Geri Dön
Dünya'Johnson tatilde kuralları çiğnedi'

'Johnson tatilde kuralları çiğnedi'

İngiltere Başbakanı Johnson’ın nişanlısıyla yaptığı tatil sırasında kaldığı villanın kirasıyla ilgili soruşturma aleyhinde ilerliyor. Soruşturmanın komiteye sevki halinde, kuralları çiğnediği öne sürülen Johnson’ın parlamentodan uzaklaştırılabileceği bildirildi

'Johnson tatilde kuralları çiğnedi'

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın 2019’da nişanlısı Carrie Symonds ile gittiği Noel tatiliyle ilgili soruşturmada, başbakanın ödeme beyanının gerçeklerle tutarlı olmadığı açıklandı. İngiliz parlamentosunun standartlardan sorumlu komisyon üyesi Kathryn Stone, Johnson’ın Mustique Adası’ndaki tatilde kaldığı villanın kira bedelinin beyan ettiği gibi 15 bin sterlin değil, bunun iki katından fazla olduğunu söyledi. Stone, yılın o döneminde villayı kiralamanın 10 gün için 33 bin sterlin olduğunu ifade etti. Johnson’ın tatil masraflarını karşıladığını iddia ettiği Muhafazakar Parti bağışçısı David Ross’un bu ödemeyi yapmadığını söylerken, Stone ödemeyi adanın sahibi olan şirket Mustique Island Company’nin (MIC) yaptığını düşünüyor. 15 ay önce başlatılan soruşturmaya ‘müşterilerinin gizliliğini korumak’ amacıyla katılmayan MIC ise tatili kimin ödediğini ve gerçek maliyeti bildirmeyi reddediyor.

Gerçeği söylemedi

Johnson soruşturmanın başında villanın David Ross’a ait olduğunu söylemiş, ancak mülkün asıl sahibi ABD’li bir aile çıkmıştı. Ailenin, evlerinde Johnson’ın kaldığını bilmediklerini ama MIC’nin kendilerine kira bedellerini ödediğini ifade etmesiyle soruşturma kördüğüm olmuş durumda. Johnson ise son dakika pazarlığı olarak villayı yarı fiyatına kiraladıklarını ve bedeli MIC’nin ödemediğini savundu. Johnson’ın kuralları çiğnediğinden emin olduğunu ancak bunu şimdilik ispatlayamadığını belirten Stone, konuyu Johnson’ın parlamentodan uzaklaştırılması da dahil olmak üzere katı yaptırımlar uygulayabilen Parlamento Standartları Komitesi’ne götürmeyi planlıyor. Johnson’ın partisi olan Muhafazakar Parti ise Johnson’ın kuralları ihlal ettiğinin tespit edilmesi durumunda böyle bir durumla karşılaşan ilk başbakan olarak parlamentodan uzaklaştırılmasından endişe ediyor.

Bıçaklayarak öldürdüğü annesini çuvala koyup 3 gün balkonda sakladıİzmir'in Buca ilçesinde, Kazakistan uyruklu Gülistan Aidorova (55), kızı E.A.'ya (29) dini nikahlı eşi Ahmet D. ile evlenmemesini söylemesi üzerine anne- kız arasında tartışma çıktı. E.A., bıçaklayarak öldürdüğü annesi Aidorova'yı çuvala koyup, yaklaşık 3 gün boyunca balkonda sakladı. Çuvaldaki ceset kötü koku üzerine fark edilirken, E.A. polis ekiplerince gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet