Geri Dön
Dünyaİtalya hükümeti onay verdi! 2023'te tamamlanacak...

İtalya hükümeti onay verdi! 2023'te tamamlanacak...

İtalya hükümeti başkent Roma'nın en ünlü tarihi yapılarından Kolezyum'a ahşap bir zemin yapma planını onayladı.

İtalya hükümeti onay verdi! 2023'te tamamlanacak...

2023'te tamamlanması öngörülen proje, ziyaretçilere bu tarihi yapıyı gladyatörlerle aynı perspektiften görme imkanı sağlayacak. Kültür Bakanı Dario Franceschini, ahşap zeminin sökülebilir bir şekilde kurulacağını söyledi. Zemini tasarlama ihalesini 18,5 milyon euro ile mühendislik şirketi Milan Ingegneria kazandı. 2 bin yıllık Kolezyum'un şu anda bir zemini bulunmuyor.

Yapının zemini 19. yüzyılda arkeologlar tarafından sökülmüş ve bu sayede gladyatörler ile hayvanların tutulduğu tüneller bulunmuştu. Franceschini yeni zeminle yapının hem korunacağı hem de orijinal haline daha yakın bir görünüme kavuşacağını söyledi.

İtalya hükümeti onay verdi 2023te tamamlanacak...

Kültür Bakanı Franceschini, zemin tamamlandıktan sonra Kolezyum'da kültürel etkinliklerin düzenlenebileceğini duyurdu. İtalya hükümetinin 2020'de yaptığı yarışma çağrının ardından 10 şirket Kolezyum için zemin tasarımlarını hükümete sunmuştu.

Yarışmayı kazanan Milan Ingegneria'nın tasarımında, zemindeki ahşaplar döndürülerek yer altı tünellerine doğal ışık ve hava girmesine izin verilebilecek. Zemin gerek görüldüğü takdirde kolaylıkla tamamen sökülebilecek.

Roma İmparatorluğu'ndaki em büyük amfitiyatro olan Kolezyum'da 50 binden fazla izleyicinin karşısında gladyatör dövüşleri düzenleniyordu.

Pandemiden önce, 2019 yılında 7,6 milyon kişi bu tarihi yapıyı ziyaret etmişti.

Kaynak: BBC Türkçe

Kızını parka götüren baba ölmüştü! Şehir eşkıyaları böyle çatıştıŞişli'de kızını parka götürmek isteyen kişinin ölümüyle sonuçlanan çatışmaya ilişkin görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde eli silahlı kişilerin rast gele ateş açtığı ve mahalledeki bir kişinin vurulduğu görülüyor. Sıkılan kurşunlarla araçların camları da patlıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet