Dünya İsviçre'de yüz binlerce kadın sokaklara çıktı

İsviçre'de yüz binlerce kadın sokaklara çıktı

15.06.2023 - 13:56 | Son Güncellenme:

'Kadınlar grevi'nde 300 bin kişi 'eşit işe eşit ücret' istedi, gösterilerde ayrımcılık, cinsel taciz ve çocuk yuvalarına yeterli kaynağın ayrılmaması protesto edildi.

İsviçrede yüz binlerce kadın sokaklara çıktı

Dünyanın en zengin ülkeleri listesinde başı çeken İsviçre'de Çarşamba günü 'kadınlar grevi' gerçekleşti. Zürih kentinde kadın göstericiler tramvay yollarını kapatırken, Lozan şehrinde katedral mor renkte ışıklandırıldı. Lozan, Cenevre ve Bern'de on binlerce kadın pembe ve mor renkli kıyafetlerle sokağa çıkarken, daha küçük kentlerde de çeşitli protesto eylemleri, tencere konserleri ve piknikler düzenlendi.

Haberin Devamı

İsviçre Sendikalar Birliği verilerine göre 300 bin kadının yer aldığı gösterilerde, protestocular 'eşit işe eşit ücret' sloganları attı. Yanı sıra ayrımcılık, taciz ve cinsel şiddet protesto edildi.

Başkent Bern'de parlamento önünde toplanan kadınlar sembolik olarak feminist yemini okudu, "Bu ülkede tüm insanlar eşit haklara sahip olana kadar mücadele edeceğimize yemin ediyoruz" dedi.

Hükümeti çocuk yuvalarına daha fazla kaynak ayırmaya çağıran göstericiler, Credit Suisse bankasının kurtarılması için ödenen para kadar miktarın çocuk yuvaları için harcanmasını talep etti.

Mart ayında hükümetin devreye girmesi ve Credit Suisse'in rakip UBS tarafından satın alınmasıyla bankanın iflasının önüne geçilmiş, hükümet kurtarma operasyonu için 100 milyar euro garanti sağlamıştı.

Haberin Devamı

KADINLARA SEÇME HAKKI VEREN SON ÜLKELERDEN BİRİ

Kadın haklarının tanınması, İsviçre'de uzun süren sancılı bir süreç sonrasında gerçekleşti. İsviçre, 1971'de kadınlara seçme ve seçme hakkı tanıyan Avrupa'daki son ülkelerden biri oldu.

14 Haziran 1981'deki referandumla cinsiyet eşitliği ilkesi anayasada yerini aldı ancak ilkenin hayata geçirilmesinde yaşanan gecikme ve eksiklikler nedeniyle tartışmalar devam etti. Referandumun onuncu yıldönümünde, 14 Haziran 1991'de 500 bin kadın sokaklara çıkarak grev ve protesto eylemleri gerçekleştirdi. 1991 yılındaki grev, 1918'deki genel grev sonrasında gerçekleşen en büyük siyasi hareket olarak ülke tarihine geçti.

İKİNCİ BÜYÜK GREVDEN SONRA PARLAMENTODA KADIN ORANI ARTTI

2002 yılında kürtaj yasal hale getirildi, 2005 yılında kadınlara 14 haftalık ücretli annelik izni yürürlüğe sokuldu. 2021 yılında da erkeklere iki haftalık babalık izni hakkı tanındı. Ancak çocuk yuvalarının pahalılığı ve yuva bulmadaki sıkıntılar, kadınların istihdam piyasasına entegrasyonu önündeki en önemli engellerden biri olmayı sürdürüyor.

İsviçreli kadınlar 14 Haziran 2019'da da ikinci büyük kadınlar grevini gerçekleştirdi. Bu grevden birkaç ay sonra düzenlenen seçimlerle parlamentodaki kadın oranı yüzde 32'den yüzde 42'ye yükseldi. İsviçreli kadınlar, 2019'daki gösteriden beri her yıl daha küçük eylemler gerçekleştirerek taleplerini dile getiriyordu.

Haberin Devamı

Organizatörlerin 'kadınlar grevi'nin adını 'feminist grev' olarak değiştirmesinden hoşnut olmayan muhafazakar partiler bu yıl greve katılım çağrısı yapmadı.