyetlerinden şüphelenilen 800'den fazla kişi gözaltına alındı ve istihbarat servisine teslim edildi" dedi.

Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak'ta geçtiğimiz mart ayında Zelenskiy'e yönelik bir suikast girişiminin önlendiğini ifade etmişti.